2023. július 29., 13:17

Főnixként hull alá, majd támad fel a tallósi vízimalom

Az ember mindig szívesen válik részesévé valami megismételhetetlen csodának. Ilyen „varázslatot” tapasztalni jelenleg a tallósi vízimalom térségében. A Mátyusföld egyik legszebb és legöregebb cölöpös vízimalmát ugyanis teljesen elbontják a helyéről, majd alapos rekonstrukció után visszaépítik a Kis-Duna partjára. 

 

tallósi vízimalom
Fotó: Szomolai Andrea

Takács Mihállyal, a malmot patronáló Galántai Honismereti Múzeum igazgatójával kissé megilletődve járjuk körbe a már félig lebontott malmot, vigyázva arra, hogy még csak véletlenül se legyünk útjában a bontást nagy lendülettel végző munkásoknak. Többnyire puszta kézzel, kalapáccsal, feszítővassal bontanak, amíg tudják, elkerülik a láncfűrész használatát. Tombol a kánikula, nem irigylem a munkásokat, de elbűvölten nézem, ahogy a rekkenő hőség ellenére rendületlenül dolgoznak, és ahogy minden deszkára féltőn figyelnek. 

A cél az, hogy a lehető legtöbb részt meghagyják eredeti állapotában, majd később, amikor a malom darabjai már egy tároló hangárban lesznek, szakértő kezekkel a konzervátorok lépnek be a munkafolyamatba

– magyarázza az igazgató, miközben szeretettel simít végig a deszkákon, és látni a szemében, roppant fontos számára, hogy ezt a kulturális műemléket megőrizzék az utókornak. 

Ezek a dunai hódok…

Egyikünktől sem áll távol a Matica-malom szeretete, mindketten a Tallóssal szomszédos falvakból származunk, számos gyermekkori élmény, emlék köt bennünket a malom tájékához, ahol régen a Kis-Dunában még fürdeni is lehetett. Abban egyetértünk, hogy a víz ereje hatalmas, ez kezdte ki a malmot tartó cölöprendszert is, leginkább ennek megerősítése és újjáépítése miatt kell eltávolítani a malomépületet a helyéről.

Érdeklődve nézzük azt is, ahogy a malomkerékről lekerülnek a lapátok, némely deszkalapáton pedig alapos mélységű hódharapásokra leszünk figyelmesek, úgy tűnik, a Kis-Dunában élő hódok a márciusi párzások időszakában rákaptak a malom száraz fenyőből készített lapátdeszkáinak ízlelgetésére, de hát a természet az úr.

Ez ellen valószínű azzal fognak védekezni, hogy a keréklapátok széle bádogborítást kap. 

tallósi vízimalom
Takács Mihály
Fotó:  Szomolai Andrea

 

– A malomkerékkel voltak gondok a múltban, a múzeum régi igazgatása alatt már cserélték is, de akkor többször is elrontották a felszerelését. A tengely is rövidebb, és nem jó fából csinálták, a küllők sem úgy vannak becsatolva, ahogy annak lenni kellene, ezért teljesen új kereket kap majd a vízimalom – magyarázza Takács Mihály. Ahhoz, hogy a lapátokat le lehessen szedni, elég kézzel átforgatni a kereket, a lapátokat négy csavar tartja. 

tallósi vízimalom
Fotó:  Szomolai Andrea
Amilyen deszka volt kéznél…
A padlódeszkákat és a zsindelyt 5-10 évente eddig is cserélni kellett, a lényeg, hogy magának a malomszerkezetnek, a lifteknek és az eredeti, menthető deszkáknak, valamint az akácfából készített konstrukciónak maradnia kell.

