Eredmények és tervek Gombaszögön - KÉPEKKEL
Nagy érdeklődés mellett tartották meg a hagyományos szezonzáró nyílt napot Gombaszögön; bemutatták az idei év során elvégzett munkát, az elért eredményeket és ismertették terveiket.

A nyílt napot hetedik alkalommal rendezték meg. Az érdeklődők az Andrássy-kúria szalonjában, a befűtött cserépkályha melegénél hallgathattak előadást arról, hogy mi történt az idei szezonban Gombaszögön. Orosz Örs, a Sine Metu egyesület elnöke szerint az idény legnagyobb kihívása a turisztikai attrakciók üzemeltetésének megfelelő beindítása volt.
– Ezzel is szeretnénk nemcsak Gombaszög, nemcsak Gömör, hanem az egész térség turizmusának a fejlesztéséhez hozzájárulni, javítani a Felvidék státuszát a Kárpát-medence turisztikai térképén – mondta.
A leglátványosabb előrehaladás a kolostornál történt, ahol egész évben dolgoztak a romokon, pontosabban a külön műemléki számmal rendelkező kolostortemplom konzerválásán a korábban jóváhagyott tervek alapján.
– mondta Orosz Örs.
Máshol is folytatódott a konzerválás. Készül a szentély, körben megvan a fal, három oltárt terveznek restaurálni, ezekhez már megérkeztek a helyszínre a márványlapok. A kút és a kerengő is átesett egy alapvető állagmegóváson, a középkori falak fugázása elkészült, a ráfalazás viszont még nem. Van már egy középkori fedett tér is a kolostor területén, feltártak egy három méter hosszú, egy méter széles alagutat, amely egykor két pincét kötött össze, ennek boltíveit is kijavították.
A kolostorhoz és környékéhez kapcsolódó tervekről Szabó Krisztián építészmérnök beszélt. Elmondta például, hogy a nyolcszögletű kápolna fölé tetőszerkezetet terveznek a freskótöredékek megóvására, a pince kiváló helyszín lesz az ásatások során előkerült kőelemek bemutatására.
A terveket már jóváhagyta a műemléki hivatal, illetve korábbi álláspontjukkal ellentétben az ásatás folytatását is engedélyezték.
– Az az ambíciónk, hogy az elkövetkező évben véglegesen befejezzük a gombaszögi pálos kolostorrom és kolostortemplom ásatását, illetve a romok konzerválását – nyilatkozta Orosz Örs.
Munkából azonban nem lesz hiány jövőre sem, hisz két további nagyszabású értékmentésen is dolgoznak. Az egyik a Murány folyó partján, a Beretke és Melléte között található, Rosszgyár néven ismert vasgyár, amely a szakértők szerint valószínűleg a legrégibb fennmaradt vashámor az ország területén.
A másik jóval északabbra található, a történelmi Sárosban, egy magyar vonatkozású, értékes történelmi emlék, a Felvidék egyik utolsó várkastélya, a Péchyek ősi fészke.
– Talán Krasznahorka, Árva és Zólyomlipcse vára mellett a pécsújfalui várkastély a negyedik olyan helyszín, ahol ötszáz éves enteriőrök maradtak fenn anélkül, hogy akár egy villanyvezetéket vagy csöveket belevéstek volna a falba. De ez még a jövő zenéje, nagyon sokat kell rajta dolgozunk – mondta Orosz Örs.
Megjelent a Magyar7 2024/45. számában.
