Felső-Ipoly mente prózai népköltészete
Varga Norbert füleki folklórkutató, a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia munkatársa az 1990-es évek közepétől aktív részese a szlovákiai magyar folklórmozgalomnak, s csaknem ugyanennyi ideje foglalkozik a szlovákiai magyar néprajzi tájak prózai népköltészetének gyűjtésével és kutatásával. Néprajzi munkássága eddigi eredményei öt kötetben és öt DVD kiadványon kerültek összefoglalásra. Az elmúlt két és fél évtized során 368 magyarlakta településen végzett terepkutatást, többek között a Felső-Ipoly mente falvaiban is.

A 2002 és 2010 között gyűjtött folklóranyag sokáig a fiókban hevert, a lejegyzésre váró népmondák, mesék és egyéb népi elbeszélések magnókazettákon álltak, mígnem egy sikeres ösztöndíj pályázatnak köszönhetően 2022-ben feldolgozásra kerültek.
Történelmi eseményeket, személyeket megidéző elbeszélések Mátyás királyról, a török időkről, falvak, kápolnák alapításáról, fogadott ünnepek eredetéről, betyárokról, kincsekről. Legendák Krisztus és Szent Péter földi vándorlásáról, történetek az emberi képzelet alkotta megannyi hiedelemlényről, alagutak, keresztek, gyógyító vizű források mondái.
– avatott be Varga Norbert.
A folklórkutató továbbá hozzáfűzte, hogy tervei szerint ez a tudományosan rendszerezett és bemutatott anyag hamarosan nyomtatásban is napvilágot lát majd egy Magyar Zoltánnal közösen írt néprajzi kötetben, mely több szlovákiai magyar néprajzi kistáj népi elbeszéléseibe nyújt betekintést.
Varga Norbert Felső Ipoly-mentét érintő kutatásáról hamarosan a Magyar7 hetilap hasábjain is olvashatnak.