2024. október 14., 20:00

Hittel és erénnyel

Nomen est omen, a név kötelez. A vágfarkasdi magyar alapiskola elkötelezte magát az értékek védelme, a jövő generációjának hatékony és szeretetteljes nevelése mellett azzal, hogy felvette gróf Károlyi József nevét.

 

Hittel és erénnyel  - Károlyi gróf aláírja az iskola krónikáját_SZA
Károlyi gróf aláírja az iskola krónikáját.
Fotó: Szomolai Andrea

A vágfarkasdi magyar alapiskola új, hivatalos neve: Károlyi József Alapiskola. A névadó ünnepségen jelent volt a Svájcban élő Károlyi József gróf is, hogy a helyiekkel emlékezzen névadó elődjéről és megerősítse a grófi család barátságát a mátyusföldi településsel.

Farkasd több mint kétszáz esztendeig tartozott a múltban a Károlyi grófok által kormányzott tótmegyeri uradalomhoz. A Károlyi család építtette a farkasdi katolikus iskolát és a község katolikus templomát, de hozzájárultak a református templom építéséhez is. Károlyi József gróf kitűnő gazdasági szakember volt, intézkedései révén 1794. június 20-án I. Ferenc király mezővárosi rangra emelte a települést, és évi négy vásár tartását engedélyezte. Ezzel hozzájárult a község és a régió jelentős fejlődéséhez.

Károlyi József gróf 1803-ban hunyt el Bécsben. Azt kérte feleségétől, hogy az utódaikat magyar szellemben nevelje. Később a gróf leszármazottai a reformkor kiemelkedő alakjai lettek. A család és Farkasd település kapcsolatai túlélték a vérzivataros 20. századot, és a templom- és iskolaépítő Károlyi József gróf Svájcban élő leszármazottja mindig szívesen tér „haza” Farkasdra.

A névadó ünnepség után Károlyi József elárulta, azon kevés nemesi családok egyikének a sarja, ahol még az utódok is beszélik a magyar nyelvet.

– Olyan ez most, mintha az én iskolám lenne, hiszen engem is Károlyi Józsefnek hívnak – mondja a jó humorral megáldott gróf nevetve. Ősei támogatták a haladást, a művelődést és a falu fejlődését, ami aztán a második világháború után megszakadt.

– A földreform és a kommunista évek megfosztották a családot attól a lehetőségtől, hogy tovább tudja támogatni, építeni a falut, éppen ezért is öröm számomra, hogy Farkasd nem feledkezett meg a Károlyi családról.

Károlyi József szép sikereket kívánt az iskola növendékeinek és tanárainak. Van mire alapozni, hiszen az elmúlt évtizedek folyamán számos kiváló szakembert adott a felvidéki magyarságnak.

– Ők szolgálnak bizonyítékul a kétkedőknek, hogy az anyanyelven megszerzett tudás adja a legjobb alapot, és magyar iskolát végezve is megállták a helyüket – jegyezte meg a névadó ünnepségen Keresztesi Ildikó igazgató.

Az iskola életében mérföldkő a névadás, mert nevesítve lett, egyedivé vált, felelősséget ró rá, sőt, kötelezi a névadó szellemisége. Lehetővé teszi, hogy visszaemlékezzünk a több mint háromszáz éves múltra, az emberekre, akik hozzájárultak ennek az iskolának a fennmaradásához, elősegítve a farkasdi magyarság fennmaradását is.

Hittel és erénnyel - Jeles alkalom csoportképpel_SZA
Jeles alkalom csoportképpel.
Fotó:  Szomolai Andrea

– Hittel és erénnyel, ez a grófi család jelmondata. Ebben látjuk Farkasdon a megmaradásunk zálogát. A Károlyi család tagjai még a nehéz időkben, kormányok ellenében is igaz, bosszúvágy nélküli emberek tudtak maradni, akik a közösségért dolgoztak – fejtette ki ünnepi beszédében Restár János, Vágfarkasd polgármestere.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/41. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.