2022. március 2., 17:20

Évtizedekig nem volt rájuk szükség – használhatók-e a pozsonyi óvóhelyek?

Amióta a nagy háborúkat magunk mögött hagytuk, nem sokat törődtünk az ötvenes-hatvanas években megépített óvóhelyekkel. A régebbi városi lakóházak földalatti helyiségeiben még vannak máig működőképes óvóhelyek, de a később épült lakóházakban már nincsenek ilyenek.

óvóhely
Illusztrációs felvétel
Fotó: TASR

Ezek a lakóházak pincéiben létesített speciális helyiségek, amelyek egy része sugárvédelmi bunkerként épült meg, azt követően kerültek újra a figyelem központjába, hogy Vlagyimír Putyin orosz elnök elrendelte az atomfegyverek készenlétbe helyezését. Szlovákia szerencsére, továbbra is biztonságos ország, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ez így is maradjon, és a NATO- és uniós tagságunk is biztonságot ad. A meglévő óvóhelyek helyzetének felmérése az ukrajnai háború kapcsán azonban aktuálissá vált nálunk is. A közösségi hálón egyre több ember érdeklődik ugyanis afelől, a lakókörnyezetében hol vannak óvóhelyek, s hogy azok működőképesek-e. Sokak szerint a meglévő óvóhelyek is elhanyagolt állapotban vannak, vagy egészen más célra használják azokat.

Szlovákia területén összesen mintegy 1500 óvóhely van az említett két kategóriában, az egynegyedük a fővárosban található.

„A többi viszonylag egyenletesen oszlik el Szlovákia városaiban” – tájékoztatott a belügyminisztérium hozzáfűzve, a gázbiztos óvóhelyek egyszerre 250 000 embernek tudnak menedéket nyújtani. Állapotuk azonban kérdéses, maga Roman Mikulec belügyminiszter is elismerte, hogy hosszú évek óta senki nem foglalkozott a lakosság polgári védelmével.

A polgári védelem az elmúlt 30 évben az érdeklődés perifériájára került”

– jelentette ki a belügyér a sajtótájékoztatóján.

Szükség esetén a mélygarázsok is óvóhelyül szolgálnak

A miniszter szerint az óvóhelyek jelentős részét jelenleg azok a városok, önkormányzatok kezelik, amelyek az állapotukért is felelősek. Az óvóhelyek egy része pedig magántulajdonban van.

„A magántulajdonban lévő védett épületek (amelyekben például múzeumok találhatók) békeidőben törvényileg „kettős célra” használhatók, a védelmi funkciójuk megőrzése mellett természetesen. Az egyetlen különbség az ilyen használaton kívüli óvóhelyek esetben a készenléti helyzetbe állításuk időbeli normáiban van” – magyarázta a tárca.

Bunker
A főváros körüli bunkerrendszer némely bunkerében is múzeum van berendezve
Fotó:  TASR/Jaroslav Novák

További területek, ahol az emberek szükség esetén elbújhatnak, az úgynevezett egyszerű óvóhelyek – például a mélygarázsok. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint

Szlovákiában legfeljebb 300 ezer ilyen hely van, és csaknem 7,5 millió ember fér el bennük. A ruzsinói városrész egyik ilyen stratégiai helyszíne az Eurovea bevásárlóközpont mélygarázsa.

A ruzsinói városrészben többek közt a Miletič utcán van egy máig működőképes óvóhely, amelyet sugárbiztos óvóhelyként építettek még a múlt század ötvenes éveiben. Egy vasrag fémajtón keresztül lehet oda bejutni, és a mintegy 90 négyzetméternyi terület 150 embernek ad menedéket, ami azt jelenti, hogy a lakóház lakói férnek csak el benne, írja a dennikn.sk portál. Egy esetleges nukleáris támadás esetén ebben a hermetikusan zárt térben kulcsfontosságú egy szűrő-szellőztető berendezés, amely meg tudja tisztítani a levegőt a sugárzástól, hogy az ember belélegezhesse azt, és ne fulladjon meg. Az óvóhely karbantartója szerint itt minden működőképes, az óvóhelyet folyamatosan karbantartották.

Nem mindegyik városrészben vannak azonban óvóhelyek, például Vereknyén nincs és Pozsonypüspökin is csak egy gázbiztos száz főnek elegendő óvóhely van a kórház épületében.

Ezen kívül csak egyszerű óvóhelyek vannak ezekben a városrészekben, a lakóházak pincéjében, amelyek majdnem húszezer embernek tudnak szükség esetén menedéket nyújtani.

Krízishelyzet esetén a minisztérium tájékoztatása szerint két-három napra való élelmet és vizet, gyógyszereket, gyógyászati ​​segédeszközöket kell magunkkal vinni. Vészhelyzet esetén az emberek legfeljebb 10-15 kilós poggyászt is hozhatnak magukkal, a személyes, fontos irataikkal,továbbá  pénzt vagy kisebb értéktárgyakat, tisztálkodási eszközöket, szükséges ruházatot és lábbelit. Takarót vagy hálózsákot, zseblámpát és „egyéb szükséges személyes tárgyat igény és mérlegelés szerint hozhatnak magukkal az óvóhelyekre az emberek.

Nem lehet viszont fegyvereket, alkoholos italt vagy más tudatmódosító szereket, gyúlékony anyagokat, nagyobb méretű tárgyakat, háziállatokat, öngyújtót, cigarettát, merülő vízmelegítőket vagy gyorsan romlandó élelmiszert az óvóhelyre vinni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.