2024. november 28., 16:46

Galántán játszottak a mátyusföldi amatőr színjátszók - KÉPEKKEL

Szakmai találkozót szervezett a Galántai Népművelési Központ a mátyusföldi régió amatőr színjátszócsoportjai számára. Nagy Balázs színművész, lektor elismerését fejezte ki a felvidéki amatőr színjátszás művelői előtt, amiért időt, energiát, pénzt nem kímélve védik a bástyát a közönségszórakoztatás frontján.

467460898_1260365875289657_1583059120783106098_n
Galéria
+3 kép a galériában
Színház az egész világ - Nagy Balázs színművész tartott szakmai délutánt a mátyusföldi amatőr színjátszóknak
Fotó: Szomolai Andrea

Egyre több magyarajkú rendezvényt szervez az eddigi ismeretlenség homályából előbukkanó Galántai Népművelési Központ. A központ új igazgatója, Bukovszky László küldetésének és hivatásának érzi a régió minden nemzetiségének és kultúrképviselőjének szolgálatát.

Ezúttal az amatőr színjátszást karolta fel a népművelési központ, és hívta össze a mátyusföldi amatőr színjátszókat egy kellemes, rendhagyó, drámapedagógiai délutánra. A „Színház az egész világ” elnevezést nyert szakmai műhelydélután lektora a Győri Nemzeti Színház, valamint a Madách Színház színművésze, Nagy Balázs volt.

Örömmel érkeztek a rétei, a vezekényi, a diószegi és a nagyfödémesi színjátszócsoportok érdeklődő képviselői a Galántai Népművelési Központba, hogy részt vegyenek a workshopon. Minekutána a diószegi Hahota csoport az időn elnyerte az Egressy Béni Színjátszó Fesztivál fődíját, a többi csoport lelkesen gratulált a jelenlevő diószegi csapatnak, és felelevenítették a régi közös élményeket is.

A Nagy Balázs színművésszel folytatott beszélgetés alatt kiderült, mindegyik csoport magán hordozza saját jellegzetes vonásait, ezért nem is szeretnék, ha összehasonlítanák őket.

A zenés vígjátékokat, a szerzői színházat valamint a népszínházat nehéz is lenne összevetni, de mindegyikük célja a közönség szórakoztatása. Szeretnék előadásaikkal elérni, hogy a közönség tagjai ki tudjanak kapcsolódni a megvadult, problémákkal terhes világból.

Az amatőr színjátszók egyetértettek abban, hogy a Felvidéken semmilyen támogatottsága nincs ennek a műfajnak: a színpadon játszó amatőr színkedvelő egyben technikus, rakodóember, jelmeztervező, író, hangosítói, szervező szerepet is kell, hogy vállaljon. A színjátszók többnyire saját vagy a csoportjuk anyagi javait teszik bele egy-egy fellépésbe, a honoráriumuk jóformán csak díszleteik elkészítését és utazásukat fedi.

Egy-egy fellépés olyan, mint egy nyolcórás műszak. Órákkal a kezdés előtt meg kell érkezni a helyszínre, berendezni a teret. Maga a fellépés is több órát vesz igénybe, utána még elpakolunk magunk után, hazautazunk, és otthon is kirakodunk. Sokszor családjainkat, gyerekeinket hagyjuk otthon fél napra, hogy szórakoztassunk, a jutalom pedig a közönség szeretete – a profi színészektől eltérően nekünk nem ez a szakmánk, mi ezért nem kapunk fizetést. Muszáj, hogy a csoportjaink tagjai igazán elhivatottak legyenek, úgy vélhető, mindannyiunkban van egy kis „zakkantság”, anélkül ezt nem lehetne csinálni. És akkor még nem is beszéltünk a próbákról, amelyek igazán igénybe veszik a csapatokat”

– beszélgetnek egymás közt a csoportok jelenlevő tagjai.

Bukovszky László azért szervezte meg a mátyusföldi amatőr színjátszók workshopját, hogy azok érezzék, számíthatnak a népművelési központ támogatására. Szerettek volna metodikai segítséget nyújtani ennek a szférának is.

Ha jól számoltam, a régióban 5 magyar nyelven játszó amatőr színjátszócsoport működik: Diószegen, Vezekényen, Nagyfödémesen, Rétén és Felsőszeliben. Ezenkívül működik a galántai magyar gimnázium Tsízió nevű csoportja is. A cél olyan szakmai segítséget nyújtani, ami biztosítja a fejlődést. Másrészről szeretnénk, ha emberi kapcsolatok alakulnának ki profi színészekkel is, akik gyakorlati segítséget tudnak nyújtani ezeknek a mi színjátszócsoportjainknak”

– nyilatkozta portálunknak Bukovszky László. A jövő évben minimum négy találkozót szeretne szervezni az amatőr színjátszóknak, ezekre már készülnek a pályázattervezetek.

Nagy Balázs színművész rövid ismerkedős beszélgetés után sokat mesélt a magyarországi színjátszás jelenlegi helyzetéről, majd játékra hívta a mátyusföldi csoportokat. Három körben dobta be a jelenlevőket a mélyvízbe helyzetgyakorlatokkal és gyors jelenetalkotási felhívással.

Munkaláz, nagy nevetések és jó szakmai beszélgetések jellemezték a délutánt a népművelési központban.

„Egy kollégám édesanyja érdeklődött, hogy tudnék -e vállalni ilyen workshopokat, így kerültem el Galántára is. Voltak elképzeléseim a workshop koncepcióját illetően, hiszen van szakmai tapasztalatom a színészmesterség tanításában. De nem tudtam, milyen korosztályra számíthatok, többnyire gyermekekkel dolgoztam, az érett korosztály tanításának metodikájára külön időt kellett szánnom. A beszélgetés oldotta a hangulatot, az improvizációs játékokat pedig roppantmód élveztem” – összegezte Nagy Balázs színművész. Úgy véli, a felvidéki magyar színjátszás nagyon nehéz helyzetben van.

Én emelem a kalapomat minden felvidéki magyar amatőr színjátszó előtt, hiszen ennek a munkának nincs anyagi vonzata számukra. Kedvtelésből áldoznak időt, energiát, sok pénzt valaminek a létrehozásáért. Bízom benne, hogy ez a dolog kaphat egyfajta pozitív figyelmet és támogatást, és a fiatalok is motiválódnak abban, hogy bekapcsolódjanak. A felvidéki amatőr színjátszást az apáról fiúra hagyományozás tartja életben, és ezt nem szabad veszni hagyni, hiszen a magyar nyelven való játszás a kultúrán egy rendkívül fontos alapköve”

– zárta beszélgetésünket a színművész.

462561715_921098653309535_2282550102445400052_n
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.