2022. december 17., 10:04

Farnadi zenészek csiliszószai

Az Estendøn zenekar két farnadi muzsikusa, Ricsi és Vajk a csili szerelmesei. Bánovski Richárd, a budapesti Kőbányai Zenei Stúdió gitár tanszakos hallgatója, valamint Saróka Vajk Attila, a féli Grand Beats stúdió hangmérnöke 2020 óta foglalkozik csilitermesztéssel.

Chili all the Time
Galéria
+4 kép a galériában
a termékek
Fotó: H. Tóth Gitu
2020-ban, a koronavírus-járvány első hullámakor kénytelen voltam megszakítani budapesti tanulmányaimat. Mivel akkor még az iskoláknak sem sikerült rögtön átállniuk a távoktatásra, eléggé megüresedtek a napjaim, s valami hasznossal szerettem volna tölteni az időt. S hogy miért éppen Ricsivel? Hát, ez a történet még a meggyfák alatt kezdődött a farnadi Kígyó utcában, ahol talán még biciklizni is együtt tanultunk…”

– fogalmazta meg kérdésünkre Vajk. A kezdetekre Ricsi is hasonlóan emlékezett vissza:

Amióta az eszemet tudom, a legtöbb dolgot együtt csináltuk. A barátság mellett, úgy hiszem, szakmai szerpentineken is nagyon jól tudunk együtt repeszteni…”

Étpaprika és csili

A történetük étpaprika-termeléssel vette kezdetét; Vajk ötlete után ebből lett később csilitermesztés. Manapság már közös, Chili all the Time nevű vállalkozásukat irányítják, azon fáradozva, hogy minél finomabb és egészségesebb termékeket állítsanak elő.

Az egyik kedvenc időszakom az, amikor a palánták már a földben vannak és gyarapodnak. Ilyenkor gyakran, s talán fölöslegesen sokszor méregetem őket a szemeimmel, amíg akkorák nem lesznek, hogy elvesznek a fólia rengetegében”

– mondta Ricsi. A legtöbbször éppen az ő otthonában vagy a helyi erdők alatt található szőlőhegyen tartják a megbeszéléseiket, melyek során órákon át tervezgetik az elkövetkező hetek és hónapok munkálatait. Elmondásuk szerint ilyenkor jönnek a legjobb ötletek. A csilineveléstől kezdve egészen a termékek értékesítéséig tartó folyamatban a receptkészítést és a degusztálást is izgalmasnak tartják.

Ha új szószt készítenek, általában természetesen vannak elképzeléseik, hogy azt milyennek szeretnék. Az alapanyagok mellett fontosak a szószok sajátosságai, a csili erőssége, s azt is számításba veszik, hogy az milyen ételhez passzoljon. Mindezeket figyelembe véve kezdenek kísérletezni és kóstolgatni, de esetenként főzős videókból és emlékezetes éttermi ízekből is inspirálódnak.

Nemzeti színű Magyar Ostoros

Márkájuk legjellemzőbb termékei közé tartozik a hagyományos elkészítésű ún. Magyar Ostoros, amely színkombinációja miatt különleges; minden bizonnyal rajtuk kívül senki sem árusít olyan színes csilit, amely piros-fehér-zöldben pompázik. Érdekesség, hogy a fehér színt is csilipaprika adja: a naga jolokia nevű chili minél érettebb, annál fehérebb...

A leggyengébb szószuk az éppen csak pikáns, barackos-bazsalikomos ízesítésű Bonita’s Kiss, de kínálatukban szerepel az édes-savanyú lében levő, izgalmas fűszerezéssel rendelkező felvágott jalapeño, az ananásszal édesített salsa szerű édes-savanyú szósz, vagyis a Cayenne Romantic, valamint a világ legerősebb paprikáiból álló ötvözet, az Ekrazit.

Vajk a citruszos, gyümölcsös ízű Fatalii Fresh-re a legbüszkébb; ez a második legerősebb szószuk:

Az első próbálkozásainkat botrányosan gyengének éreztem, s már kezdtem feladni, amikor jött Ricsi a tipikus »majd-én-tudom« megoldásaival. Sikerült is összehoznia a legerősebb szószaink közül a legfinomabbat.”

Melyek a titkos hozzávalók?

Amint azt Vajk elárulta a receptjeik megálmodásának folyamatáról, az elkészítendő szószok sokáig csak a gondolataiban érlelődnek; sokszor néhány hónap is szükséges ahhoz, hogy körvonalazódjon, mi is lesz a titkos hozzávaló:

Életünk első csilijeit az esélytelenek teljes nyugalmával dobáltam be egy mixerbe pár hozzávalóval, s kétfajta módon készítettem el: az egyik még mindig a hűvös éléskamrában pihen, mert annyira rosszul sikerült, hogy egynél több üveget ki sem nyitottam belőle, a másik azonban a Honey Honey nevű mézes csodaszószunk prototípusa volt, ami jelenleg a vevőink legnagyobb kedvence.”

Hozzátette, hogy még egy darab botból is képesek inspirálódni, hiszen megállás nélkül pörög az agyuk, s a rengeteg ötlet megvalósítása is nagyon hajtja őket.

A Chili all the Time logóját és a csilisüvegek címkéjét jó barátjuk, Peck Arnold tervezte el. Munkáját dicséri a tény, hogy a párkányi vásárban többen is csupán az üvegek előnyös külalakja miatt vásároltak meg egy-egy terméket.

Vásári élmények

A két fiatalember a farnadi szőlőhegyen elterülő földekről származó finomságaikkal többek között már a párkányi és a komáromi vásárokban is megmutatkozott. Legközelebb december 18-án hazai pályán, Farnadon lesznek jelen a karácsonyi vásárban.

Amint azt Bánovski Richárd részletezte, az érdeklődők pozitív visszajelzései növelték sikerélményüket:

Megtisztelő, hogy vannak visszatérő vásárlóink, pláne ha dicsérik műveinket. A vásári élmények motiválnak bennünket a további munkálatokban, arról nem is beszélve, hogy mennyi újat tanítottak. Szeretjük, ha egy íz, illetve egy általunk megalkotott szósz elnyeri valakinek a tetszését; innen tudjuk, hogy sínen vagyunk.”

Elárulta, hogy alapból nagyon szeret „gurméskodni” és alkotni:

Ha mindezt Vajkkal együtt csinálhatom, akkor különösebb motiváció sem szükséges. Csak jókedvből mesterkedünk, s jönnek a jobbnál jobb ideák, amelyek aztán célhoz vezetnek…”

Amint azt záró gondolatként megfogalmazta, a vállalkozásuk tekintetében öt év múlva egy békés szombat délutáni cégi piknik-meetingen látja magukat, ahol alkalmazottakkal és barátokkal nem csak csiliszószok gyártóiként tervezgetnek…

Chili all the Time
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.