2022. szeptember 5., 19:54

Folyamatos múltidézés és jövőbe tekintés Leányváron

Egy évvel ezelőtt került fel az UNESCO Világörökség listájára a Római Birodalom határát képező izsai Celemantia – Leányvár. Miközben a hajdani római tábor területén egymást követik az ásatások és a fejlesztések, a leglátványosabb esemény a 4. századi rómaiak életét felidéző Danuvina Alacris evezőshajó ünnepélyes fogadása volt.

leányvár
Fotó: Magyar7

A tíz Duna menti ország által közösen megvalósított Living Danube Limes (Élő Dunai Limes) Interreg pályázatnak köszönhetően érkezett nemrég a Leányvár dunai kikötőjébe egy 4. századbeli római hajó hiteles mása. Szerkezetét a hozzátartozó eszközökkel együtt korhű módon, egy hajómaradvány alapján készítették el a szakemberek. Az őrhajót Ingolstadtban tették vízre, és a Dunán ereszkedik le egészen a Fekete-tengerig.

A szlovákiai megállók egyike éppen azért lehetett az izsai Leányvár, mert az tavaly végre felkerült az UNESCO Világörökség listájára.

A hajó izsai kikötését Martin Varga, a Szlovák Műszaki Egyetem szakembere intézte számunkra. Mindenütt érdeklődők hada fogadta a nemzetközi legénységgel érkező hajót, s az izsai ünnepség látogatói a római kort idéző kultúrműsort és a gladiátor-játékokat is élvezhették. Én is köszöntöttem a ritka vendégeket, és kiderült, hogy a bősi vízerőmű kamráján át egy nagyobb hajó hozta át az evezőst, mert azt a szakaszt másként nem tudta volna megtenni a csupán emberi erővel hajtott hajó – mondta el a látványos esemény kapcsán Domin István, Izsa polgármestere.

Érdekes ásatások és fejlesztések

Régészeti ásatásokat már régóta végeznek Leányváron. Ján Rajtár, a Szlovák Tudományos Akadémia Nyitrai Régészeti Intézetének munkatársa 1979 óta, az éppen rendelkezésre álló anyagiak és a telekjogi viták függvényében vezeti az ásatásokat. Miroslava Daňová, a Nagyszombati Egyetem Bölcsészettudományi Karának docense idén nyáron a diákjaival bő egy hónapig Leányváron kutatott, s tárt fel egy római kori fürdőt. A szakmai gyakorlat résztvevőit az új iparművészeti műhelyben szállásolta el az önkormányzat, megragadva minden lehetőséget, ami elősegíti a mintegy kétezer éves római kori örökség megőrzését és bemutatását.

Újdonságnak számít a Leányvár virtuális rekonstrukcióját bemutató okostelefon-alkalmazás, amely egy QR-kód segítségével varázsolja elénk az egykori római tábor életét.

A 3D modell nyomtatott formában a 2013-ban megnyitott Római Kori és Néprajzi Múzeumunkban látható, virtuális módon pedig az applikációval tárul elénk, s egy kis fantáziával a múltban érezhetjük magunkat – nyilatkozta Izsa első embere.

Leányvár rekonstrukciója során már korábban felépült a déli táborfal, tavaly ősszel pedig az északi bástya másfél méter magas, nyugati tornyát adták át a látogatóknak.

A község vezetőivel folyamatosan együttműködő Csütörtöky József, a Duna Menti Múzum igazgatója nemrég örömmel nyugtázta, hogy megvannak a további anyagiak az építkezés folytatásához. Sajnálatos azonban, hogy a műemlékvédelmi hivatal nem engedélyezte egy helyi magánvállalkozó elképzelését. Vállalta volna az egyik falrész sziluettjének a felújítását önköltségen, hogy ott turistacsalogató vállalkozását beindítsa, de közbeszólt a hivatal. A döntés ellen a faluvezetéssel együtt fellebbezett.

izsa
Leányvári ásatáson
Fotó:  Magyar7
Római Kori és Néprajzi Múzeum   
Jövőre 10 éves lesz a Római Kori és Néprajzi Múzeum, amelynek az udvarán egy további uniós pályázatnak köszönhetően tavaly nyílt meg az iparművészeti műhely. Kaprálik Zsuzsa néprajzkutató nyolc évig állt a községi önkormányzat által működtetett múzeum élén. Kiállításokat, előadásokat, konferenciákat rendezett, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartott, idén nyártól azonban már nyugdíjasként segíti a múzeumi munkát.

 – Mivel még nem találták meg az utódomat, és mivel nagyon szeretek gyerekekkel foglalkozni, nyugdíjasként is vállaltam a nyári kiscsoportos műhelyfoglalkozások vezetését. Voltak már néprajzi, kézműves és különböző korokat idéző, háromnapos műhelyfoglalkozásaink is, 9 évesnél idősebb diákoknak. Az adott témakörökben előadásokat is szoktam tartani nekik. Mindig vannak visszajáró és új diákjaink Izsáról, de más településekről is. Sőt, a műhelyeinkből már kiöregedett középiskolások is szívesen meglátogatnak minket – fejtette ki a szakember.

A kelták és a rómaiak elnevezésű projekt keretében mindkét kultúrával foglalkoztak. A szó szoros értelmében, hiszen többen már tavaly megismerhették az előadásokból a kelta kultúrát, ezért idén a kézműves-foglalkozásokra fókuszáltak.

– Kelta szimbólumokat festettek üvegre, továbbá kelta edényeket rajzoltak, és megtanulták elkészíteni a híres kelta csomókat. Elsajátították a korabeli szövés alapjait is, gyöngyöt fűztek, bőröztek. A római kori műhelyben pedig a mozaik- és ékszerkészítéstől kezdve a korabeli edények megismertetéséig szintén sokrétű tevékenység folyt. Össze is hasonlítottuk a kétféle kultúrát, a különböző pajzsokat, edényeket – magyarázta Zsuzsa. Mivel a Nyitra Megyei Önkormányzat támogatta a projektet, ezért a családoknak csak kisebb összeggel kellett hozzájárulniuk a foglalkozások és az étkezés költségeihez.

Látogatóközpontot is terveznek

Tervekből továbbra sincs hiány Izsán. A Dunamente TDM anyagi támogatásával Smidt Tamás műépítész készített egy építészeti tanulmányt.

A látogatóközpont a római tábor bejáratánál épülne, s a limesen és Leányváron kívül a helyi növény- és állatvilágot is bemutatná. Abban akár kávézó és kisebb fogadó is létesülhetne. Az objektum egyben rákapcsolódna az EuroVelo kerékpárútra, odacsalva a bringásokat is. A tanulmány alapján hamarosan elkészül az építkezés engedélyeztetéséhez szükséges tervdokumentáció, amelynek a költségeit akár Nyitra megye is átvállalhatná. Izsa és a régió egyik büszkesége tehát egyre látványosabb formát ölt, hozzájárulva az idegenforgalom felvirágzásához.Az építkezéshez nemzetközi pályázatból próbálnak pénzeszközöket szerezni.

– Fel kell készülnünk a több országból Izsára érkező turisták fogadására. A Leányvárhoz vezető út felújítása és több infrastrukturális fejlesztés is sürgetővé vált, hiszen jelenleg csak egyetlen kerékpárút vezet a római kori táborhoz – szögezte le Domin István, Izsa polgármestere.  

Megjelent a Magyar7 2022/35. számában.        

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.