2021. augusztus 28., 13:36

Harangjáték Komáromban

Nemcsak a városba érkező turisták, a komáromiak is szívesen meg-megállnak a Szent András-bazilika előtt, hogy meghallgassák a templom egész órákban felcsendülő harangjátékát. Stubendek László korábbi polgármester, az ötlet gazdája mesél.

Szent András templom

A híres történelmi városok templomaihoz régen több kisebb-nagyobb torony és harang tartozott, amelyeknek a zúgását összehangolták. A komáromi Szent András-templomnak egykor 7 harangja volt, ám a Duna felőli tornyot az 1848-as nagy tűzvész után már nem újították fel. Sok harangból pedig a háborúk idején ágyút öntöttek.

A komáromi bazilika két tornyában jelenleg három harang lakik, a nyugati tornyában a nagyharang, a keleti tornyában pedig két kisebb.

Utóbbiak egyike a tűzvész utáni felújítás idejéből, 1860-ból származik, a többi 1920 táján készült. A nagyharangot a csehországi Chomutovban, a másik kisebbet pedig a komáromi Dostál család műhelyében öntötték. Miután nagyon jól sikerült, a későbbiekben az ország minden tájáról rendeltek harangot tőlük. A helyi Szent Anna-kápolna számára is készítettek egyet.

Tudvalevő, hogy az 1456-os nándorfehérvári győzelem óta délben világszerte zúgnak a harangok.

Komáromban a 15 órai könyörgő harangozással az 1783-as évi nagy földrengésre emlékezünk a hasonló csapás elkerülése végett, 19 órakor pedig az 1309-es udvardi zsinatot idézzük fel.

Annak nagy horderejű döntése az esti harangszó elrendelésén kívül az volt, hogy az egyház a trónkövetelők közül Károly Róbertet támogatta, akit később trónra is emelt. Sok toronyban a nagyharangok mellé készített kisebbeket különféle dallamok megszólaltatására szánták, amit régebben mechanikus módon működtettek. Napjainkban ez már elektronikusan történik.

Mivel a korábbi ötletem nyomán a Városháza tornyában a Klapka-indulót játszó trombitás huszárt is sikerült beindítani, újabban egy korszerű harangjáték tervével rukkoltam elő. Az ötletemet a hangszerelést vállaló Skuta Attila zenész, valamint Bucz István, a gépipari és elektrotechnikai szakközépiskola tanára, a tehetséges nánai tanítványával, a lejátszást időzítő program alkotójával, Barič Dáviddal együtt pártolta. Vetter János iskolaigazgató is örült, hogy az iskolájuk ilyen érdekes közösségi projektben vehet részt.

Számítógépes vezérléssel, 800 wattos erősítővel az idén pünkösdkor szólalt meg első ízben a harangjáték. Az egyházi ünnepkörökhöz illő, jelenleg pedig évközi katolikus egyházi énekek harangjáték-változatában lehet gyönyörködni.

A hangerő természetesen szabályozható. Valójában ezek a szentmiséken hallható, közel 2 perces dallamok. A műemlék épületet nem rongáltuk meg, hiszen nem kellett semmit vésni vagy bontani. Naponta nyolc alkalommal csendül fel más-más harangjáték, egyelőre még próbaüzemelésben, mert a légnedvesség, a meleg és egyebek hatásait vizsgáljuk. Az elektronikus szerkezetnek ugyanis sokáig ki kell állnia az idők próbáját.

Stubendek László további hasonló turistacsali tervei közül elárulta, a várban reggeli ébresztőként és esti takarodóként trombitaszó csendül fel. Ennek a megvalósítása folyamatban van.        

Megjelent a Magyar7 2021/34. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.