Ha jön Anti vőfély…
A vőfély a magyar lakodalmak egyik legfontosabb, legszínesebb szereplője – nem csupán ceremóniamester, hanem a mulatság lelke is. Nélküle bizony sokkal kevésbé lenne emlékezetes egy esküvő.

Az ipolyszalkai Trieb Antallal a pincéjénél találkoztam, szórakoztató énje ott is hamar felszínre tört, a pincébe már dédapja viseletében – bő gatyában, fehér vászoningben és kék kötényben vezetett le, ahol igazi lopótökkel kínálta a bort.
– meséli Anti. Hozzáteszi, ezen nincs mit csodálkozni, édesanyjának csengő hangja volt, és mindkét szülője a Csemadok színjátszó csoportjában is aktívan tevékenykedett.
Különösen emlékezetes volt a híd megnyitása Ipolyszalka és Letkés között – a Csemadok ezt egy szabadtéri lakodalommal ünnepelte. Szalka adta a menyasszonyt, Letkés a vőlegényt, Anti lett a vőfély. Megelevenedtek a népi szokások, elhangzottak a régi köszöntők, a Pepes zenekar pedig húzta „hajnaltüzéig”. Az akkori koszorúslányok később, amikor férjhez mentek, mind őt hívták vőfélynek – innen indult a hírnév, ami mára Budapesttől Pozsonyig sok helyre eljuttatta.
Hagyományőrző stílusban szórakoztat, mindig előre egyeztet az ifjú párral, a családdal, hogy mi és hogyan történjen.
– Semmit nem erőltetek, minden mondókám a helyzethez igazodik, gyakran improvizálok – mondja.
Szenvedéllyel mesél a részletekről: a menyasszony kikérésénél néha egy nagymama jelenik meg a menyasszony helyett – nagy derültséget keltve. A templomi vagy polgári szertartás után jön a lakodalom: ott van például a tányértörés szokása és a főnökjóslás. Az ifjú pár két stampedlit kap – az egyikben víz, a másikban pálinka. Aki a pálinkát választja, az lesz a főnök. Végül nem derül ki az igazság, mert mindketten prüszkölnek.
A pohárköszöntők után minden ételhez tartozik egy tréfás mondóka, majd következik a nyitótánc, amelyhez szép lassan csatlakozik a násznép is. Anti eleinte öltönyben van, de amikor felvágják a tortát, már a felesége varrta buggyos inget és mellényt viseli, kalapján nemzeti színű szalaggal, kezében pálcával, amelyen szerepel az ifjú pár neve, a helyszín és az időpont.
Ha kérik, pikáns játékokkal is szórakoztatja a vendégeket, a nevetés szavatolt. A menyasszonyszöktetést nem kedveli, mert széthúzza a társaságot, de szórakoztató formában néha eljátsszák. A menyecsketáncra már bocskaiba öltözik, nagyapja keményszárú csizmáját húzza fel, és az új párral együtt megy be a terembe. „Eladó az új asszony!” – kurjantja, és máris gyűlik a pénz a kalapban. A hangulat fenntartásához „Megy a gőzös” táncot is kezdeményez – fakanállal, fedővel, vasutas sapkában vezényli a sort, a gyerekeknek jelzőtáblákat ad, így tartja egyben a vendégsereget.
– mondja büszkén. Volt, hogy már a szülőknek is én voltam a vőfélye. Talán azért is csinálom még mindig, mert szeretem a lakodalmakat, a nótázást, azt az életörömöt, amit ezek az alkalmak jelentenek. És ki ne hagyjam: a feleségem nélkül nem menne. Ő vasalja az ingeimet, készíti a bokrétákat, tisztítja a csizmámat, mellettem áll mindenkor.
Anti elérhető a [email protected] emailcímen, valamint a lakodalomban.hu weboldalon.
Megjelent a Magyar7 2025/28. számában.