2024. november 15., 11:25

Eredmények és tervek Gombaszögön - KÉPEKKEL

Nagy érdeklődés mellett tartották meg a hagyományos szezonzáró nyílt napot Gombaszögön; bemutatták az idei év során elvégzett munkát, az elért eredményeket és ismertették terveiket.

gombaszög
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

A nyílt napot hetedik alkalommal rendezték meg. Az érdeklődők az Andrássy-kúria szalonjában, a befűtött cserépkályha melegénél hallgathattak előadást arról, hogy mi történt az idei szezonban Gombaszögön. Orosz Örs, a Sine Metu egyesület elnöke szerint az idény legnagyobb kihívása a turisztikai attrakciók üzemeltetésének megfelelő beindítása volt.

Meg kellett találni a megfelelően képzett, rátermett embereket, hiszen már nemcsak az egyesületi múzeum működik, hanem különféle kategóriájú szálláshelyeket is kínálnak, valamint egy új turisztikai attrakció is indult, a drótkötélpálya, amely a Gombaszögi-cseppkőbarlangot köti össze a pálos kolostorral és a kúriával. Kiemelte a Szlovákia – a történelmi Felvidék műemlékeinek képes enciklopédiája című kiadványukat, amely ezer oldalon 11 500 műemlék leírását tartalmazza 6000 fotóval illusztrálva.

– Ezzel is szeretnénk nemcsak Gombaszög, nemcsak Gömör, hanem az egész térség turizmusának a fejlesztéséhez hozzájárulni, javítani a Felvidék státuszát a Kárpát-medence turisztikai térképén – mondta.

A leglátványosabb előrehaladás a kolostornál történt, ahol egész évben dolgoztak a romokon, pontosabban a külön műemléki számmal rendelkező kolostortemplom konzerválásán a korábban jóváhagyott tervek alapján.

A kolostor jellegzetes falcsonkja Gombaszög egyik szimbóluma. A megmaradt csonkot két gótikus ablakkal egészítettük ki. Komoly munka volt, hisz egyrészt magasan kellett dolgozni, másrészt nagyon sok faragott kőelemet kellett beépíteni. Ezt még tavaly kezdtük és idén tavasszal készültünk el vele

– mondta Orosz Örs.

Máshol is folytatódott a konzerválás. Készül a szentély, körben megvan a fal, három oltárt terveznek restaurálni, ezekhez már megérkeztek a helyszínre a márványlapok. A kút és a kerengő is átesett egy alapvető állagmegóváson, a középkori falak fugázása elkészült, a ráfalazás viszont még nem. Van már egy középkori fedett tér is a kolostor területén, feltártak egy három méter hosszú, egy méter széles alagutat, amely egykor két pincét kötött össze, ennek boltíveit is kijavították.

gombaszög
Fotó:  Fábián Gergely
Jövőre befejeződhet a romok konzerválása

A kolostorhoz és környékéhez kapcsolódó tervekről Szabó Krisztián építészmérnök beszélt. Elmondta például, hogy a nyolcszögletű kápolna fölé tetőszerkezetet terveznek a freskótöredékek megóvására, a pince kiváló helyszín lesz az ásatások során előkerült kőelemek bemutatására.

A kút kapcsán megjegyezte, annak káváját már felfalazták, hátra van még a faszerkezet elkészítése és a kút belső terének kivilágítása. A kerengő falainak állagmegóvását elvégezték, viszont az ablakok visszaállítását nem engedélyezték. Elmondta azt is, hogy a Szilicére vezető út eredetileg a kúria mellett halad el, majd a kolostort megkerülve a Margit-forrás felé kanyarodott. Ezt is szeretnék visszaállítani, macskakővel borítva, s új hidat is építenének.

A terveket már jóváhagyta a műemléki hivatal, illetve korábbi álláspontjukkal ellentétben az ásatás folytatását is engedélyezték.

– Az az ambíciónk, hogy az elkövetkező évben véglegesen befejezzük a gombaszögi pálos kolostorrom és kolostortemplom ásatását, illetve a romok konzerválását – nyilatkozta Orosz Örs.

Nagy feladatok előtt
gombaszög
A gombaszögi pálos kolostor
Fotó:  Fábián Gergely

Munkából azonban nem lesz hiány jövőre sem, hisz két további nagyszabású értékmentésen is dolgoznak. Az egyik a Murány folyó partján, a Beretke és Melléte között található, Rosszgyár néven ismert vasgyár, amely a szakértők szerint valószínűleg a legrégibb fennmaradt vashámor az ország területén.

A másik jóval északabbra található, a történelmi Sárosban, egy magyar vonatkozású, értékes történelmi emlék, a Felvidék egyik utolsó várkastélya, a Péchyek ősi fészke.

– Talán Krasznahorka, Árva és Zólyomlipcse vára mellett a pécsújfalui várkastély a negyedik olyan helyszín, ahol ötszáz éves enteriőrök maradtak fenn anélkül, hogy akár egy villanyvezetéket vagy csöveket belevéstek volna a falba. De ez még a jövő zenéje, nagyon sokat kell rajta dolgozunk – mondta Orosz Örs.

Megjelent a Magyar7 2024/45. számában.

03-4_gombaszog-nyilt-nap-rombejaras_foto_fabian-gergely
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.