Háttér és előtér Debrődön
A Rovás az idén is megrendezi nyári szabadegyetemét, amelynek első felvonása a járványügyi helyzet miatt ezúttal nem az erdélyi Csíkszentkirályon zajlott, hanem Debrődön.

Az idei a 13. évada a Rovás Nyári Szabadegyetemnek, amely mindig három helyszínen zajlik, Csíkszentkirályban, Tihanyban és Kassán, illetve az utóbbi időben Debrődön.
A csíkszentkirályi alkotótábor helyett most tíz napon át Debrődön tevékenykedtek a résztvevők, akik augusztus második hetében Tihanyba mennek, majd a hónap végén ismét visszatérnek Debrődre.
Szabó Ottó, a Rovás elnöke elmondja, az idei első alkotótáborban 28-an vettek részt. A hazaiak mellett voltak magyarországi, illetve holland és cseh résztvevők, sőt, érkezett egy lengyel különítmény a Rzeszówi Egyetemről, akikkel együttműködési megállapodást is készülnek kötni pályázatokon, művésztelepeken való közös részvétellel kapcsolatban.
– magyarázza Szabó Ottó.
Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója hozzáfűzi, a fő cél választ találni arra, hogy a hagyományos dolgokat, az örökségünket hogyan tudjuk egymáshoz közelíteni a modernnel.
– mondja.
Az alkotótábor résztvevőire a festés mellett számos kísérőprogram várt, bejárták a környéket, megtekintették a helyi látnivalókat, de voltak prezentációk, beszélgetések, előadások. Ezek különféle témákat érintettek, mint a debrődi Mária-jelenések vagy Jablonca és Derenk búcsújárása, de szó volt a Bódva völgye népéről és kultúrájáról is, Bodnár Mónika, a miskolci Herman Ottó Múzeum muzeológusa és Koleszár Krisztián bódvaszilasi helytörténész jóvoltából.
A szabadegyetem résztvevőinek jelentős része már évek óta rendszeresen ellátogat a Rovás alkotótáboraiba, de az idén sok új arcot is lehetett látni. Sokan a járvány idején a Rovás Facebook-oldalán létrehozott Alkossunk együtt! elnevezésű program által kerültek kapcsolatba a társulással.
Ennek lényege, hogy mindenki a saját műtermében tevékenykedett, de a folyamatot és az elkészült alkotást megosztotta a csoport tagjaival. Az online tér után most Debrődön végre személyesen is találkozhattak.
Balló Andrea erdélyi gyökerekkel rendelkező szegedi festőművész visszatérő résztvevője az alkotótábornak, harmadik alkalommal vett részt rajta.
– osztotta meg velünk nézeteit a szegedi alkotó.
Megjelent a Magyar7 2021/30. számában.
