2023. május 8., 16:01

Garamkálna – felavatták a háborús emlékművet

Május 6-án Garamkálnán ünnepélyes keretek között, az alkalomhoz illeszkedő ökumenikus istentiszteletet követően avatták fel a renovált első világháborús emlékművet.

Kálna
Galéria
+3 kép a galériában
az emlékmű
Fotó: Wurczer Péter

A nagy háború hőseinek emléket állító alkotás eredetileg 1939-ben készült el. Az ötvenes évek elején, a kommunista uralom idején ledöntötték és betemették, a hatvanas években azonban visszaállították azt, de már kommunista emlékművé átalakítva, vörös csillaggal ellátva. Ezt a jelképet a rendszerváltozás idején, 1989-ben letörték onnan. Az alkotás azóta elhanyagolva állt.

Amint azt Barsbaracska polgármesterétől, a helytörténészként is tevékenykedő Wurczer Pétertől megtudtuk, az emlékmű 1939-es felavatásához az ő ükanyjának is köze volt:

Miután az ükapám, Wurczer János háborús katonaként elesett, mások mellett ükanyám, Lehoczky Margit Erzsébet is azok között volt, akik a hősök tiszteletére építtették az emlékművet. Tavaly tavasszal rátaláltam ükanyám 1953-as végrendeletére. Ő még megélte azt, hogy az emlékművet a kommunisták lebontották… Végakaratában meghagyta, hogy amennyiben a politikai helyzet megengedi, a családunk tagjainak – a családi sírkert gondozása mellett – ennek az emlékműnek a felújítása is feladata legyen.”

Mint mondja, rögtön felkereste Kálna akkori polgármesterét, akivel megbeszélték az emlékmű felújításának részleteit. A képviselő-testület meg is szavazta a javaslatot, sőt azt is, hogy visszakerülhessenek rá az eredeti magyar nyelvű táblák, valamint a magyar címer is helyet kaphasson rajta.

Először is szeretnék köszönetet mondani Kálna önkormányzatának, Éhn László korábbi polgármesternek, az egész képviselő-testületnek, különösen Bogár Roland és Sipos József képviselőknek, valamint a falu jelenlegi polgármesterének, Igor Gogorának, hogy megmutatták lokálpatriotizmusukat és lelkesedésüket szülőfalujuk iránt, s támogatták az emlékmű helyreállításának ötletét”

– fogalmazta meg ünnepi beszédében Wurczer Péter, majd megköszönte Juhász Gábornak, hogy összeállította az elesett hősök listáját, s kiemelte, hogy a történelmi adatok megszerzésében Kaczian Magdolna is segítséget nyújtott.

Az avatási ünnepségen a város polgármestere mindenkinek megköszönte az emlékmű felújításában kifejtett munkáját, s Csenger Tibor is szót kapott. Nyitra megye alelnöke gratulált a kiálláshoz, az elköteleződéshez és a múlt iránti tisztelethez:

Emlékezzünk méltón múltunkról, adózzunk kegyelettel az elesett katonák emléke előtt és tanuljunk a múlt hibáiból, hogy a 20. században tapasztalt tragédiák többet ne árnyékolhassák be az életünket!”
Kálna
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.