2020. február 27., 20:21

Füleken nap mint nap harcolnak az illegális szemétlerakatok ellen

Régóta visszatérő problémát jelent Füleken az illegálisan elhelyezett hulladék, melyet az önkormányzatnak a törvényből kifolyólag el kell távolítania. A Közhasznú Szolgáltatások dolgozói nap mint nap találkoznak a jelenséggel, s bár rendszeresen felszámolják a szemétkupacokat, szinte hetente újabbak keletkeznek.

Galéria
+4 kép a galériában

A fekete lerakatok két típusba sorolhatók. Egy részüket a kommunális hulladék, a másikat pedig az építkezési törmelékek alkotják. S bár mindkettő elszállítása adott, sokan nem élnek a lehetőséggel.

A hulladék nem megfelelő helyre való kihelyezése mindennapos problémát jelent. A legnagyobb gócpontok a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, ahol az emberek a szeméttárolók mellé helyezik a szemetet. S bár szerencsésebb, hogy nem a természetbe dobják, viszont ezek elszállítása többletköltséget jelent számunkra, nem beszélve arról, hogy a törvény értelmében tilos bármiféle hulladékot elhelyezni a konténerek és tárolóedények mellé”

- magyarázta Tóth Tibor, a Közhasznú Szolgáltatások igazgatója, hozzátéve: az ehhez szükséges források költségvetésileg biztosítva vannak számukra, és évente nagyjából 5000 eurót tesznek ki.

A leggyakrabban a vár alatti és a vasúti utcákban, valamint a félreeső helyeken szaporodnak el a lerakatok.

Évente 40 tonna fekete szemetet számolnak fel a Közhasznú Szolgáltatások dolgozói, illetve a közhasznú munkások. A lerakatok felderítésében a városi rendőrség is segítséget nyújt, akik a fotócsapdáknak köszönhetően azonosítani tudják a tetteseket, akik minden esetben pénzbírságra számíthatnak.

A hulladék illegális lerakása bűncselekménynek is minősülhet, ezért ilyet látva mindenkinek kötelessége bejelentést tenni a városi vagy az állami rendőrségen. 

Tóth Tibor szerint Füleken minden adott ahhoz, hogy a lakosok megfelelő módon szelektálják, gyűjtsék és tárolják a hulladékot. A lakásfelújítások során keletkezett hulladék elhelyezésére hozta létre a város az iners hulladékgyűjtő udvart, ahol az építési hulladék legálisan elhelyezhető. A biológiailag lebomló települési hulladék újrahasznosításáért pedig komposztáló telep létesült.

Sokan viszont nem élnek a rendelkezésre álló lehetőséggel, pedig a szemét nem csak a szemet bántja, de a környezetet is károsítja.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.