A felső, tetőtartó gerendák már el vannak rohadva, de ez nem olyan nagy gond, mert sima, fűrészelt gerendákról van szó, ezek biztos cserére mennek, a tetőgerendázattal együtt. A deszkázás stílusa mindig változott. A negyvenes években például széles, szép deszkákat használt a molnár, és függőlegesen rakta fel őket, lécekkel lezárva az összetételeket. Aztán vannak olyan képek is, amelyeken a deszkák vízszintesen vannak. Gyakorlatilag ez attól függhetett, milyen deszka volt éppen kéznél, vagy milyen deszkát tudott szerezni a molnár. Mindenképpen meg kell őrizni azt a deszkát is, amelyet még Maticának gyárthattak, és a malom burkolatának részét képezi – a deszkába ceruzával írták bele Matica János nevét, valószínűleg a gyártáskor jelezték, kinek a megrendelésére készítik a csomagot. Fejfájást okoz az idők során a „huligánok” által megrongált, graffitikkel vésett, és szélpuskák töltényeivel kilyuggatott malomajtó is, amely közel 40-50 éves lehet. Nem szívesen cserélnék ki újra, de valahogy el kell távolítani róla a sérült, összekarcolt, szétlövöldözött részeket. Meghökkenek, amikor a múzeumigazgató a „magas szintű szlovák kultúrára” utalva elárulja, hogy egyszer filmesek jártak forgatni a malomnál, és önkényesen átfestették az ajtót mélysötét barnára, mert szerintük így jobban mutatott a műemlék a filmen. Valószínű durva drótkefével tudják majd eltávolítani ezeket a rétegeket és meghagyják az eredeti fa színét. 

– Az egész malomkonstrukció színtelen, tűzálló réteggel lesz kezelve, és kiépítésre kerül egy komoly tűzvédelmi berendezés is – magyarázza a deszkákat mutogatva és ellenőrizve a múzeumigazgató. Rámutat a valamikori molnár kuckójára, vagy, ahogy Mátyusföldön mondják, bódéjára, és elmondja, gyerekkorában mindig az volt az álma, hogy egyszer ebben a kis kalyibában aludhasson. Mára ezt az álmot szó szerint „kinőtte”, hiszen már ülve is alig fér el a kis ágyikón. Együtt nevetünk azon, hogy valamikor ebben a kis helyiségben ketten is aludtak egy emeletes ágyon, valószínű egy kályha is be volt szerelve, hiszen késő őszig őrölték a gabonát.

tallósi vízimalom
Fotó:  Szomolai Andrea

 

A mondák szerint egy csengőt is bevezettek kintről, hogyha az éjszaka folyamán ügyelő molnár valamilyen bajt észlel, tudja értesíteni alvó társát. Sok ilyen hasonló, kedves történetet őriz a malom. Fény derül arra is, nem ez az első eset, hogy az 1895-ben felhúzott építmény lebontásra kerül. 

Sokszor őrizték pajtában a malmot

A malom eredeti tulajdonosa és építője Matica János, régen a téli hidegek és a tavaszi áradások során is szétszedte a malmot, egy közeli fából készült pajtában tárolta, majd az aratási időszak eljövetelével újra összerakta. Ma komoly gépekkel, műemlékvédők hadával és pontos építészeti útmutatásokkal is nehéz kihívásnak számít elbontani majd újraépíteni a múlt őrizőjét. Épp ezért tartotta fontosnak a múzeumigazgató, hogy a munkálatokról – a legelejétől a legvégéig – kamerafelvételek készüljenek. 

A felújítási projekt része egy részletes, háromnyelvű (magyar, szlovák, angol) dokumentumfilm elkészítése és többórás vágatlan videófilm készítése is, hogy az elvégzett munkálatokat majd az utókor is meg tudja tekinteni. Hiszen ma már nagyon kevés olyan ember él, akinek van reális tapasztalata arra vonatkozóan, hogyan kell egy malmot szétszedni és a cölöpöket leverni. 
tallósi vízimalom
Fotó:  Szomolai Andrea

– Amikor pár évvel ezelőtt, szintén Nagyszombat megye támogatásával, megújult a jókai vízimalom, Hakszer Vince, a hagyományos molnármesterség, malomépítés és -felújítás szakértője segítette a munkálatokat. Jelenlétét és tapasztalatait elvárják a tallósi malomnál is, de sajnos Vince bácsi jelenleg gyengélkedik és kórházban van – teszi hozzá Takács Mihály. 

Épül a malom, hajlik a vessző

A cölöpök leverése lesz majd a munka alfája és ómegája. A malom régen is 18 cölöpön állt, most ettől több tartja, de a középső sorok közül kettő teljesen felesleges, csak toldalék szerepe van az utóbbi években. 

