Fiatalos lendülettel a zsigárdi Kaszás Attila verstáborban
Petőfi Sándor költészete volt a fő témája a tizenhatodik, Kaszás Attila Kulturális Fesztivál verstáborának. A zsigárdi kultúrházban idén is Kiss Szilvia és Gál Tamás színművészek vették szárnyaik alá a tehetséges, cseperedő generáció színjátszás és versmondás iránt érdeklődő tagjait.

Drámajátékokat, színpadi megjelenést, beszédtechnikai gyakorlatokat tanultak a tizenhatodik, Kaszás Attiláról elnevezett verstábor résztvevői Zsigárdon.
A versünnepet minden évben valamilyen tematika köré építik fel a tábort vezető színművészek. Az idén a Petőfi bicentenárium alkalmából szívesen dolgoztak a nagy magyar költő műveivel, aktualitást és fiatalos modern megjelenést kölcsönözve a 19. századbeli, kort álló költészetnek.
„Volt már Petőfi évünk korábban is, idén azonban úgy gondoltuk, miért ne csatlakozzunk ehhez a szép évfordulóhoz. Petőfivel nem lehet eleget foglalkozni, de ha lesz jövőre tábor, akkor megint szívesen visszanyúlunk a felvidéki kortárs költészethez” – magyarázta Gál Tamás, a tábor egyik vezetője, a Komáromi Jókai Színház igazgatója.
A zsigárdi verstáborba idén 12 fiatal jelentkezett. Gál Tamás hozzátette, voltak olyan évek, amikor közel negyven diákkal foglalkoztak, nem bánja, hogy most kevesebb a jelentkezők száma, hiszen sokkal hatékonyabban tudnak foglalkozni kevesebb létszámú csoporttal. Az idei létszámot ideálisnak tartja, a csoportösszetétel is nagyon vegyes.
Gál Tamás érdekes jelenségnek tartja, hogy a verstáborban és a Hetényben megszervezésre kerülő lovastáborukban is sokkal több a lány, mint a fiú. Reménykedik abban, hogy a fiatal fiúk a sportos jellegű táborokat választja, nem pedig otthon ül a számítógépes játékok előtt.
– fejtette ki a természetes szövegmondáshoz való ragaszkodást a színművész páros.
A verstáborban odafigyelnek arra, hogy a gyerekek a teljesítményen kívül sokat játszanak, hiszen a nyár a pihenésről, a játékról szól, nem a teljesítménykényszerről. Rengeteg drámapedagógiai játékot, anyanyelvi játékot iktatnak be a versmondás és a műsorkészítés közé. A gyerekek előszeretettel írnak át modern költészeti hanggal klasszikus darabokat, de az improvizatív játékokat is nagyon szeretik.
– zárta le beszélgetésünket Gál Tamás.
Fülöp Réka tizenöt éve aktív résztvevője a verstábornak, szinte a kezdetektől jelen van. Mint mondta, rengeteget adtak neki az élmények, improvizációs készség, beszédtechnika terén pedig megfizethetetlen tapasztalatokat szerzett. Az óvópedagógiai végzettséggel rendelkező fiatal hölgy a szakmában is jól tudja hasznosítani a megszerzett tudást. Nagyon szereti a megzenésített verseket és inkább a modernkori költészet áll közelebb a szívéhez – mindkét szegmensbe beletekinthetett már a verstábornak köszönhetően.