Fülek önkormányzata a gyárépítés során megőrzi a katonai bunkert
Február elején elkezdődött az új, könnyűipari gyártócsarnok építése Füleken, amit az ipari övezet legrégibb részén húznak fel, ott, ahol eredetileg a zománcozó állt.

Az önkormányzat a tervezésnél történeti szempontokat is figyelembe vett és a volt zománcozó egyik falának megőrzése mellett döntött. Abban található ugyanis egy háborús „einmannbunker”.
„Szándékunkban áll konzerválni egyet a zománcozó még álló falaiból, amelyen megvannak az ablaküregek. A kerítés szegmenseként emlékeztet majd ipari múltunkra” – mondta Agócs Attila, polgármester.
A falnak része egy II. világháborús bunker is. Mesiarik Marián, a Füleki Vármúzeum alkalmazottja és a helyi Bunker Team alapító tagja szerint az ilyen óvóhelyeket einmannbunkernek nevezték. A német szó jelentése szerint egyetlen embernek szánták, katonának vagy őrnek.
„A környék megfigyelésére használták bombázás idején. A gyárőrség tagja vagy egy katona ült benne, aki a lezuhanó bombákat figyelte, s ha valamelyik nem robbant fel, ő tudott róla. Légitámadás idején így a gyárat is őrizték, pl. a tolvajoktól” – magyarázta.
Hasonló megfigyelőpontok a háború alatt főleg gyárak, vasútállomások közelében létesültek, melyek akkoriban kulcsfontosságú helyek voltak. Mesiarik hozzáfűzte, hogy a füleki óvóhelyek kutatásakor egy érdekességet is találtak.
„Az egyikben rádióantennára leltünk, ami arra utal, hogy a bunkerek rádió-összeköttetéssel rendelkeztek, így az őrök képesek voltak kommunikálni egymással.”