2020. július 12., 14:38

Fiatal vezetők nagy tervekkel

Tisztújító közgyűlést tartott a Nyitra és Vidéke Célalap. A társadalomszervezői tevékenységet, valamint a magyar kultúra és oktatás ügyének felkarolását magára vállaló zoborvidéki szervezet élére három fiatal, tenni vágyó és tapasztalt vezető került.

Jancsó Péter, Kulmon Angelika, Neszméri Tünde, Csáky Csongor

A Nyitra és Vidéke Célalap a Rákóczi Szövetség felvidéki hálózatának egyike. Ez a célalaphálózat, amely Pozsonytól Nagykaposig terjed, a kitűzött célok megvalósítása érdekében minden évben pályázatokat hirdet, támogatásokat oszt, amivel segíti az egyes felvidéki régiókban a magyar kultúra és oktatás ügyét. Minden célalap működtetésére a helyi magyar közösségek intézményeinek, szervezeteinek képviselőiből alakult ki széles körű munkabizottság.

A Nyitra és Vidéke Célalap – amely főként az anyanyelvi oktatás népszerűsítéséért és zoborvidéki magyar ajkú fiatalok összefogásáért, a Generációk Találkozása fesztivál sikeréért dolgozik – 2001-ben jött létre a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya által. 

Idén májusban szomorú esemény akasztotta meg a szervezet lendületét. Tóth Klára ügyvezető, a zoboralji magyar kulturális élet lelke és mozgatórugója tragikus hirtelenséggel távozott az élők sorából. Június végén ezért is került sor tisztújító közgyűlésre. A szervezet elnökévé Jancsó Pétert, a gímesi alapiskola tanárát, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnökségi tagját választották. Az ügyvezetői posztot ezentúl Kulmon Angelika tájépítész, a Zöldebb Zoboralja projekt megálmodója tölti be. Harmadik vezetőségi tagnak a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának mindenkori titkárát jelölték, így ezt a feladatkört Neszméri Tünde látja el.

Jancsó Péter hat éve tanít a gímesi magyar alapiskolában. Aktív civil szervezeti munkásság áll mögötte, író és irodalomkritikus, az Esterházy Akadémia első évfolyamának végzett növendéke. Gömörből származik, de mint mondja, már Zoboralja is magába fogadta őt. Bízik abban, hogy sikerült bizonyítania, és a Nyitra-vidékiek elfogadják jó szándékú véleményét vezetői pozícióban is.

Előny, hogy kívülről is látom ezt a szórványvidéket, a régiót, és én is palóc vagyok, márpedig az egy jellemszilárd, konok fajta

– mutatkozik be a szervezet új vezetője. Bevallja, nagy kihívásként tekint a feladatra, és elsőre elég ijesztőnek tűnt számára a megbízatás, de fel tudja használni azt a tudást, amelyet az Esterházy Akadémián eltöltött évek alatt szerzett, hiszen a közéleti szektorban való tevékenységek aktív lefolytatására képezték.

A Nyitra és Vidéke Célalappal kapcsolatban már több piaci rést sikerült felfedeznie. A civil szférát közös érdeknek tartja, elnökként szeretne mindenkit meghallgatni, és előmozdítani a kommunikációt a zoboralji települések, szervezetek között.

A magyar ajkú gyermekek, a fiatal magyar családok közösségi életbe való bevonásának érdekében aktívabban szeretne együttműködni a cserkészszövetséggel, valamint felújítaná a régióban a Via Nova szervezet működését is. Mint mondja, ahhoz, hogy magyar gyerek legyen Zoboralján, magyar szülőre is szükség van. Fontosnak tarja, hogy Zoborvidéken összehangban legyenek a rendezvények, és a szervezetek ne szervezzenek rá egymásra. Ha túl sokan akarnak játszani egy apró homokozóban, a játékosok előbb-utóbb egymás szemébe szórják a homokot.

A három új vezetőségi tag hatékony megbeszéléseket folytatott már egy zoborvidéki online platform kialakításáról is. Erről Kulmon Angelika tájékoztat részletesebben. Az Eko-day vállalat alapítója a vállalkozói szektorból érkezett a közösségi ügyeket képviselő célalaphoz. Úgy gondolja, össze kell hozni a zoboralji falvakat, a régiónak aktív együttműködésre van szüksége.

Kevesen vagyunk ahhoz, hogy szétszóródjunk, de elegen ahhoz, hogy valami nagyot hozzunk létre

– vallja a fiatal ügyvezető, aki elsősorban az óvodák, iskolák és templomok közösségeire fókuszálna. Mint mondja, nagy szükség lenne egy platformra, amelyen keresztül az egész régió egy helyről kapná az információkat, a szervezetek pedig kommunikálnának egymással, hiszen sokan nem tudják, mit és hol keressenek. Ennek érdekében szeretnének létrehozni egy olyan fiatalos, lendületes portált vagy applikációt, amelyen minden elérhetőség, hír, történés, valamint aktuális közlemény megtalálható. Ezenfelül

égetően szükséges elvégezni egy felmérést, amellyel kiderítenék, miért íratják a helyi magyar szülők szlovák iskolába a gyermeküket.

Kulmon Angelika szerint itt az ideje felébreszteni az alvó Csipkerózsikát, bevonni a fiatalokat az aktív közösségi életbe, és megnyerni őket a zoborvidéki magyar társadalmi életnek. Ehhez megfelelőnek tartja a Generációk Találkozása fesztivált.

Neszméri Tünde, a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának titkára erős tapasztalatokkal rendelkezik a Nyitra és Vidéke Célalappal kapcsolatban. Elmondja, a háromfős csapat nagyon sok mindenben egyet tudott érteni, elsősorban abban, hogy folyamatos kommunikációra van szükség a polgármesterek, a pedagógusok és a civil szervezetek vezetői között, és együtt dolgozva kell megoldani a Zoborvidéken kialakult helyzetet.

Neszméri Tünde elmondja, hogy

az Iskolatáska programban az idén, hosszú idő után először, több mint 20 táskát osztottak ki (Nagycétényben 10, Alsóbodokon 6, Zsérén és Gímesen 3-3, Kolonban 2 elsős lesz a magyar iskolában).

Ezek a gyerekek 2020 őszén a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíját is megkapják. Együttműködve a régió óvodáival, polgármestereivel természetesen a babanaplót és az óvodásoknak járó ajándékcsomagot is minden magyar gyermek megkapja.                

Megjelent a Magyar7 2020/28. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.