2021. február 20., 16:36

Hogy további 100 évre megmaradjanak

Ladóczki Vilmos, az ismert néprajzi gyűjtő Egyházasbástban él. Ott található tájmúzeuma is, amelynek egy több mint 100 éves házban talált megfelelő otthont. Aki azonban a téli hónapokban keresné Vilmost, pár házzal feljebb találja, a műhelyében. Ilyenkor ugyanis a tárgyak válogatásával, impregnálásával, felújításával tölti az idejét.

Balról Tóth Zoltán és Ladóczki Vilmos

Ottjártamkor egy 19. század végi, öntöttvasból készült dohánytartót konzervált éppen. Elsőként hideg zsíroldóval felitatta a rárakódott zsiradékot, majd dörzskefével eltávolította a rozsdát és a piszkot. Végül a megfelelő impregnálószerrel lekente, s amikor már szépen magába szívta a kenőanyagot, egy ronggyal kifényesítette. A tárgy ezzel kapott egy olyan védőréteget, amivel, ha nem kerül vizes vagy hideg helyre, további évtizedekig megőrzi eredeti patináját.

A folyamat persze a leírtaknál jóval tovább tart, pláne, ha az ember szívvel-lélekkel csinálja, ahogyan Vilmos teszi. Azt mondja, ha egy tárgy megszólítja őt, akkor kedvet kap az újjáélesztésére, és addig nem tér nyugovóra, amíg tökéletes nem lesz. A múzeumának és a gyűjteményének az a különlegessége, hogy törődik a benne lévő tárgyakkal. Az a célja, hogy hosszú távú kiállítási anyagként funkcionáljanak, amit a megfelelő konzerválással el lehet érni, hiszen az további 100 évet is ad nekik.

Vili tavasztól általában terepen van. Padlások zugaiban, pincék mélyén kutatja a régmúlt kincseit. S amit tavasztól őszig összegyűjt, azt télen konzerválja.

Hat hónapig a műhely az otthonom, mert reggel 7 órától egészen sötétedésig itt dolgozom

– avat be a mindennapjaiba. Nála a munka soha nem ér véget, hiszen még most is több ezer tárgy vár restaurálásra, emellett a gyűjtemény folyamatosan gyarapodik. Ezt a temérdek teendőt magában nem is bírná. Szerencsére Tóth Zoltán személyében igazi segítőtársra talált.

A gyűjtési szenvedély nálam öt éve kezdődött . Eleinte csak gyűjtögettem, majd amikor Vili a szárnyai alá vett, már tudatosan kezdtem keresni, kutatni a néprajzi tárgyakat, néhány hónapja pedig már a restaurálásba is besegítek neki

– mondja Zoltán.

A nagy munka közepette látogatók is betérnek a műhelybe. Varga Katalin nagyanyja házából tett szert egy fateknőre és egy favékára. Ezeket szeretné rendbe rakatni.

– Mire használod majd? – kérdi Vili.

– A vékába gyerekjátékokat teszek, a teknőben meg kenyeret szeretnék dagasztani – feleli Kati, aki inkább a régi használati tárgyakat részesíti előnyben a maiakkal szemben.

A gyűjtő rögtön nekilát, és munka közben elmeséli, hogy a restaurálás során a tárgyak eredeti lelkületének a megőrzésére törekszik.

– Sokan házilag újítanak, és azt hiszik, ha valamit lekennek jó vastag csónaklakkal, akkor az majd örök lesz, mint a szegénység. Ezzel gyakorlatilag kivégzik a tárgyat, amely műanyaggá válik. Mi nemcsak átfestjük vagy lelakkozzuk az eszközöket, hanem mindent méhviasz alapú készítménnyel impregnálunk és szúölőzünk. Úgyhogy itt azért nincs az az öregségi szag, mert minden tárgyat nagy odafigyeléssel tisztítunk. Egy dohos pincében fellelt holmi hozza magával a szagot. Ezért a műhelyben összegyűjtöm őket, helyreállítás után szelektálom, és csak ezután kerülhet valami a tájmúzeumba

– magyarázza Vili, aki még a felújítás után is szemezget köztük. Csak ezután derül ki, hogy a szívéhez nőtt-e az adott tárgy, beletartozik-e a gyűjtemény világába, vagy eladásra, cserére kerül.

A tájmúzeumban ezer meg ezer tárgyban köszön vissza a palóc ember élete. Vajforma, mézeskalácsnyomó dúc, egyházi ostyasütő vas, tányérok, falvédők.

A gyűjteményt a sokszínűség jellemzi, de Vilinek megvannak a kedvencei is, az üvegek. Gyűjteményében a 18–19. századból és a 20. század első feléből találhatók hutaüvegek. Mint mondja, egykor gyakoriak voltak az úgynevezett türelemüvegek is, belsejükben Jézus Krisztussal, a Szentháromsággal, Szűz Máriával, a Szent Családdal és más szentekkel. De vannak itt ivócsanakok, pásztormunkák, kampósbotok, bőrtáskák, bicskák, borotvatokok, butellák, különféle edények. Ezek mind a régi paraszti élet használati tárgyai voltak, amelyeket látva tudatosíthatjuk, milyen gazdag a palóc kultúra.

A tájmúzeumban találhatók még rézmozsarak, vasalók, kovácsoltvas tárgyak és gyártörténeti eszközök is.

Az idő elszállt fölöttük, hiszen 100-120 éves tárgyakról beszélünk, de akadnak itt barokk mozsarak is az 1700-as évekből. Viszont a paraszti életre ezek nem voltak jellemzők. Ezeket műtárgyként tartom számon, és nagyon jó kiindulási pontként szolgálnak egy beszélgetéshez, amikor gyerekek vagy éppen nyugdíjasok jönnek. Hiszen az időseknek valódi időutazásban lehet részük, a lurkók pedig megismerik a nagyszüleik, dédszüleik hagyatékát. Így talán jobban fogják becsülni a régmúlt értékeit.

Az elődök ugyanis a saját szellemi kultúrájukat, a tudásukat, a lelkivilágukat vitték bele ezekbe a tárgyakba. Így sosem készült belőlük két egyforma. Nem az adott kor „futószalagjáról” jöttek le, hanem például pásztoremberek faragták a bicskájukkal, a fa alatt heverészve.

Mire Kati visszatér, lassan Vili is elkészül a vékával, amit nehéz szívvel ad át a tulajdonosának, hiszen, mint mondja, tökéletes gyűjteményi darab válna belőle. Kicsit még átdörzsöli a belsejét, és készen is van. Végül néhány hasznos tanáccsal látja el a hölgyet, hogy a nagymama hagyatéka a lehető legtovább szolgálja a családot.        

egyházasbást restaurálás

                

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/7. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.