2023. január 19., 19:27

Gyújts te is egy gyertyát!

Az idő és a történelem könyörtelenül halad előre, vannak azonban olyan tragikus események a múltunkban, amelyekről nem szabad megfeledkeznünk.

don kanyar szenci iskola

Nem azért, hogy az emlékezéssel szenvedést okozzunk magunknak, hanem azért, hogy a következő nemzedékek emlékezetében is megmaradjon, s mintegy mementóként figyelmeztesse az utánunk jövőket is arra, hogy a béke nem természetes dolog, valakiknek nagy árat kellett fizetniük érte. 

Emlékszem, gyerekkoromban alig volt család, ahol ne került volna szóba így vagy úgy a csendes téli estéken az öregek szájából elhangzott történetek között a Don-kanyar poklát megélt egy-egy közelebbi vagy távolabbi családtag története. 

Nyolcvan éve, 1943. január 12-én, a második világháború idején indult a Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, ami a magyar hadtörténet egyik legszomorúbb eseménye lett: a második Mohács. A 2. magyar hadsereget a németek követelésére, kormányközi egyezmény alapján küldték ki a keleti frontra, és a küldetés teljes kudarcot vallott. Ennek okai máig vita tárgyát képezik, tény viszont, hogy megfelelő fegyverzet és felszerelés híján a gyalogosan odavezényelt honvédek és munkaszolgálatosok ezrei próbáltak megküzdeni a lehetetlen feladattal, miközben tudták, szinte szemernyi esélyük sincs a mínusz 35 fokos orosz télben szembeszállni a szovjet hadsereggel. Több mint 120 ezren estek el, sebesültek meg, vagy estek fogságba ebben az egyenlőtlen küzdelemben. Emlékezni kell rájuk, mert nekik is köszönhetjük, hogy ma békében élhetünk itt, Európa közepén!

Ezért is olyan jelentős, hogy a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány felhívásához, hogy minél többen emlékezzenek a Don-kanyarban elesett magyar katonákra, a szenciek is csatlakoztak, és a Szenci Molnár Albert Alapiskola szervezésében a Hősök szobránál január 12-én megemlékeztek a 80 évvel ezelőtti eseményekről.

A megemlékezés az iskola egyik diákja, Silló Simon énekével kezdődött, majd Matus Mónika iskolaigazgató emlékezett meg a hősi halált halt magyar áldozatokról. 

A Don-kanyarban négyszer annyi ember halt meg, mint a mohácsi csatában"

– mondta Matus Mónika.

"A Jányi Gusztáv vezérezredes által vezetett hadtest hiányos és korszerűtlen felszereléssel védte a 208 km-es szakaszt, mínusz 30, 35 fokos hidegben, miközben betartotta a német fasiszta vezetés parancsát, amely megtiltotta számukra a visszavonulást, sőt, gyávasággal vádolta az ellenkező katonákat. Tettéért Jányit 1947-ben háborús bűnösként végezték ki" – fűzte hozzá az iskolaigazgató. Amint azt beszédében elmondta, szenci adatokat a Hadtörténeti Intézet és Múzeum 2. világháborús adatbázisában talált. Csak az 1943. január 12-étől február 4-éig terjedő háromhetes időszakban legalább 45 szenci polgár (magyarok, szlovákok, zsidó munkaszolgálatosok), többségében 30 év körüli férfiak haltak meg vagy tűntek el, 34-en biztosan a 2. magyar hadsereg tagjai voltak a Donnál. 

Bošňák András helyi káplán arról beszélt, mennyire fontos, hogy ezek a megemlékezések a gyerekek lelkét is megérintsék, hogy tudják, hálásnak kell lenniük azoknak, akik a vérüket áldozták értünk, s akiknek köszönhetően mi ma békében élhetünk itt. De gondolnunk kell arra, hogy van a világnak olyan része is, ahol háború zajlik, s ahol nem természetes állapot a béke.

A megemlékezés végén a résztvevők meggyújtották az emlékezés mécseseit és elénekelték nemzeti imánkat. 

"Megható volt látni, ahogy a megemlékezés után a gyerekek keresték a hozzátartozóik, a dédnagypapák nevét az emlékművön. Bízom benne, hogy mindez erős élményként marad meg bennük, és kialakul egyfajta kötődés náluk az emlékmű iránt is, amely mellett nap mint nap elmennek" – fűzte hozzá Matus Mónika. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.