2020. augusztus 25., 13:22

Folytatódik a hírneves galántai Esterházy család története - VIDEÓ, KÉPGALÉRIA

Valósághűen rekonstruálták a hírneves galántai Esterházy család történetének egyik tragikus időszakát, az 1652-es nagyvezekényi csatát. A megelevenített történelmi játéknak az impozáns galántai neogótikus kastély nyújtott csodaszép kulisszát.

Galéria
+18 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Az Esterházyak múltidéző történetét bemutató sorozatot immár negyedik alkalommal rendezték meg a mátyusföldi városban.

Augusztus 22-23-án megelevenedett a történelem, ropogtak és dörögtek az ágyúk, csörömpöltek a kardok, fegyverek. A Tatay Vár Selymenjei, a szlovákiai Fringia egyesület, a marcellházi Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub és további hagyományőrző csoportok a hírneves Esterházy de Galantha család történetének tragikus időszakát, az 1652-es nagyvezekényi csatát rekonstruálták.

A Vezekény melletti balszerencsés kimenetelű ütközetben az Esterházy család négy tagja halt hősi halált, közöttük az ígéretes tehetségű, huszonhat éves Esterházy László pápai főkapitány, valamint Esterházy Ferenc balassagyarmati főkapitány, Esterházy Tamás lévai vicekapitány és Esterházy Gáspár aranysarkantyús vitéz.

A nagyvezekényi csatában a királyi hadak csaptak össze a törökkel.

A török ellen vívott küzdelemben, háromszoros túlerőben lévő sereget vert szét az érsekújvári főkapitány, Forgách Ádám által vezetett 1200 fős magyar sereg.

A csatáról részletes leírással Esterházy Pál naplója szolgál, aki ugyan nem volt ott a helyszínen, de közvetlen értesülései nyomán a csata legrészletesebb leírását alkotta meg. Esterházy Pált a történelmi újrajátszás során a Galántai Neogótikus Kastély Polgári Társulás elnöke, Takáč Zsolt elevenítette meg, aki magyar és szlovák nyelven is szólt a közönséghez. Forgách Ádám szerepében a Fringia hagyományőrző egyesület vezetője, Pavol Uličný lépett a csatatérre, és vezényelte le az előadást.

A csoportvezető, aki az Esterházy család és a 16-17.század történetének nagy ismerője, elmondta, minden évben nagyon várják a galántai szereplést, hiszen nagyon szeretik a neogótikus kastély körül folyó munka szellemiségét, szerinte ezeknél a történelmi rekonstrukcióknál a látvány, a múlt üzenete és az érték a fontos, nem az, hogy a történelem viharai során ki milyen nyelven beszélt a Kárpát-medencében. A többi történelmi csoporttal kiválóan tudnak együttműködni, hiszen még ha helyenként nem is beszélnek közös nyelven, a hivatáshoz és ehhez a kedvteléshez fűződő szeretet összeköti őket.

ecs7.jpg
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A kétnapos rendezvény folyamán a kézművesek utcájában a látogatók megtekinthették, hogyan dolgozik a kovács és a bőrdíszműves, valamint a neogótikus kastély tematikájához kötődő ajándékokat és kiadványokat is megvásárolhatták. Takáč Zsolt szerint ez a fajta program szépen beleilleszkedik az Esterházy család hagyatékának felkutatásába és a kastély körül kiépülő látványturizmus építésébe. Elmondta, minden évben nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy ne csak Galánta lakosságát szólítsák meg a programmal, hanem a szélesebb régiót is, ehhez pedig mindenképpen kétnyelvűen kell szólniuk az emberekhez.

Galéria
+18 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.