2024. június 17., 11:08

Európai régészet napja Füleken

A Füleki Vármúzeum idén először csatlakozott a Franciaország Kulturális Minisztériumának égisze alatt megrendezett Európai Régészeti Napok elnevezésű rendezvényhez. Az esemény során a világ számos országában régészeti intézmények és szervezetek kínálnak régészetet bemutató programokat és tevékenységeket minden korosztály és érdeklődési kör számára.

Füleki vármúzeum, füleki vár

A Füleki Vármúzeum a vár területén és a Városi Honismereti Múzeumban szervezett különféle programokat. Titton Viktória, igazgató elmondta, a várban régészeti vezetést biztosítottak az érdeklődőknek, melynek során bemutatták a vármúzeumban kiállított régészeti leleteket a környékről és Fülekről is.

A negyedik szinten meghallgathatták a tavalyi évben talált Galsi érmekincs leletnek a történetét, illetve a Városi Honismereti Múzeumban jelenleg a szlovákiai régészek Egyiptomban című kiállításunk látható”

– nyilatkozta.

Az ipolygalsi éremkincset a Füleki Vármúzeum az ipolygalsi templom padlózata alatt, 2023-ban tárta fel.

„Nyitottunk egy szelvényt a templomhajó és szentély között, és itt körülbelül 70 centiméter mélységben felfedeztünk egy éremkincs leletet. Az éremkincs egy narancssárga edénykében volt elhelyezve, amelyet másodlagosan perselyként használtak. Tehát volt egy kis rés az oldalán, ami arra szolgált, hogy bele tudják dobni a pénzeket.

A leletet elküldtük a Szlovák Nemzeti Múzeumba, ahol Budaj Marek numizmatikus kollégánk értékelt, és ebből tudjuk, hogy az éremkincsben összesen 139 darab pénzérem volt. Ebből nyolc arany dukát, a maradék pedig ezüst tallér, dénár, illetve féldénár volt.

Ezek a XV., XVI. századból származnak, és főleg magyar uralkodók vereteiről beszélünk, mint például I. Mátyás, II. Ulászló, II. Lajos, Szapolyai János, illetve a legfiatalabb pénzérme 1564-ből származik, I. Ferdinánd uralkodásának idejéből” – részletezte Vozár Bianka, régész.

A pénzveretek a konzerválást követően a Füleki Vármúzeum állandó kiállításába kerülnek. A régészeti napok keretében a várudvarban az érdeklődők bronzkori és rézkori kerámia-másolatokat, illetve agyagállatkákat is készíthettek.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.