Gazdag programkínálattal vár az 56. Országos Népművészeti Fesztivál
A Csemadok Országos Tanácsa, a Csemadok zselízi helyi szervezete, valamint a zselízi Tiszta Forrás Alap idén is megszervezi Felvidék népművészetének ünnepét, a zselízi Országos Népművészeti Fesztivált. 2022. augusztus 17-e és 21-e között a helyi városi parkban kialakított helyszíneken várják az érdeklődőket.
Augusztus 17-én, szerdán és 18-án, csütörtökön Garamszentgyörgyön, illetve Érsekújvárban mutatkozik be a Muzichy Souvenir Ukraine népzenei együttes, a szerbiai ZORA néptáncegyüttes és az ukrajnai Radist Folk Dance Ensemble néptáncegyüttes.
A Komáromi Jókai Színház művészei a parkban lépnek színpadra; A beszélő köntös című Mikszáth-regény Gál Tamás és Varga Emese általi színpadi adaptációja igazi színházi élményt tartogat.
A három felvonásban előadott zenés játék szereplői között jelen lesz a Jászai Mari-díjas Szélyes Ferenc és Dráfi Mátyás, valamint a Kossuth-díjas Boráros Imre is. Az előadás zenéjét Lakatos Róbert, a dalszövegeket pedig Laboda Róbert írta.
Ezután a Táncfórum Est fog következni, amit a Pajtában táncoktatás és hosszan tartó mulatság követ a Pósfa zenekar jóvoltából. Gubík Ági a Szerelmünk, Sisi című monodrámával, Gál Tamás pedig a Villon-estjével lép fel; koncertet ad Ferenczi György és a RackaJam, s sor kerül a Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Minősítő Gálaműsorára is.
A Kikötő Polgári Társulás Novák Ferenc Tatával és Takács András Takival szervez beszélgetést az ötvenéves táncházmozgalom kapcsán, de mindezeken túl improvizációs délután, borkóstoló, kézműves- és helyi termékek kirakodóvására, gasztrotúra és sok-sok gyermekprogram várja az érdeklődőket.
– fogalmazta meg a fesztivál programigazgatója, Juhász Eszter. A szervezőkkel együtt vallja, hogy kulturális örökségünk meghatározó szerepet játszik identitástudatunkban és mindennapi életünkben; jelen van Európa városaiban és falvaiban, természeti tájain és régészeti lelőhelyein, továbbá az irodalomban, a művészetekben és a bennünket körülvevő tárgyakban, s részét képezik a gyerekként megismert mesék, a szüleink és nagyszüleink által átadott ismeretek, a hagyományos ételek és a filmek, amelyekben magunkra ismerünk.