Határmenti Szlovák-Magyar Neurológus Találkozó tizedszer
Immár tizedik alkalommal találkoztak és osztották meg egymással tudásukat, tapasztalataikat a tágabb régió orvosai és egészségügyi nővérei. Az idén a vertebrológiára, vagyis a gerincbántalmakra fókuszáltak. A találkozó helyszíne a patinás bélai kastély volt.

Jantošík György doktor, a párkányi rendelőintézet ideggyógyásza volt a kezdeményezője a határmenti szlovák-magyar együttműködésnek Boldizsár János és Drančík Ferenc érsekújvári neurológus szakorvosokkal egyetemben.
– fejtette ki Jantošík doktor nyitóbeszédében.
Hangsúlyozta: „Épüljön ez a találkozó - csakúgy, mind a korábbiak - szakmai, apolitikus és baráti alapokra.”
Jantošík doktor kitért arra, hogy a jelen találkozóra rekordszámú, 23 előadó jelentkezett nem csak közvetlen környezetünkből, de Tatabányáról, Galántáról, Pöstyénből, Prágából és Bécsből is. Örvendetes tény, hogy több felkészült fiatal is az előadók táborát erősítette. Drančík Ferenc újvári neurológus és Tóth Marianna esztergomi ideggyógyász szakorvos minden évben értékes előadással jönnek az adott témakörön belül, de Jakubovich Zoltán érsekújvári ideggyógyász előadásai, németországi tapasztalattal a háta mögött, szintén emelik a konferencia szintjét. Elsődleges cél, megismerni egymás munkáját, és természetesen kooperációra is sor került az évek során a határmenti területeken.
Az orvosok és egészségügyi nővérek krediteket szerezhetnek a konferencián való részvétellel.
A továbbképzés az Szlovák Orvosi Kamara égisze alatt zajlik. A passzív résztvevők erre 5-6 kreditpontot kapnak, az előadók még egyszer ennyit. „Nem csak ideggyógyászok, de több körzeti orvos is jelen van, mert a vertebrogén betegek kezeléséhez több orvos összmunkájára van szükség. Saját előadásomban ezen betegségek ambuláns kezelésének lehetőségeit próbáltam felvázolni a párkányi rendelőintézet keretein belül” – emelte ki Jantošík doktor, aki vallja, fontos, hogy tudjunk a legújabb tudományos eredményekről, de azt a periférián dolgozó orvosok mindennapos munkájukban nem tudják alkalmazni – erre sem eszközeik, sem anyagi lehetőségeik, sem időbeli adottságaik nincsenek. A betegek számára hasznos és hozzáférhető gyógymódokról és kivizsgálási módszerekről kell konzultálni.
Jakubovich doktor a rendezvény szakfelelőse hozzátette, sokszor az elmélet nincs összhangban a gyakorlattal, ezért is jó, ha egy régióból megosztják egymást közt tapasztalataikat a résztvevők. „Együtt tudjuk a legtöbbet nyújtani a betegeknek, erre kellenek, ezek a konferenciák. Több olyan szakemberrel találkozhatunk itt a régiókból, akik elismert szaktekintélynek számítanak. Nem elméletek, de gyakorlat kell!”- fűzte az elmondottakhoz Jakubovich doktor.