2021. február 19., 21:17

Ezek voltak a pozsonyi hölgyek kedvenc szépítőszerei!

Milyen arcszépítő termékeket használtak egykor a pozsonyi hölgyek? Milyenek voltak a szőrtelenítési praktikáik? Hol volt Pozsony híres fűzőüzlete?

Fotó: NYP

A régi pozsonyi lapokat feltűnő, színes reklámok és újsághirdetések tarkítják, amelyek mellékletként szolgáltak, és általában az utolsó oldalakon kaptak helyett. A következőkben azokra a hirdetésekre fókuszálunk, amelyek a hölgyközönséget célozták meg Pozsonyban.  

A régi újsághirdetésekben számos szépítőszerrel és bőrápolótermékkel találkozhatunk, amelyek a hölgyek arcbőrének szépítésére és szépségük megőrzésére szolgáltak. De melyek voltak a pozsonyi hölgyek kedvenc arcápoló termékei? Íme néhány készítmény, amely bizonyára nem hiányozhatott a helyi úrhölgyek pipereasztaláról.

Margit-Créme

A XIX. század végéről és XX. század elejéről származó hirdetések között talán a leggyakrabban az ún. Margit-Créme tűnik fel, amely azokban az időkben különösen népszerű termék lehetett a nők körében Pozsonyban. Egy bőrszépítő és finomító készítményről van szó, melynek a lapok leírásai szerint kitűnő hatása volt a bőr szépségének és finomságának előmozdítására. A hirdetések szerint a Margit-Créme a főrangú hölgyek kedvenc szépítőszere, és az egész világon ismert.

beauty3
Fotó:  Pinterest

A hölgyek már akkoriban is előszeretettel vásároltak olyan termékeket, amelyek szebbé varázsolták bőrüket, és főként a bőrhibák terén ígértek jelentős pozitív változásokat.

Az említett Margit-Crémet a szeplők, pattanások, mitesszerek és mindennemű bőrhibák ellen árulták afféle csodaszerként, amely emellett segítette a száraz és megrepedezett bőr gyógyulását, illetve az arc és karok vörössége ellen is gyógyír volt. Emellett „kisimítja a ráncokat és a himlő helyeit, az idősebb nőknek pedig üde, bájos, ifjú arcszínt varázsol”, írja a Margit-Crémmel kapcsolatban a Nyugatmagyarországi Híradó 1897-ben.

„Minden hölgynek kétségtelenül leghőbb vágya, hogy mentől szebb legyen s hogy ezen célját elérhesse, megragad minden alkalmat, a legképtelenebb dolgokkal kenegetve arcát. A legtöbb esetben saját kárára teszi ezt, mert nem csak, hogy szép nem lesz, hanem ellenkezőleg sok esetben tönkre teszi arcbőrét úgy, hogy igen hosszú idő, gondos ápolás kell ahhoz, hogy ismét helyrehozza” – olvashatjuk a Nyugatmagyarországi Híradó újsághirdetésében 1907-ben, amely a hölgyeket arra invitálja, hogy a sok experimentálás helyett inkább a jó nevű és elismert Margit-Crémet próbálják ki.

margit-créme
Margit-Créme reklám a Pressburger Zeitungban (1913).
Fotó:  Digitálna knižnica, UKB

A Margit-Créme Földes Kelemen aradi gyógyszerész terméke volt, és a korabeli lapok szerint egy csodálatosan ható szerről volt szó, amelyet különösen Francia- és Németország területén igyekeztek leutánozni.

Ez azonban senkinek nem sikerült, mivel a Margit-Créme készítésének titkát senki más nem ismerte, csak a feltaláló.  A krémet hírneves angol, francia és amerikai orvosok is ajánlották az arc szépítésére és szépségének megőrzésére. 4-5 nap után teljesen átalakítja az arcbőrt – írja a lap.

A gyártó a híres Margit-krém mellett Margit-szappant és Margit-púdert is árusított a hölgyek számára, ez utóbbit fehér, rózsa, és krém színben.

Akácia-krém

„Minden nő szeret hatalmának, vagyis szépségének fenntartására áldozni, és helyesen teszi, hiszen azért nő, hogy szép legyen. Az elcsúfító vörös orr, szeplő, májfolt, mitesszer, pattanás, ráncok, foltok, minden arctisztátlanság és bőrhiány eltávolítása kötelessége a nőnek, vétek volna rút arccal élni, ha van megbízható tökéletes ártalmatlan szer, mely szépséget teremt” – olvasható 1912-ben a Nyugatmagyarországi Híradó hasábjain a Kriegner-féle Akácia-krémek kapcsán.

Az Akácia-krém a hirdetés szerint 2-3 nap alatt minden szépséghibát gyökeresen eltüntet, emellett üdíti, kisimítja, megszépíti, megfiatalítja és fehéríti a bőrt. A csodakrém mellett a gyártó kellemes illatú Akácia-szappant, és Akácia-púdert is kínált a hölgyek számára, amely védi a bőrt a nap és a szél befolyásai ellen.

