2022. január 21., 16:50

Fő a feje a szállásadóknak

A kormány új rendelete alapján a fürdők, akvaparkok és wellnessközpontok OP+ rezsimmel, 15 négyzetméterenként egy, de legfeljebb 50 vendéggel működhetnek. A fürdők mellett kiépült szállodák, panziók működési feltételei azonban továbbra sem világosak.

Hotel thermal Varga
Hotel thermal Varga
Fotó: Hotel thermal Varga

A Dunaszerdahelyi járásban a nagymegyeri szállásadók érzik meg leginkább ennek a kaotikus helyzetnek a súlyát, ezért őket kérdeztük.

Valami nagyon nincs rendben

Győry Károly, a Nagymegyeri Szállás-adók Szövetségének vezetője szerint a vállalkozók készenlétben állnak és várják a logikus, pontosan megfogalmazott új szabályrendszert.

– Ha a határon túl képes működni az, ami nálunk nem, akkor itthon valami nagyon nincsen rendben. A 2021-es évben százhúsz napot tudtunk zökkenőmentesen dolgozni, majd egyik napról a másikra minden utat elvágtak előttünk. A vállalkozások számára ez az időszak teljesen bizonytalan volt, érdeklődés pedig lett volna a vendégek részéről, csakhogy folyamatosan falakba ütköztünk. Semmi biztatót nem tudtunk mondani a vendégeinknek, akik így a szomszédos országok szolgáltatásait vették igénybe. Ez mind a mai napig így van. A magyarországi fürdők és szállásadók egyébként is kisajátították már a cseh klientúra egy részét, de be kell vallani, hogy minőségi szolgáltatást nyújtanak – mondta el véleményét Győry Károly.

Ha a fürdők már teljes kapacitással működhetnének, akkor is további, legkevesebb két hetet vesz majd igénybe a teljes visszaállás.

 – Összetesszük a két kezünket, ha húsvétra teljes mértékben nyithatunk! – vázolta a kilátásokat a szövetség vezetője.

A bizonytalanság netovábbja

A nagymegyeri Varga Albin két épületben három apartmant tart fenn, s úgy tudott működni 2021 elején, hogy szlovákiai cégek alkalmazottait szállásolta el, akik a környéken, vagy Győrben vállaltak munkát.

Amikor 2021-ben megnyithattak a fürdők, ahogy ő fogalmaz, ,,nem csörögtek a telefonok” úgy, mint annak előtte. Azelőtt napi átlagban tízen is megkeresték, hogy szobát szeretnének. Tavaly nyáron a turisták nem egész hétre foglaltak szállást, csupán két-három napra szálltak meg náluk. A megszokott, egy hónapos előre foglalásokat felváltotta az egy héttel előtte érkező telefonhívás, mert senki nem tudta biztosan, nem változik-e a járványhelyzet, illetve az óvintézkedések nem módosulnak-e.

Állandóan magyarázni kellett az embereknek, milyen intézkedések érvényesek, kell-e a maszk, az oltási igazolás stb. A 2019-es évhez képest 20%-kal esett vissza a bevételünk.

A szezon eleje nem szokott nyereséges lenni, de tavaly majdnem telt házzal működtünk a munkások miatt – jegyezte meg Varga Albin. Azt is elmondta, hogy ha nincsenek vendégei, az apartmanok fenntartása minimális költséggel jár, kölcsönnel pedig nem rendelkezik. Viszont azok, akiknek volt tartozásuk a banknak, a tavalyi évben még tudták fizetni a törlesztőrészleteket, de idén ez már egyáltalán nem biztos.

 – Akiknek már van hitele, mint például nekem, azok borzasztóan nehezen viselik a jelenlegi helyzetet. 2020-ban a legnagyobb támogatást számunkra az jelentette, hogy a kormány kezdeményezésére kilenc hónapos hiteltörlesztési moratóriumot vezettek be a bankok. Van egy pozsonyi ismerősöm, akinek így is be kellett zárnia a hoteljét – mondta Földes Tamás szállásadó.

Amikor a kormány nyáron bejelentette, hogy minden külföldről érkező, nem oltott turista tizenöt napos karanténba kényszerül, abban a pillanatban minden oltatlan visszamondta foglalását.

– Ha nem a nyár kellős közepén hozzák meg ezt a döntést, akkor tudunk előre tervezni, s csak olyan vendégeket fogadunk, akik felvették az oltás mindkét adagját. Így azonban újra kellett terveznünk mindent, de a folyamat sokkal lassabban ment. Szerencsére nekem csak két alkalmazottam van, és meg tudtam őket tartani a nehéz helyzetben is. A továbbiakban sem szándékozom elbocsátani őket, mivel már több mint tíz éve dolgoznak velem.

Nagymegyeri termálfürdő
Fotó:  Nagymegyeri termálfürdő
Logikus szabályok, érthető megkötések
A Thermal Varga hotel vezetője, Varga Martin elmondta, százharminc főt képes elszállásolni. Belevágtak egy új létesítmény építésébe, de a bevételek megcsappanása miatt kénytelenek voltak leállítani az építkezést. Ráadásul az energiaárak is jelentősen emelkedtek.

– Övön aluli ütésnek tartom, amit itthon művel a kormány az emberekkel, és a tetejében minden túl van politizálva. Az ország a saját polgárait figyelembe sem veszi – adott hangot véleményének Varga Martin. A hotelnek majdnem húsz alkalmazottja van, akiket meg kell fizetni, ráadásul a járvány idején kifőzdeként is működött a szálló. Varga azt is hozzátette, hogy manapság nagyon nehéz jó munkaerőt találni. Sokan felmondanak, vagy csak részmunkaidőt vállalnak, vagy inkább kimennek külföldre dolgozni, mert itthon nem becsülik meg a munkájukat. – Édesapám mondása érvényesül a jelen helyzetre alkalmazva, vagy Covidban halunk meg, vagy éhen halunk – állapította meg keserűen Varga Martin.

A tulajdonos elismeri, szükség van a különféle szabályokra és megkötésekre, de legyenek észszerűek.

 – Természetesen nem szabad bagatellizálni a Covid-19 betegséget, mi csak azt várjuk, hogy körültekintően és logikus érvrendszerre építve hozzák meg a döntéseket a parlamentben. Az emberek beoltatták magukat, de itthon még így sem tudnak szabadon mozogni. Bezzeg a politikusok bátran kirándultak a téli szünetben ide-oda, csak az országot felejtették lakat alatt. Ilyenkor hol marad a példamutatás? – háborgott Varga Martin.

A szállásadók a legnagyobb problémát a bizonytalanságban látják, vagyis abban, hogy az emberek nem tudnak előre tervezni, mert minden pillanatban jöhet egy újabb szabály, ha már lezárás nem is. A nagymegyeri szállásadók úgy vélik, ha ez mégis megtörténne, az emberek már nem viselnék olyan fegyelmezetten, mint eddig.     

  

Megjelent a Magyar7 2022/3. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.