Hogy a tudást tovább adjuk- alkotótábor zajlott Gömörpéterfalán
A gömörpéterfalai Magyar Közösségi Házban július 11-16 között alkotótábor várta a családokat. A férfiak megismerkedhettek a fafaragás alapjaival és a népi építészettel. A hölgyek pedig a kovászos kenyérsütés, népi bútorfestészet fortélyait tanulhatták meg, valamint a hordozó kendő használatát sajátíthatták el.

„Akkor jó, hogyha óvatosan lehajolsz, és nem távolodik el a mellkasodtól. Ha még érzed, hogy egy kicsit zuttyan, akkor még húzni kell rajta. De az az igazi, hogyha még fát is tudsz úgy pakolni, hogy szinte rá van cuppanva a mellkasodra a baba.”
Varga Zsófia a hordozó helyes használatát mutatja az egyik anyukának. Manapság szinte reneszánszát éli a babahordozás, hiszen nem csak a hordozott babára – akinek a testközelség a lételeme – hanem a hordozó szülőre is jótékony hatással van.
– magyarázta a hordozási tanácsadó.
Egy másik foglalkozáson a kovászkészítés rejtelmeibe avatták be az anyukákat, akik saját kovászukkal térhettek haza a táborból. A természetes kovászhoz nem csak lisztre és vízre van szükség, hanem rengeteg türelemre és odafigyelésre is.
A legkisebbek egyik kedvenc foglalkozása a festés volt, hiszen a népi bútorfestésbe ők is bekapcsolódhattak. Kopecsni Mikolt kitanult népi bútorfestő, aki igyekszik a hagyományos elemeket a modern kor stílusával ötvözni.
– mondta Mikolt.
A gyermekeket kézműves foglalkozások, íjászkodás és különböző játékok várták. A férfiak a hét folyamán faragott áttört díszítésű párkányokat készítettek, valamint népi motívumokkal ellátott kerítést, mely az udvaron kap majd helyet.
– nyilatkozta Fábián Zoltán Kósdról.
A szervezőknek először volt alkalmuk ilyen tábort életre hívni.
„Egy-egy ilyen alkalomkor lehetőség van arra, hogy a tudásunkat tovább adjuk. A tábor célja, hogy tartalmas kikapcsolódást nyújtson a résztvevő családoknak, lehetőséget adjon egymás megismerésére, a családi, közösségi kapcsolatok megerősítésére” – mondta Kopecsni Gábor, szervező.