2022. április 26., 20:00

Fű, fa, bokor Nyírágón

Egy pályázat eredményeként jelentős mértékű zöldítés zajlik a Lévai járásban elterülő Nyírágó községben. Az elmúlt hetekben háromezernél is több fát, bokrot ültettek ki a település külterületein, elsősorban Kispusztán és a farnadi–kurali határon.

 

Nyirago
Fotó: Nyírágó közösségi oldala

Nyírágón hangsúlyt helyeznek az ökológiai jelentőségű területek kialakítására, s tisztában vannak azzal, hogy a kiültetett facsemeték nagymértékben növelik a település környékén az élőhelyek változatosságát.

– A 2005 és 2014 között tartó területrendezési terv lezárultával községünk olyan zöld területekhez, füves utakhoz jutott, amelyek azelőtt nem voltak a tulajdonában. Azzal a céllal, hogy egy kicsit változzon a táj képe, már akkor füvesíteni, bokrosítani, illetve fásítani szerettünk volna; annál is inkább, mert a mezőgazdaság által hatalmas, 200-300 hektáros területek alakultak ki nálunk, fák nélkül – magyarázta az okokat Nyírágó polgármestere, Fekete Zoltán. Mint mondta, hiába a mezőgazdasági minisztérium korábbi támogatása, mire lezárult a területrendezés kilenc évig tartó folyamata, nem maradt anyagi forrás az érintett területek zöldítésére.

– Községünk új térségekhez jutott a kataszter külső részén, a település külterületein, a fásításhoz és a bokrosításhoz szükséges pénzt már nekünk kellett előteremtenünk. A képviselő-testület támogatásával már az első pillanattól kezdve szorgalmaztam, hogy valami élőt is hagyjunk a gyermekeinkre és az unokáinkra, ne csak követ és betont.

Ezzel kapcsolatban 2014-től minden lehetőséget igyekeztek megragadni. Végül a környezetvédelmi minisztérium egy 2018-as pályázati kiírásába kapcsolódtak be. Szakemberek segítségével, uniós forrásból dolgozták ki a terveket; pályázatuk sikeres lett, így a hosszadalmas közbeszerzési eljárások lezárulta után 330 ezer eurós támogatáshoz jutottak, ehhez további 17 ezer eurónyi önrésszel járultak hozzá.

– Összesen 967 darab fát és 2112 bokorcsemetét ültettünk ki. A kivitelező szakemberek nagyon jó munkát végeztek; a következő feladat, a csemeték kétheti rendszerességgel történő öntözése már a miénk. Már most látható, hogy mennyire megváltozott a táj, s mi lesz még 15-20 év múlva, amikor a fák megerősödnek. Huszonöt éves polgármesteri pályafutásom egyik legszebb pályázata ez; úgy gondolom, hogy büszkén nézhetünk a jövőbe – tette hozzá Fekete Zoltán.

Megjelent a Magyar7 2022/16.számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.