2022. február 13., 19:33

Esterházy-emléktábla Kóváron és Szécsénykovácsiban

Az Esterházy János Szülőföldjéért Társulás és a Pro Villa Nek Polgári Társulás kezdeményezésére 2022. február 13-án két újabb Esterházy-emléktáblát avattak és szenteltek fel – ezúttal a nagykürtösi járási Kóváron és Szécsénykovácsiban.

Esterházy-emléktábla Kóváron
Galéria
+2 kép a galériában
a Szent István templomnál
Fotó: Kaszmán Zoltán

Vasárnap délután Kóváron, a Szent István király tiszteletére szentelt római katolikus templomnál gyülekeztek az érdeklődők, az emlékezők, hogy részesei legyenek Esterházy János újabb emléktáblájának felavatására. A megjelentekhez a falu szülöttje, Csáky Pál közíró, volt európai parlamenti képviselő szólt.

Úgy gondolom, hogy az ember önmagát becsüli és tiszteli meg, ha nem feledkezik meg azokról az értékekről, amelyek a körülötte levő társadalomban, a körülötte levő világban, a mi kis szlovákiai magyar világunkban kitermelődtek”

– kezdte, majd Esterházy példájára rátérve arra hívta fel a figyelmet, hogy „nem könnyű igazi, tisztességes embernek megmaradni, amikor nehezen mennek a dolgok”.

Ünnepi beszédében felvázolta a (cseh)szlovákiai magyarság 20. századi történelmének néhány jelentős eseményét, de szót ejtett Esterházy János ebbe belefonódó személyes emberi sorsának alakulásáról is. Karel Schwarzenbergnek, a korábbi cseh külügyminiszternek a gondolatait felidézve kifejtette, hogy a 20. század első felének Európájában nagyon kevés olyan embert lehet megnevezni, aki a nevezett viharos időkben tisztességesen a maga útján járt, s megpróbálta azokat az eszméket megvalósítani, amelyekben hitt. Esterházy ilyen ember volt. Mint mondta, nem kellett volna belemennie a politikába, a közéletbe, élhetett volna 80-90 éves koráig; ő azonban gróf létére felvállalta az emberek gondjait, s – vállalva a vértanúhalált – az utolsó pillanatokban sem menekült el saját sorsa elől.

Az 1938-as határváltoztatás után több mint 70 ezer magyar maradt a Tiso-féle Szlovákiában. Ő ezeknek az embereknek lett a képviselőjük. Vallotta, hogy amíg Szlovákiában egyetlen magyar is van, addig neki itt a helye, ugyanis ezek az emberek őt választották meg, s bizalmukat belé helyezték”

– fogalmazta meg, majd így folytatta: „Nem igazán tudok a világon másik olyan emberről, aki hivatalosan háborús bűnös, s mégis számos emlékműve van. Esterházy Jánosnak 42 emlékművet avattak Szlovákia magyar lakta vidékén. Egy olyan szlovákiai magyar szent ember, akit a krakkói érsek méltónak talált arra, hogy a boldoggá avatási folyamatát beindítsa, s akit a Vatikán is méltónak talált arra, hogy ezt befogadja.”

Csáky Pál többször is idézett szlovák politikusoktól, egyházi személyiségektől, akik kizárólag nagy tisztelettel szóltak Esterházy tevékenységéről.

Az emléktábla jó helyre került. Aki itt elmond egy imát, az egy boldoggá avatását váró szent emberért fogja azt elmondani. Úgy gondolom, hogy ez felemel mindannyiunkat: Kóvárt és az egész Ipoly mentét. Ez az emléktábla ne azt mondja, hogy nekünk vannak vagy voltak politikusaink, hanem üzenje azt mindannyiunk számára, hogy élt itt egy ember, aki nehéz körülmények között vezető szerepet vállalt, és nem találtatott könnyűnek; tisztességes volt, és ezt a tisztességet, az egymásra való odafigyelést és a toleranciát próbálta behozni a mi szíveinkbe, lelkeinkbe”

– zárta gondolatai sorát a közíró.

Miután Parák József püspöki helynök megszentelte az emléktáblát és elhelyezték az emlékezés koszorúit, szavalat formájában elhangzott Hrubík Béla Fekete márvány című verse. Az ünnepi rendezvény a Himnusz eléneklésével ért véget.

A délután folyamán egy másik nagykürtösi járási településen, Szécsénykovácsiban is Esterházy-emléktáblát avattak.
Esterházy-emléktábla Kóváron
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.