Hímzések, szőttesek, csipkék versenye - KÉPEKKEL
Kétévente rendezik meg a Kárpát-medencei Népi Textilfesztivált, amelynek idei győztese hímzés kategóriában a Barkó Kézműves Egyesület lett a Felvidéki Népi Hímzőkörrel közösen.

Az idei, „Ünnepre készülve” témájú kiírásban a hímzés, szövés, csipke, nemez és viselet területek ünnepeken viselhető munkáit várták. Több mint 400 alkotó 1632 darab alkotása között ott voltak a Barkó Kézműves Egyesületnek a Felvidéki Népi Hímzőkörrel közösen készített tárgyai.
– részletezte Benko Tünde, a Felvidéki Népi Hímzőkör vezetője.
– A barkók szívesen használták a szálszámolásos laposhímzés technikáját, amely nem szokványos a magyar textíliá-kon. A kiválasztott szedettes szőttes nemcsak lehetőséget adott a fent említett technika alkalmazására, de különleges egyedi mintázata igazi kihívást jelentett a tervezés során – tette hozzá Farkas Éva, a Barkó Kézműves Egyesület vezetője.
– Szerettük volna, ha a szakmai zsűri megnézi, és véleményt mond a munkánkról. Illetve szerettük volna megmutatni azt is, hogy a mi vidékünkön is gyönyörű hímzések, szőttesek maradtak fenn, és tudjuk, hogy olyan formában, mint ahogy azt annak idején használták, már nem lehet, mivel nagy része a fennmaradt textileknek már funkcióját vesztette. Ezért a mai kornak megfelelően alkalmaztuk a hímzéseket, hogy egy mai lakásban is esztétikusan mutassanak, és megfeleljenek a kor igényei-nek – mondta Tünde.
A Felvidéki népi hímzőkör 2021-ben jött létre a Barkó Kézműves Egyesület és a Motolla Kézműves Baráti kör együttműködésével, amely felvállalta a már felgyűjtött tájegységeink mintakincsének feldolgozását.
– Tagjai nemcsak lelkesek, de felkészültek is, másrészt mindenképpen szükségesnek éreztük, hogy a komoly gyűjtőmunkánk eredményét minél szélesebb körben megismertessük – részletezte Farkas Éva.
– Ezt a felvételt Farkas Éva küldte nekünk, inspirációnak. Közben kiderült, hogy az egyik hímzőtársunk apósát ábrázolja kisfiú korában az édesanyjával, akinek a képen viselt ruháját fogjuk feldolgozni a füleki Koós Krisztina közreműködésével, aki kiszabja és megvarrja a ruhát – mondta Benko Tünde. Hogy az elkészült viselet ne csak a szekrényben álljon, Tünde lányára, Kovács-Benko Fruzsina Borbála népdalénekesre szabják, amit színpadi fellépésein fog majd viselni a további kiegészítőkkel együtt, ami cipőt, táskát, hajdíszt és ékszereket jelent.
Megjelent a Magyar7 2022/13. számában.