2020. szeptember 12., 21:10

Hetven éve úton a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete

A Pozsonypüspöki Csemadok Alapszervezete 70. évfordulóját ünnepelte a Vetvár Művelődési Házban.

Galéria
+22 kép a galériában
A Pozsonypüspöki Csemadok Alapszervezetének öt alapító tagját a szervezet ajándékban részesítette.
Fotó: Radi Anita

A Pozsonypüspöki Csemadok Alapszervezetének 70. évfordulója alkalmából rendezett ünnepséget a Pozsonypüspöki Alapiskola tanulóinak műsora nyitotta meg.

Jégh Izabella, az alapszervezet alelnöke ünnepi beszédében kiemelte, a mai napon a meghívott vendégek azt ünnepelhetik, hogy a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete és annak tagjai immár 70 éve megszakítás nélkül értéket teremtenek, őrzik a magyar nyelvet, kultúrát, hitet és hagyományokat.

Ezután Nagy Elza, a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete elnöke méltatta püspöki alapszervezet múltját és jelenét. Megköszönte a tagoknak az önzetlen és fáradságos, de szívet melengető munkát. A szervezet az évtizedek folyamán változásokon ment keresztül, de küldetése átívelt időt és rendszereket. Mindez elsősorban a magyar nyelv és kultúra ápolása, kulturális értékeink őrzése és közvetítése, valamint nemzeti identitásunk megtartása területén.

Nagy Elza kiemelte, az alapszervezet tagjai magánéletükben nagyon sokat feladtak a csemadokos rendezvények sikerének érdekében, ám sokat kaptak azok látogatottsága és elfogadottsága által. A szervezet tagjai mindent megtettek a békés együttélés érdekében, de közben haladtak a számukra kijelölt úton, abban a tudatban, hogy a múltunkból tanulni, a jelenünkben tenni, és a jövőnkben hinni kell.

Az ünnepségen a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének legújabb kiadványa – a 70 éve úton című könyvecske is bemutatásra került. A kiadvánnyal kapcsolatban Szelepcsényi Sándor osztotta meg gondolatait, aki azonban a koronavírus-járvány miatt nem vehetett személyesen részt a rendezvényen, így Wimmer Pál tolmácsolta szavait.

Szelepcsényi családját 1947-ben Püspökiről kitelepítették, de mint jó lokálpatrióta, immár 15 éve visszajáró és aktív segítője a püspöki alapszervezetnek. A kiadvánnyal kapcsolatban kiemeli, hogy az említett brossúra bizonyítéka annak, mennyi értéket teremtve teljesítette a pozsonypüspöki alapszervezet küldetését. Vagyis, hogy a felvidéki magyarság megmaradjon és megőrizze nyelvét, kultúráját.

Felbecsülhetetlen szolgálatot tesz az egyesület abban is, hogy a mai zavaros világban példát tud mutatni a többi hasonló szervezetnek. A püspöki szervezet létszámában nem a legnagyobb Csemadok alapszervezetnek számít, de mindenképpen az összes között a legaktívabb közösség. A könyv ékes bizonyítéka annak, mennyire eseménydúsak voltak az elmúlt évek – írja Szelepcsényi.

Kiemeli, hogy 2020 különleges esztendő, mivel több, a magyarság számára sorsdöntő eseménynek van kerek évfordulója. 100 éve írták alá a trianoni békediktátumot, amelynek következtében a pozsonypüspökiek is kisebbségi sorsba kényszerített magyarokká váltak. Ugyanakkor a Csemadok Püspöki Alapszervezete 70 éve alatt bizonyította a püspöki magyarság töretlen életerejét.

„Még mindig ott tartunk, hogy meg kell mutatnunk a többségi nemzetnek, hogy megvagyunk, és nem vagyunk hajlandóak szlovákká válni” – mondta Szelepcsényi Sándor, aki a jövőévi népszámlással kapcsolatban bíztatja a felvidéki magyarságot arra, hogy bátran vállalja magyarságát, és ezt írja be a nemzetiségét firtató rubrikába, mert csak így maradhatunk erős közösség.

