2022. március 18., 17:31

Értékes kiadványokat juttattak el a dunaszerdahelyi magyar alapiskolákba és óvodákba

A Kondé-emlékév meghirdetésével, valamint a várostörténeti kifestő, illetve Dunaszerdahely jeles személyiségeit bemutató kiadvány megjelentetésével a helyi önkormányzat és a Biró Márton Polgári Társulás célja az, hogy a városhoz még inkább kötődjenek az emberek, illetve a lokálpatriotizmust szeretnék megszilárdítani a kiadványok széles körben való terjesztésével. 

Dsz-kiadványok-átadás
Masszi János, A. Szabó László és Nagy Attila
Fotó: Reczai Lilla

Nagy Attila helytörténész és A. Szabó László, Dunaszerdahely alpolgármestere kiosztotta azokat a helytörténeti kifestőket és a város jeles személyiségeit bemutató brosúrákat, amelyek a Kondé-emlékévre készültek el. Az összes dunaszerdahelyi magyar tannyelvű alapiskolákba igyekeznek a napokban eljuttatni a kiadványokat, amelyeket Dunaszerdahely városával közös együttműködésben a városi médiavállalat, a Perfects Rt. jelentetett meg, a helytörténettel foglalkozó Biró Márton Társulás szakmai partnerségével egyetemben. A kiadványokat Nagy Attila állította össze, a kifestőt pedig Nagy Szabina, a magángimnázium diákja rajzolta meg.

Dsz-kiadványok-átadás
A legkisebbekhez került az első adag
Fotó:  Reczai Lilla

Elsőként a Vámbéry Ármin Alapiskolába vitték el a két kiadványt, ahol az iskolaigazgató, Masszi János vette át a diákoknak és a szülőknek szánt csomagot. "Három osztályban is szétosztottuk a kiadványokat, az I.D, a 4.C és az 5.A kapta meg az első adagot. Minden alsós kap egyet a Dunaszerdahelyi kifestő címűből, illetve egyet a Dunaszerdahely jeles személyiségei című kiadványból, a felső tagozatos tanulók pedig a jeles személyiségeket bemutató kiskiadványokat vihetik haza. Jövő héten a Szabó Gyula Alapiskolába, rá következő héten a Kodály Zoltán Alapiskolába, és utána a Szent János Alapiskolába juttatjuk el a helytörténeti anyagokat. A dunaszerdahelyi magyar ajkú ovisok sem maradnak ki – a közeljövőben ők is kapnak természetesen a kifestőkből" – magyarázta Nagy Attila, a Biró Márton Társulás elnöke.

Dsz-kiadványok-átadás
Fotó:  Reczai Lilla

A kifestő a város egykori és mai fontosabb épületeit jeleníti meg, így többek között a „szerdahelyi várat”, vagyis a hajdan kőfallal körülölelt Szent György-templomot, a Fehér kastélyt, a nagyzsinagógát, a Sárga kastélyt, a járásbíróságot is, de például a Thermalpark új épületét is. A kifestőben rövid szöveg segít eligazodni, így az „alkotás”, illetve a múltidézés folyamatába bekapcsolódhatnak a szülők vagy a család nagyobb tagjai is.

A huszonnégy oldalas, Dunaszerdahely jeles személyiségeit bemutató kiadvány pedig újabb „szereplőket” vonultat fel a város történetéből. A könyvecske a dunaszerdahelyi fiatalok számára szeretné röviden, mégis közérthetően megmutatni a hajdanán itt született vagy a városunkban élt híres személyiségek közül néhányat.

Dsz-kiadványok-átadás
Fotó:  Reczai Lilla

Többük ismerős lehet, így például pókateleki Kondé Miklós püspök, a néprajzkutató Csaplár Benedek, a Kelet-kutató Vámbéry Ármin, a biokémikus Ács György, a jogász Szladits Károly vagy a cimbalmos Banyák Simon, ám eddig kevésbé ismert személyiségek is előtérbe kerülnek. Így ott találjuk a Sárga kastélyt építtető Padányi Biró Márton veszprémi püspök vagy padányi Biró István földbirtokos mellett dévaványai Halasy Márton alispánt, az 1848-as honvédtisztet, Gálffy Ignácot, a vegyész Farkas Lászlót, Kircsfalusy Vilmos tábornokot vagy a magyar ejtőernyőzés egyik első jelentős alakját, Perley Lajost.

Külön erénye a kis füzetnek, hogy "arcot adva a múltnak” számos eddig ismeretlen portrét is közöl az életrajzok mellett.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.