A vízbe teljesen új cölöpök kerülnek, szintén 18, mint az eredeti építésnél, és a jókai skanzenben található régi cölöpverőt is igénybe veszik majd. Főleg olyan helyeken, ahová gépeket nem tudnak elhelyezni a víz sodrása miatt

– ecsetelte Slavomír Vartovník, a bontást végző Bright Star Invest SK Kft. építésvezetője. A cölöpöknek tartós akácfából kell készülniük, ennek beszerzése pedig nehézkes a jelenlegi piacon.

A vízimalom konstrukciója az új cölöprendszer miatt kissé elmozdul majd, külső szemmel a körülbelül 50 cm-es csúszás nem lesz látható. A malomhoz vezető kis hidat is elbontják, majd újraépítik. A felújított vízimalmot és a mellette épülő látogatóközpontot 2023. november végéig kell átadni. A malom környékének szerves részei a parton növő fűzfák is. A molnár valamikor a gát karbantartásához, valamint fűtőanyagként használta a fűzfavesszőt. A fákat rendszeresen botolta, a tönkrement egyedeket pedig pótolta. 

A telepítést az utóbbi évtizedekben elhanyagolták, ezt is szeretnék pótolni, hogy a malom visszanyerje valamikor természetes környezetét. 

A tallósi cölöpös vízimalom biztosan kimarad a 2023-as nyári turizmusból, de a Kis-Duna látványa a vízimalom nélkül is sokat ér, hiszen ilyen panoráma nem gyakran látható.

Viccesen meg is jegyeztük Mihállyal és az időközben terepszemlénkhez csatlakozó Berényi Józseffel, ha a munkálatok jól sikerülnek, valószínű, mi már az életben többé nem fogunk ilyet látni. 

tallósi vízimalom
Berényi József
Fotó:  Szomolai Andrea

– A malom felújításának munkálatai közel másfél éve késnek, ennek oka a közbeszerzési nehézségekben keresendő – magyarázta Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, a bontási munkálatok megtekintése közben. Berényi biztos abban, hogy a felújított malom és a szép, biohatást keltő látogatóközpont, valamint a malommal szemben működő, magánkézben lévő Malom csárda még több turistát vonz majd a Mátyusföldnek erre a tájára, és érdemes lesz itt megállni a csónakázóknak is. Csak idő kérdése, hogy a környéken megjelenjenek a kisvállalkozók, a helyi kézművesek, akik a régióbeli termékeket tudják majd itt értékesíteni.

A munka édes gyümölcse

A malmot és környékét a szlovák–magyar határon átnyúló Európai Uniós együttműködési programnak (INTER-REG) köszönhetően sikerül felújítani. A projekt (amelynek neve Molnárság – elődeink elfeledett mestersége) részeként megújul maga az épület, illetve épül egy modern látogatóközpont és információs iroda, valamint ebből finanszírozták a malomhoz vezető út komplexebb kiépítését és aszfaltozását is, amelynek levezénylése Tallós község feladata volt. 

– Nagyszombat megye partnere a közel 643 ezer euró költségvetésű Interreg projektben a szentendrei Skanzen. A megye 5 százalékos önrésszel járul hozzá a költségekhez, állami költségvetésből a kiadások 10 százalékát fedezik. A fennmaradó csaknem 547 ezer eurónyi összeget az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Együttműködési Programból finanszírozzák – magyarázta Nagyszombat megye első alelnöke. Ezekről a pályázatokról a szlovák–magyar monitoring bizottság dönt, amelynek a megye részéről Berényi József a tagja.

tallósi vízimalom
Malomszemlén
Fotó:  Szomolai Andrea
Minden megyének ül ott egy képviselője szlovák és magyar részről is, és elég nagy csaták folynak, hogy mely pályázatok legyenek sikeresek. Mindenkinek meg kell küzdenie saját pályázataiért, de úgy vélem, sok mindent sikerült elérnünk. A megye ebben a projektben is társfinanszírozó. Szakbizottság dönt arról, hogy mihez járulunk hozzá, majd következik a testület. A pályázati lehetőségeket akkor tudjuk idehozni a magyarlakta vidékekre, ha jó ötleteink vannak, és jól tudjuk prezentálni őket. Amikor az átadás megtörténik, jönnek a látogatók és örülnek a látványnak, az a munka édes gyümölcse

– hangsúlyozta Berényi József. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/30. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.