2020. április 10., 17:32

Erzsébet királyné csodás domborműve egy pozsonyi plébánián rejtőzik

A magyar szecesszió egyik legnagyszerűbb példája a pozsonyi Kék templom, amelyet Árpád-házi Szent Erzsébetnek szenteltek, egyben Erzsébet királyné (Sisi) szimbolikus mauzóleumaként építettek. A templom része volt egykor Erzsébet fehér márványból készült domborműve, amelyet azonban 1921-ben a csehek eltávolíttattak.  

Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: bratislava.dnes24.sk

A Kék templom építésének gondolata 1907-ben vetődött fel, Szent Erzsébet születésének 700-ik évfordulójával kapcsolatban. Szapáry Béláné kezdeményezte, hogy a templomépítés Erzsébet (Sisi) királyné emléktemplomának gondolatával is összekapcsolódjon.

Az uralkodó, Ferenc József felkarolta az elképzelést.

Megbízást adott Rigele Alajos pozsonyi szobrászművésznek, hogy készítsen el egy Erzsébet királynét ábrázoló domborművet.

Az imádkozó királynét ábrázoló dombormű 

Az Erzsébet királynét ábrázoló carrarai márvány domborművet a Kék templom mellékbejáratával szemben állították fel. A királynét díszmagyarba öltözve, térdelve és imádkozva örökítette meg a szobrászművész. A meghitt jelenet nemcsak a hazaszeretetre és a dinasztia iránt való hálás hűségre akar hangolni, hanem a vallásosságra is, amely ez erények alapja.

A régi fényképeken feltűnik, hogy a templomban a dombormű felett eredetileg a Szent Korona is látható volt.

sis5
Rigele Alajos domborműve eredeti helyén a pozsonyi Erzsébet-templomban. A dombormű felett a magyar Szent Korona látható (IN: Erzsébet királyné magyarországi kultusza emlékezethelyei tükrében 1898-1914 között, 124 old.).
A Kék templom felszentelésére 1913. október 11-én került sor

Csehszlovákia megalakulása után az Osztrák-Magyar Monarchiára emlékeztető műemlékeket és szobrokat igyekeztek eltávolítani Pozsonyból. Az Erzsébet királynőt ábrázoló értékes dombormű is áldozatul esett ezen barbár cselekedeteknek.

1921-ben a csehszlovák hatóságok száműzték a magyar királynét ábrázoló domborművet a templomból. Először egy raktárban helyezték el, majd az 1930-as években a Kék templom melletti plébániára helyezték át, ahol egy kandalló falába építették be.

Egyik alkalommal, amikor tüzet raktak a kandallóba, a hő hatására megrepedt a dombormű. A repedésnek máig látszik a nyoma. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a repedés nem érte a királyné alakját, de így is jelentősen megsérült az alkotás.

Az értékes műtárgy jelenleg is a plébánia épületébe található (az épületet azóta szintén kékre festették, hogy stílusban a templomhoz igazodjon). A márvány domborművet hét éve restaurálták, így ma már megújult formában látható. Megtekinteni azonban nem könnyű, mivel olyan épületről van szó, amely a nyilvánosság számára nem látogatható.

sis6
A pozsonyi Kék templom a magyar szecesszió egyik legnagyszerűbb példája.
Fotó:  Wikipedia

 

Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.