„Aki ezeket a kozmetikai szereket használja, annak nem kell vénüléstől tartania, szépségének hatalmát megtartja a legmagasabb korig” – olvashatjuk a hirdetésben.

beauty2
Fotó:  Pinterest
Diana-krém

Annak idején szintén nagyon népszerű volt az ún. Diana-krém, amelyet egy budapesti cég gyártott és szeplők, illetve pattanások eltüntetésére használták. Emellett Diana-púder, Diana-szappan, és fehérítő hatású Diana-fogkrém is tartozott a Diana-krémek termékcsaládjába.

A Diana-krémekről szóló reklámok és újsághirdetések több korabeli lapban is feltűnnek, íme egy frappáns párbeszéd, amely szintén a krémek csodatévő hatását firtatja: „ - Milyen krémet használ nagysád? - Természetesen, Diana-krémet. Csak a háromcsőrű kacsa idejében használhattak mást. Mióta a luxenburgi udvar gimbeli-gombolja a bontont, azóta nincsen más krém, mint a Diana-krém” (Nyugatmagyarországi Híradó, 1910).

Másik érdekesség, hogy a Diana-krémekkel kapcsolatos reklámokkal az 1920-as években szlovák lapok hasábjain is találkozhatunk. 

beauty1
Fotó:  Pinterest

A hölgyek tehát előszeretettel vásároltak különböző arckenőcsöket és krémeket, amelyek főként a szeplők, pattanások, kiütések, májfoltok, és más bőrhibák ellen nyújtottak segítséget. Mások a forróság vagy éppen a fagy által kialakult pirosság, sömör, pikkely, napégés, vagy éppen bőrhámlás ellen kerestek gyógyító kenőcsöket.  

A hölgyek pipereasztaláról nem hiányozhattak a kellemes illatú toilett-szappanok, amelyek a bőrt finommá és simává tették. Arcukra pedig finom púdert is használtak, amely az arcra láthatatlanul tapadva kellemes színt adott. Mint ahogy már fent említettük, a púdereket több színárnyalatban is árulták.

A fogak tisztítására fogport használtak, amely egyben az ínyre is jótékony hatással volt. Az újsághirdetések között találkozhatunk a megőszült haj eredeti színének természetes visszaállítását ígérő termékekkel is, amelyet Dr. Adler gyógyszertárában lehetett megvásárolni a Dóm-téren (Nyugatmagyarországi Híradó, 1899).

Szőrtelenítés

Ha valaki azt hinné, hogy a szőrtelenítés csak a mai kor divatja, akkor olvasson bele a régi újsághirdetésekbe, ahol számos szőrtelenítőterméket kínálnak a női közönségnek:

„Hogy a hölgyek a színházban, táncközben és estélyi ruhában tökéletesen szépek legyenek, szükséges, hogy bőrük puha, fehér, és látható szőröktől vagy pihéktől ment legyen. Ezért lehetetlen úgy a borotva használata, amely izgatja a bőrt, pattanásokat okoz és fekete pontokat idéz elő a bőrön, valamint a rózsaillatú és bonyolult szőrtelenítőké is, amely gyakran sömört okoznak” – olvashatjuk a Híradóban 1926-ban egy Taky nevezetű, jó illatú párizsi kenőcsel kapcsolatos reklámhirdetésben, amely állítólag 5 perc alatt bárhol eltünteti a felesleges szőröket és pihéket.

taky
Taky szőrtelenítő kenőcs reklámhirdetés 1926-ból.
Fotó:  Digitálna knižnica, UKB

A lapokból azt is megtudhatjuk, hogy 1919 környékén Pozsonyban a Stefánia úton működött Iza Kozmetikai Szalonja, ahová özönlött a helyi hölgyközönség, mivel a számos szépségszolgáltatások mellett szőrtelenítést is kínáltak.

Iza villanyos hajírtása minden arcszőrt örökre eltávolított. Emellett az archibák (szeplők, ráncok, orrvörösség, májfoltok) kezelésével is foglalkozott a szalon saját arcápoló termékei segítségével – írja a Híradó.

Fűzőüzlet a korzón

Végül említsünk meg egy másik érdekességet. Pozsonyban a Kossuth Lajos-tér (ma Hviezdoslav tér) 12. szám alatt működött Zimmermann Matild közismert és a legszélesebb körökben jó névnek örvendő fűzőboltja, ahol női fűzők gazdag választéka volt található a legegyszerűbbtől a legfinomabbakig, éspedig a legjobb minőségben.

A lapok szerint nem csak Pozsonyban és környékén, de Magyarország határain túl is híres volt a Zimmermann-fűző, és ha valaki kifogástalan szabást és szolid árut akart, mindenképpen ajánlották felkeresni a Zimmermann-féle üzletet (Nyugatmagyarországi Híradó, 1913).

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.