2023. november 7., 14:28

Hazatért a Napút festője - KÉPEKKEL

A Losonci járásban fekvő Gácson október 27-én ünnepélyes keretek között átadták Csontváry Kosztka Tivadar emlékházát. Az egykori óvoda épületében kialakított emlékházban nemcsak a festőművész előtt tisztelegnek, hanem falumúzeum is helyet kapott benne. Az épületben a jövőben kreatív műhelyeket és workshopokat szeretnének szervezni.

gács
A Csontváry Emlékház belső tere
Fotó: Puntigán József

Az interaktív elemeket, kávézót és játszóteret is magában foglaló épületben ez év végén szeretnék köszönteni az első látogatókat. Ezt a község polgármestere, Alexander Udvardy mondta a Csontváry Emlékház ünnepélyes átadóján.

Szakértői csoport dolgozott az emlékház belső tereinek kialakításán. Az idelátogatókat interaktív kiállítások várják. Csontváryt, mint festőt és patikust is bemutatjuk, hiszen az egykori gyógyszertár berendezése mellett Csontváry-reprodukciók is láthatók lesznek az emlékházban.

Megismertetjük a látogatókat a faluban évszázadokon át élő Forgách család történetével, illetve a helyi fazekasműhely működésével is. Ezáltal az emlékház egyfajta információs pontként is szolgál majd, amely átfogó tájékoztatást nyújt a régióról – részletezte a polgármester.

csontváry
A Csontváry Emlékház belső tere
Fotó:  Puntigán József
Határtalan együttműködés
A Csontváry Emlékház a községi múzeummal együtt az egykori óvoda épületében jött létre. Az önkormányzat az Interreg határon átnyúló együttműködési programból több mint 800 ezer eurót kapott a projekt megvalósítására, illetve további forrásokat hívott le a legkevésbé fejlett régióknak szánt támogatásból is.

– A munkálatok még nem értek véget. Rendbe kell tennünk az udvart, ahova a látogatók számára pihenőhelyet szeretnénk kialakítani – tette hozzá a polgármester.

Az önkormányzat célja egyfajta kulturális és szociális központ kialakítása, ahol a jövőben kreatív műhelyeket és workshopokat szeretnének szervezni.

A projekt hat munkahely létrehozásával is számol. A magyar oldalon, Eresztvényen, a felújított Dornyay Turistaházban Mustó János Emlékház létesült, amely a szlovák származású festőművész munkásságának bemutatását szolgálja. Az épületben művészeti műhelyek, kulturális rendezvények, kiállítások és szlovák nemzetiségi programok kapnak helyet.

Skuczi Nándor, Nógrád Vármegye Közgyűlésének elnöke örömét fejezte ki Salgótarján és Gács együttműködése kapcsán. Fontosnak tartja, hogy a Dornyay Turistaház és a Csontváry Emlékház megújításával újabb kapcsolat létesült Magyarország és Szlovákia között.

– Ondrej Lunterrel, Besztercebánya megye elnökével a kultúra mellett az infrastrukturális beruházások területén is szoros az együttműködésünk. Abban bízom, hogy az utakat és a vasutakat is össze tudjuk majd kötni, hogy a gazdasági és turisztikai együttműködések, valamint a társadalmi kapcsolatok is minél erősebbé válhassanak – emelte ki.

gány
A Csontváry Emlékház egyik szobája
Fotó:  Puntigán József
Festészete egyedülálló
Csontváry Kosztka Tivadar 1853-ban született Kisszebenben. 1884-ben nyitotta meg gácsi gyógyszertárát, ahol nemcsak orvosságokat kevert, hanem festékeket is. A helyiek visszaemlékezései alapján Kosztka Tivadar hórihorgas, szakállas, különc ember volt, kicsit bolondnak tartották.

Tartozásai miatt később a gyógyszertárat bérbe adta. Ennek köszönhetően utazgathatott és alkothatott. Az első világháború kezdetéig rendszeresen visszajárt Gácsra, ahol az őszi-téli hónapok idején élt és festett. A patika padlásán halmozta fel a nem kiállításra szánt műveit, köztük olyan ismert alkotásokat is, mint az Önarckép, a Tengerparti sétalovaglás, vagy a Fohászkodó Üdvözítő. Festményei jelenleg múzeumokban és magángyűjteményekben találhatók.

Csontváry festészete egyedülálló a művészettörténetben, teljesen megújította a művészi gondolkodást. Nem tartozott egyetlen korabeli irányzathoz sem, a maga alkotta kifejezéssel, Napút-festőként jellemezte önmagát.

Nem tudjuk pontosan, hogy ezt a kifejezést ő találta-e ki, vagy misztikus látomásban, hallucinációban hallotta először, mindenesetre a „naputat” a plein air szinonimájaként is használta. A fény megigézte, az összes festményén a Nap fényét próbálta megragadni, és ezt tekintette az életerőnek, az isteni erőnek, ami életben tart minket – magyarázta Szabó Kinga, művészettörténész.

Meglehetősen érett férfiként, negyvenéves kora után lépett a művészi pályára. Kirobbanóan újszerű művészete miatt életében nem sok elismerésben volt része, sem a közönség, sem a szakma nem ismerte fel zsenialitását.

– Nem csupán festményei, de gondolatai is rendkívül fontosak voltak. Ezeket a gondolatokat kellene jobban megismerni ahhoz, hogy egészében tudjuk értékelni az ő jelentőségét nemcsak a művészetben, hanem a kultúrtörténetben is. Nagyon örülök, hogy erre most itt Gácson lehetőség nyílik – fűzte hozzá Szabó Kinga.

csontváry
A kinti tér befejezése még várat magára
Fotó:  Puntigán József
Bővült az emlékhelyek sora

2019-ben, a festő halálának századik évfordulója alkalmából Gács község és a Phoenix Lutetia Polgári Társulás jóvoltából emléktáblát helyzetek el az egykori gyógyszertár épülete előtt.

A megyei támogatásból és saját forrásból felújított, egykori Losonc–Gács vasúti szárnyvonal épületénél többnyelvű – köztük magyar – információs táblákat helyeztek el, amelyek közül az egyiken Csontváry Kosztka Tivadar életéről lehet olvasni. Az emlékházzal pedig bővült a festőt idéző emlékhelyek sora. Az egykori óvoda egyébként is kapcsolódik Csontváry személyéhez, hiszen segítette a létrehozását.

Gács község Nógrád egyik gyöngyszeme és a turisták kedvelt célpontja. Az idelátogatók elsősorban a Forgách-kastélyra kíváncsiak, de egyre inkább bekerül a köztudatba a felújított vasúti őrház, a szabadtéri Csontváry Galéria, és az egykori gyógyszertár épülete, amelyek az elkészült emlékházzal együtt a tervezett tanösvény helyszínei lesznek.

Megjelent a Magyar7 2023/44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.