Generációk Találkozása: Fesztivál a közösségért – kultúrával, zenével, művészettel, sporttal, borkultúrával, emberséggel
A kétezres évek elején egy olyan nagyszabású kulturális kezdeményezés indult el Zoboralján, amely minden évben több száz, gyakran több ezer embert megmozgat és hatalmas szerepe van a Nyitra menti „magyar sziget” identitásának, összetartásának megőrzésében és kultúrájának megélésében. Nem véletlenül kapta annak idején a Generációk Találkozása nevet, hiszen három vagy négy generáció számára kínál alkalmat a közös magyarságtudat élményének megszilárdításában. Az idei jubileumi Generációk Találkozása fővédnöke Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, védnökei Gubík László, a Magyar Szövetség országos elnöke és Csenger Tibor, a Magyar Szövetség országos alelnöke, Nyitra Megyei Önkormányzat alelnöke. A háromnapos kulturális találkozót idén már huszonharmadszor rendezik meg, a szervezők mégis jubileumként élik meg. Többek között erről is faggattam Ladányi Lajost, a rendezvény megálmodóját és fő szervezőjét.

Hogyan lett a huszonharmadik fesztiválból huszadik?
Nagyon egyszerű a történet. Mivel a 20. évforduló épp a Covid idejére esett, azt nem tudtuk megünnepelni, így most pótoljuk. A rendezvény 2025. június 27. és 29. között zajlik Nagycétényben, s idén is vonzó programokkal, kiváló előadókkal és gazdag kísérőprogramokkal készülünk. Mindemellett szomorúan állapítom meg, hogy a Generációk Találkozása fesztivál a Csemadok országos vezetésének döntése alapján 22 év után kikerült a Csemadok országos rendezvényei közül, pedig a fő szervező a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya együttműködve Zoboralja további szervezeteivel még nagyobb lendülettel igyekszik a megszokott kínálaton kívül gazdag, magasabb értékeket felvonultató, az utánpótlást megmozgató programokat biztosítani.
Az idei fesztivál során tehát még jobban fókuszban lesznek Zoboralja hagyományai és kulturális élete.
Így igaz. Különleges napokra készülünk, amikor a zene, a művészet, a sport és a borkultúra találkozik, de
mindenekelőtt az ember és a közösség kerül a középpontba. Számunkra ez az esemény több, mint egy kulturális, sport- és gasztronómiai rendezvény. Ez egy ünnep, amely lehetőséget ad arra, hogy bemutassuk és megbecsüljük azokat a helyi embereket, akikre mint közösség építhetünk.
Legyen az egy falusi csapat játékosa vagy egy kis pincészet gazdája – mindannyian hozzájárulnak ahhoz, hogy szórványközösségünk élő és megtartó legyen. A zoboralji régió összes községéből képviselteti magát a magyarság a fesztiválon, nemcsak nézőközönségként, de az egyes programok aktív résztvevőiként is. A fesztivál ideje alatt bemutatjuk régiónk díjnyertes borait is – de nem pusztán a borokat, hanem azokat az embereket, akik mögöttük állnak. Borászokat, akik munkájukkal, kitartásukkal és szenvedélyükkel közösségünk értékeit képviselik. A régóta jól működő hagyományőrző csoportokon kívül gondolunk az utánpótlásra is. A zoboraljai magyar iskolák diákjai gálaműsor keretében bemutatják zenei, énekes, illetve más ügyességi tehetségüket egy-egy produkció révén. Mindamellett természetesen Magyarországról is lesznek résztvevők, főleg olyanok, akik eddig is rendszeresen látogattak hozzánk. Fesztiválunkon a hagyományos programokon kívül a Fradi öregfiúk csapata mérkőzik meg szórványvidékünk válogatottjával – egy találkozás, ahol nemcsak a játék számít, hanem az is, hogy megmutassuk: van bennünk tartás, összefogás és élni akarás. A minőségi programok és a valódi értékek közvetítésén kívül célunk az emberi kapcsolatok erősítése, közösségünk összekovácsolása. Hiszünk abban, hogy minden egyes ember számít, és hogy a közösség akkor erős, ha meg tudja mutatni saját embereit, saját hőseit – azokat, akik nap mint nap tesznek a megmaradásért.
Milyen kulturális élményeket rejt számunkra a három nap?
A rendezvény pénteken délelőtt a Százvirágos Őrbottyán című képzőművészeti kiállítás megnyitójával indul. A zoboraljai régió egyik községének, Kalásznak a magyarországi testvértelepülése ugyanis Őrbottyán, és a Megyei Művelődési Központtal közös szervezésben megvalósuló tárlat a város művészeti világába nyújt betekintést. Délután a gyermekek számára kézműves foglalkozásokkal, kiállításokkal és íjászbemutatóval készülünk, ezenkívül a Szent György Lovagrend Zoboralji Apródainak harci bemutatójára is sor kerül. A tehetséges zoboraljai gyermekek közreműködésével zenei seregszemlét tartunk, mely során bemutathatják tudásukat a közönségnek. A seregszemle után a Kiss Zenészek koncertjével szeretnénk megörvendeztetni Zoboralja ifjúságát. Az esti mozi keretében levetítjük Poór István A funtineli boszorkány című filmjét, amely Wass Albert regénye alapján készült. Szombat délelőtt idén is megtartjuk a Generációk Találkozásán belül már hagyománnyá vált Zoborhegyi-túrát a Milleneumi emlékműhöz. Az emléktúrát a zoboraljai fiatalság bevonásával tesszük meg.