Az alapszervezet 70. évfordulóján egy díszoklevet szerettek volna átadni Dr. Szili Katalin úrhölgy, miniszterelnöki megbízottnak, az Országgyűlés volt elnökének, aki már 20 éve nem csak erkölcsi támasza, segítője, szószólója a szervezetnek, hanem a Csemadok nagycsaládjának tagjának számít.  

Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete megalakulásának 70. évfordulója alkalmából tiszteletbeli tag címet adományozta Dr. Szili Katalinnak, aki az elmúlt két évtizedben minden lehetséges fórumon szót emelt a szövetség munkája mellett.

A járvány miatt bevezetett korlátozott intézkedések azonban nem tették lehetővé, hogy Dr. Szili Katalin személyesen is részt vegyen az ünnepségen, így Jégh Izabella tolmácsolta üzenetét.

„Az elmúlt 100 esztendő nehézségeit, traumáit, az itt élő emberek közösen hordozzák, kimondva, vagy kimondatlanul a mai napig. A 21. században azonban bízunk abban, hogy a borúra derű következik. Ehhez szükség van arra, hogy közösségként a felvidéki magyarság újra felfedezze önmagát, amelynek fontos része a magyar identitás megőrzése, és benne az anyanyelv használata mellett a közöségi emlékek kialakítása. Minden generációnak magának kell megszereznie a műveltséget, a kultúrát, és minden korban saját szemszögéből értelmezni újra a múlt eseményeit” - üzente Dr. Szili Katalin.

Az alapító tagoknak köszönhető, hogy 1950-ben létrehozták a pozsonypüspöki Csemadok szervezetét.  Ezért az ünnepségen öt alapító tag vehette át a szervezet ajándékát, amellyel a jelenlegi tagok köszönetüket fejezték ki munkásságukért, és hogy egykor a püspöki Csemadokot útnak indították. A díjazottak: Csókáné Weisz Irma, Mester Mária, Falb Miklós és Lengyel Rozália (a két utóbbi alapító tag nem volt jelen, nevükben családtagjuk vette át az alapszervezet ajándékát).
Emellett 5 alap- és középiskolás kapcsolódott be az alapszervezet értékmentő munkájában, akik többek között átvehették az első Ifi-Csemadok kártyát. A díjazottak: Csóka Karonlinka, Maurský Márk, Maurský Máté, Prikler Petra, és Španko Eszter Hanna. 

Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere a városrész nevében egy emlékplakettet ajándékozott a Pozsonypüspöki Alapszervezet számára annak 70. évfordulója alkalmából. Beszédében kiemelte, édesapja szintén az alapszervezet alapító tagjai közé tartozott, így a Csemadok már gyermekkorától ott volt családja életében. A Csemadok tagságot és a püspöki magyarságot így teljesen természetesen élték meg testvéreivel együtt.

Pék Zoltán ugyanakkor a magyar nyelv fontosságával kapcsolatban kiemelte, merjük használni anyanyelvünket, és ne féljünk magyarul beszélni.

Venyercsan Pál, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója köszöntő beszédében elmondta, amikor az ember körbe néz és látja, azokat a lelkes embereket, akik a magyarság megtartását komolyan veszik, és szívükön viselik, elmondható, hogy amíg vannak magyarok Szlovákiában, addig van Csemadok is. És ez megfordítható is, tehát amíg van ilyen alapszervezet, mint a püspöki Csemadok, addig vannak magyarok is.

Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke kiemelte, egy olyan alapszervezet ünnepli megalakulásának 70. évfordulóját, amelynek nincs párja. A Csemadok különböző helyeken, különböző régiókban, különböző körülmények között végzi azt a feladatát, amely az itteni magyar közösség, kultúra és anyanyelv szolgálata.   

Galéria
+22 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.