Határtalan Palócföld - KÉPEKKEL
A kultúra nem ismer határokat. Jól mutatja ezt a magyarországi Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete, amelynek felvidéki tagjai is vannak. Az egyesület idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. A jeles alkalomból a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria munkatársaival összefogva Görbeország Kincsei címmel május 5-én nyitották meg a húsz év eredményét bemutató ünnepi kiállítást.

A tárlat egyrészt ízelítőt ad a kézművesek csodálatos munkáiból, másrészt ünnepli az alkotókat.
– Elég aprólékos munka, mert egyenként kell minden gyöngyszemet beleszúrni, tehát a minta szerint felveszek egy szem gyöngyöt és a kiálló másik gyöngybe belefűzöm – magyarázza a Peyote öltés lépéseit Benko Tünde, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja. Kis kincsesládájában gyönyörű nyakékek lapulnak. Mint mondta, a rimóci sok soros kalárisokat nem fűzték végig, mivel a gyöngy drága volt és így takarékoskodtak. A kalárist a rajta található tükör tette különlegessé.
– meséli Tünde, aki évtizedekkel ezelőtt örökre eljegyezte magát a gyöngyfűzéssel. Ma már táborokban és szakkörökön tanítja.
– A gyöngyfűzés onnan indult, hogy a későbbi férjem elkezdett nekem udvarolni. Ő nagybőgőzött, én meg néptáncos voltam, és tudta, hogy a tánccsoportban mindig szükség van szép nyakékekre. Ezért az egyik néprajzi kiadványból a kép alapján fűzött nekem egy nagyon szép sárközi gyöngygallért – emlékezett vissza Tünde.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének elnöke rendkívül fontosnak tartja a tagok két évtizedes munkáját.
– Valamennyien beleszülettünk ebbe, a paraszti népi kultúrát szükségszerűnek éreztük, és vele együtt éltük. Nagyanyáinktól, nagyapáinktól örököltük a tevékenységet. Ezt nem lehet elfelejteni, és nyomot hagy az emberben. Mondhatjuk azt is, hogy olyan vírussal fertőződtünk, amelyre nincs gyógyszer – tette hozzá Török János.
Megjelent a Magyar7 2023/21. számában.