Délután indul a Zoboralji Rockfesztivál, a jubileum okán ezúttal kizárólag zoboraljai és környékbeli zenekarok koncertjeivel készülünk. Mivel a 23 évvel ezelőtti első alkalommal megtartott GT fesztiválra Nagycétényben került sor, most újra indulása helyszínére tér vissza a rendezvény. 23 évvel ezelőtt a P. Mobil rockegyüttes volt a GT sztárvendége, ezért most is a P. Mobil együttessel szeretnék megünnepelni a jubiláló fesztivált.
Schuster Lóránt és zenekara szoros szálakkal kapcsolódik Zoboraljához, hiszen már sok alkalommal felléptek nálunk és Nyitragerencséren található a P. Mobil múzeum, a Kárpát-medence legelső rockmúzeuma. Vasárnap délután 14 órától sor kerül a Csemadok országos elnökjelöltjeinek panelbeszélgetésére a Csemadok jövőjéről. Utána a program a hagyományőrzés, a népzenei előadások és népdalcsoportok fellépése jegyében telik. Hagyományőrzőinket és a konzervatívabb szórakozás kedvelőit a jubileumi Generációk Találkozása kicsúcsosodásaként egy egészestés műsorral, a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar és négy operetténekes előadását magába foglaló operettgálával készülünk megörvendeztetni, Klement Terézia rendezésében és szervezésében.
Kísérőprogramok is lesznek?
Mint minden alkalommal, természetesen idén is lesznek kísérőprogramok. Megrendezésre kerül egy mérkőzés a Fradi Öregfiúk labdarúgó csapata és a Zoboralji Fradisták szurkolói csoportjából felállított labdarúgócsapat között. A Zoboralji Fradisták csapata 24 község Ferencváros-szurkolójából állítja fel csapatát, melyben így az egész zoboraljai régió képviseltetve lesz. További kísérőprogramként kiállítás készül az Aranycsapatról.
A szervezésből a Zoboralján működő összes társadalmi szervezet kiveszi a részét. A rendezvény nem belépődíjas, mivel erősíteni szeretnénk a Zoboralján élők nemzeti összetartozását és közelebb hozni számukra a zenét, a művészetet, a kultúrát.
Program:
Június 27., péntek:
Nyitra, Nyitra Megyei Művelődési Központ
13:00 – Kiállításmegnyitó: Százvirágos Őrbottyán
Nagycétény, Nagycétényi Alapiskola épülete;
16:00 – Hivatalos megnyitó és az ideiglenes tárlatok megtekintése.
Nagycétény, szabadtéri színpad
17:30 – Gyermek- és ifjúsági programok;
18:00 – Zoboralji virtruózok – gyerekek seregszemléje (a zoboraljai magyar iskolák diákjai bemutatják tehetségüket a zene és sport terén);
20:00 – Kiss Zenészek concert;
21:00 – Filmvetítés: A Funtineli boszorkány.
Június 28., szombat:
Nyitra
10:00 – Túra a Zobor-hegyre (Gyülekező a nyitrai tüdőszanatóriumnál);
Nagycétény, szabadtéri színpad
16:00 – Beszélgetés Schuster Lóránttal, a P. Mobil zenekarvezetőjével;
17:00 – Zoboralji Rockfesztivál (fellépnek: 17:00 – Gramofon /Gímes/, 18:00 – PG Retro Band /Pográny/, 19:00 – Blesky /Kalász–Nagyhind/, 20:00 – Titanic /Babindál/, 21:00 – P. Mobil /Budapest/, 23:00 – LM Retro Band /Pozba/).
Június 29., vasárnap:
Nagycétény, szabadtéri színpad
14:00 – Csemadok – múlt, vagy jövő? (A Csemadok országos elnökjelöltjeinek, Kiss Beátának és Petheő Attilának a panelbeszélgetése; műsorvezető: Ürge Tamás);
15:00 – Zoboraljai hagyományőrző és éneklőcsoportok fellépése (Nagycétényi Kútyika éneklőcsoport, Nagycétényi Citerások, Nyitracsehi Férfi Éneklőcsoport, Nagykéri Éneklőcsoport, Kadarka Férfi éneklőcsoport, Ahai Kordon Férfi éneklőcsoport, Mórinca Néptáncegyüttes, Gerlice citeracsoport);
17:00 – Ferencváros–Zoboralja öregfiúk mérkőzés;
19:00 – A borok és a fotópályázat kiértékelése;
20:00 – Operettgála a Dunakeszi Szimfonikus Zenekarral és a Budapesti Operettszínház művészeivel.
A csatolmányban a Csemadok országos jelentőségű rendezvényeinek a listáját találják a 2025-ös évre.