Felújítják a zselízi Esterházy-mauzóleumot
Az előző évekhez hasonlóan idén is Nyitra Megye Önkormányzatának támogatásából folytatódott a zselízi Esterházy-mauzóleum felújítása.

Fotó:
Csenger Tibor
Idén 4459 eurós dotációt hagytunk jóvá a munkálatok folytatására, amiből az objektum északi alsó részének kő elemei és a hozzájuk kapcsolódó vakolat restaurálása valósul meg. Nyitra megye az elmúlt években, 2020-tól eddig összesen mintegy 18 ezer euróval támogatta a Katolikus Egyház Zselízi Plébániahivatala tulajdonában lévő műemlék szakszerű restaurálását, amit az ugyancsak zselízi Mézes Árpád végez. A tervek szerint jövőre befejeződhet a munka és egy utolsó etappal megtörténhet a grófi sírhely teljes megújulása”
– fogalmazta meg Nyitra megye alelnöke, Csenger Tibor. Elmondása szerint Zselízen nagy erőket mozgósítanak annak érdekében, hogy a város szimbólumának számító Esterházy-kastély, illetve az azt övező kastélypark is megújulhasson.
Nyitra megye alispánjaként tagja vagyok a határon átívelő Interreg-projektek Monitoring Bizottságának, így örülök, hogy az ezekből a forrásokból megvalósuló projektekhez hozzá tudok járulni, akárcsak a mauzóleuméhoz. Úgy a kastély, mint a park felújítása több millió eurós tételek, míg a mauzóleumé ennek alig töredéke. Fontosnak tartom, hogy a megye Műemlékvédelmi Alapjából minden évben ennek felújítására is fordítsunk”
– tette hozzá.
Amint azt a helyi önkormányzati képviselőként is tevékenykedő helytörténésztől, Csonka Ákostól megtudtuk, itt helyezték nyugovóra a kastély utolsó urát, gróf Coudenhove Kunó császári és királyi kamarást, magyar királyi honvédezredest, ám felesége, Ernestina nem mellette fekszik, bár a sírboltja ott van üresen:
A grófnő 1944-ben a szovjet csapatok elől nyugatra menekült és Salzburg környékén hunyt el egy évvel később. Az akkori és az azt követő évtizedek viszonyai viszont nem tették lehetővé, hogy hamvait hazahozzák. Ez ránk, a kulturális örökség ápolóira vár. A Sacher Polgári Társulással eltökélt szándékunk, hogy valamilyen formában emléket állítsunk a grófnőnek a sírboltban.”
Az 1814 körül épült nyolcszög alaprajzú, neogótikus-eklektikus stílusú épületben nyugszik továbbá Esterházy Karolina és Albert gyermeke, illetve felesége, Rozina is. A kastélyépítő János Károlynak a márványtábla tanúsága szerint csak a szíve nyugszik Zselízen, teste a galántai sírboltba került. Később itt kerültek örök nyugalomra unokái is, a 28 évesen elhunyt Breunner József és a 8 évesen meghalt Breunner Ágost, illetve unokaveje, Coudenhove Kunó, császári és királyi kamarás, magyar királyi honvédezredes, az utolsó zselízi gróf. Egy sírhely üres maradt, ide valószínűleg Esterházy János Károly unokája, Coudenhove Ernestina került volna, ám ő 1944 decemberében a szovjet csapatok bevonulása előtt Ausztriába menekült és alig egy évvel később ott halt meg. Mindez azt jelenti, hogy a mauzóleumban 9 holttest és 1 szív nyugszik.

Címkék