2024. október 5., 16:45

Hagyományőrzésre építő iskola Muzslán

Az V. Hagyományőrző napra került sor az Endrődy János Alapiskolában Muzslán. Ez alkalomból új zászlót is avattak, amely jobban kifejezi az iskola hagyományokra építő irányultságát. 

Farkas Iván Muzsla polgármestere, Fundárek Szilvia igazgatóhelyettes, Ölveczki Árpád igazgató
Galéria
+12 kép a galériában
Farkas Iván Muzsla polgármestere, Fundárek Szilvia igazgatóhelyettes, Ölveczki Árpád igazgató
Fotó: Bokor Klára

A néphagyomány az iskola fő irányvonala, ennek sok ágát beépítik az oktatásba.

Már maga az épület adja a hagyományok felé fordulást, hiszen a szépen felújított több mint százéves épületet a magyar korona díszíti. Az én elkötelezettségem a néptánc iránt adta a gondolatot, hogy alakítsunk ki egy olyan iskolát, ahol a kötelező tantervbe beleszőjük a népi hagyományt, hogy a néptánc, az ének és a kézművesség része legyen az oktatásnak.

Ezáltal diákjaink közelebb kerülve a magyar kultúrához, hagyományokhoz, jobban kötődjenek nemzetükhöz. Ebben a törekvésemben mellém álltak a kollégáim és a község vezetősége egyaránt, de a szülői közösség is” – mondta el Ölveczky Árpád igazgató.

Hagyományőrző nap Muzslán
Fotó:  Bokor Klára

Kitért arra is, évente rendeznek hagyományőrző napot, van két népi tánccsoportjuk - a kicsiknek a Pilinke, a nagyobbaknak pedig a Farickás. Mára eljutottak oda, hogy maguk a tanulók kezdeményezik, hogy felléphessenek például a március 15-i ünnepségen, mert érzik, ott a helyük.

Természetesen a hagyományok oktatása mellett jelen van az iskolában a modern technika. Mutatják például azt a digitális mikroszkópot, ami a képet kivetíti az aktív táblára, a gyerekek el is tudják menteni, amit vizsgálnak. Akrilba öntött segédeszközeik is vannak. Emellett szaktantermek, műhelyek, tükörterem várja a tanulókat és az iskola melletti udvar is kiválóan felszerelt sporteszközökkel, egy nagy, kézilabda méretű, műfüves, világítással ellátott pálya és egy kisebb műfüves edzőpálya is található a területen.

Hagyományőrző nap Muzslán
Fotó:  Bokor Klára
Büszke vagyok eredményes tanulóinkra, hiszen a tanévzárón hosszan soroltam a csoportokat és neveket, akik öregbítették iskolánk jó hírét. Vannak diákjaink Párkányból, Nánáról, Ebedről, Karváról, Csenkéről, Kismuzsláról és Béláról. Őket iskolabusz szállítja az iskolába. Felkaroltuk az óvodásokat, nekik is tartunk foglalkozásokat, hogy szokták a környezetet és megismerjék a tanító néniket”

– tette még hozzá az igazgató.

Hagyományőrző nap Muzslán
Fotó:  Bokor Klára

Fundárek Góra Szilvia igazgatóhelyettes vezet végig az osztályokon, ahol bepillanthatunk az egyes mesterségekbe. A tükörteremben Agócs Gergely néprajzkutató, mesemondó minden szaván csüngtek a gyerekek, kedvelt volt a tűzzománc-készítés az Aster műhely mestereinek vezetésével, de a nánai Kisgombos Játszóházat is fogadták, akikkel őszi képet készítettek termésekből. Volt kosárfonás, kötés, varrás, horgolás, csuhébaba-készítés, agyagozás, bőrözés, lúdtollal való írás, fonottkalács-sütés, nemezelés, bútorfestés, régi idők meséi.

Hagyományőrző nap Muzslán
Fotó:  Bokor Klára

Öröm volt látni az alkotásba feledkezett gyerekeket, akik ismereteket szerezve, alkotva ügyesedtek szakavatott mesterek vezetése mellett. Délután az Ifjú Szívek lépett fel a helyi kultúrházban.

Hagyományőrző nap Muzslán
Galéria
+12 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.