Gömörben találkoztak az értéktárak képviselői
Rimaszombatban tartották múlt héten a Felvidéki Értéktárak Találkozóját és az ehhez kapcsolódó értékkonferenciát. Újabb négy Felvidéki Érték elismerést adtak át, és megalakult a Huszár László Kulturális Alap.

A Csillagházban tartott konferencián a szervezők nevében Gyurán Ágnes, a Felvidéki Értéktár Bizottság (FÉB) titkára és egyben a Bátkai Települési Értéktár vezetője köszöntötte az egybegyűlteket. V. Németh Zsolt, a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos, a Hungarikum Bizottság tagja elárulta, hogy mindig örömmel jön Gömörbe, mert ebben a közösségben az ember feltöltődik.
– mutatott rá V. Németh Zsolt.
A miniszterelnöki biztos szerint az értékgyűjtéssel összeszedjük azokat az elemeket, amelyek ránk jellemzőek, s ezzel a tevékenységgel építjük fel a magunk magyarságtudatát.
– fejtette ki V. Németh Zsolt, hozzátéve, hogy a folklórnak nincs vége, így azt nem felmutatni kell, hanem engedni, hogy alakuljon, igazodjon és ezáltal az életünk része maradjon.
A felvidéki értéktárak helyzetéről és jövőképéről Rancsó Andrea, a Felvidéki Értéktár Bizottság elnöke tartott beszámolót, melyben elmondta, hogy tulajdonképpen minden értéknek számít, ami a szülőföldhöz köt bennünket. Felidézte, hogy a Felvidéki Értéktár 2015-ben alakult meg, amelyet a négy alapító szervezet: a Csemadok, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet és a Gazda Polgári Társulás hozott létre. 2022 márciusáig 67 értéktár alakult meg, s a központi adatbázisba 330 különböző szinteken feldolgozott érték került be, amelyből 8 Magyar Nemzeti Értéknek számít. Jelenleg azon dolgoznak, hogy sikerüljön elérni a komáromi vár és erődrendszer hungarikummá nyilvánítását.
A helyi értéktárak fontos munkát végeznek, amit az értéktár bizottság próbál koordinálni és szakmailag segíteni. A beérkező javaslatok közül a FÉB dönti el, hogy melyik helyi (települési) érték érdemes arra, hogy „Felvidéki Értékké” váljon.
A rimaszombati konferencián négy Felvidéki Érték elismerésének átadására került sor.
Ebben a kitüntetésben részesült a karvai Boldogságos Szűz Mária tiszteletére felszentelt templom, Komárom város zenei élete, Boholy János sakkgömbje, valamint Pósa Lajos nemzetnevelő munkássága és Az Én Ujságom című gyermeklap szerkesztése. A felsorolt értékeket pár mondatban, fényképek vetítésével, illetve videós bejátszással mutatták be a közönségnek.
Az eseményen részt vett Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is, aki a többi felszólalóhoz hasonlóan szintén megemlékezett Huszár Lászlóról, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet volt igazgatójáról, a felvidéki értékgyűjtés úttörőjéről, valamint a Felvidéki Értéktár Bizottság egykori elnökéről.
Az alap célkitűzéseit Bödők Károly szakmai alelnök ismertette. Fő feladatuknak tekintik a szlovákiai magyar kulturális egyesületek fejlődésének segítését, főként a közművelődés területén. Támogatni szeretnék az oktatási egyesületek, amatőr alkotóközösségek, a kulturális, valamint az oktatási szférában tevékenykedő egyesületek, személyek tevékenységét. Céljuk a városok és falvak természeti, kulturális, szellemi értékeinek és hagyományainak felfedezése és bemutatása, a helyi kulturális értékek ápolása és gazdagítása; valamint a helyi közösségek támogatása és bevonásuk a közösségi értékrendszerbe. Nem utolsósorban pedig szeretnék kialakítani és fenntartani a közművelődés területén dolgozók kapcsolatrendszerét.
Létrehozták továbbá a Huszár László közművelődési díjat, amellyel a felvidéki közművelődés területén dolgozó természetes és jogi személyeket kívánnak kitüntetni a jövőben. A Huszár László Kulturális Alapot egy héttagú kuratórium irányítja majd, amely a megalakulását követően dönt a díj odaítéléséről.
Az értéktárak találkozóján ismertették az 1995-ben alapított Magyar Örökség Díj lényegét, amelyet Böszörményi Gergely, a Magyar Örökség és Európa Egyesület elnöke mutatott be.
Közölte, hogy az alapítástól kezdődően eddig mintegy 700 örökség díjat adtak át. Ettől lényegesen több, körülbelül 5 ezer felterjesztés érkezett be hozzájuk, amiből negyed-évente 7 díjazottat választanak ki. Javaslatot bárki tehet Magyarországról és a határon túlról is. Arra törekednek, hogy a teljes magyarság nagy teljesítményeit, s az egész nemzet érdekében kifejtett munkát próbálják meg elismerni.
Böszörményi Gergely felhívta a figyelmet, hogy a szeptember 24-én sorra kerülő 102. díjátadónak felvidéki érdekeltsége is lesz, ugyanis Mács József író kapja meg a Magyar Örökség Díjat.
A Felvidéki Értéktárak Találkozója további előadásokkal, a konferenciához kapcsolódó kiállítási anyag megtekintésével, majd egy gömöri tanulmányi kirándulással ért véget, amelyen B. Kovács István gömörológus kalauzolta a vendégeket.