Értékes kiadvány az értékmentésről
Értékes füzetek címmel egy színes, érdekes kiadvány jelent meg a balogvölgyi értékekről, a bátkai értékőrzők munkájáról és elért eredményeikről.

A könyv szerzője Gyurán Ágnes, aki felkészítő tanárként évek óta koordinálja és segíti a téma iránt fogékony diákok tevékenységét. A szorgos gyűjtő- és kutatómunkával számos kevésbé ismert, vagy elfeledett értéket, személyiséget hoztak be a helyi, felvidéki és az egyetemes magyar köztudatba, s ezek bemutatásával sikerrel szerepeltek a különböző vetélkedőkön is.
Az összegyűjtött anyagokból 14 munkafüzet jött létre, amit megmutattam a tanár kollégáknak. Egyöntetűen az volt a véleményük, hogy ez kiadásra érdemes – mesélte a könyv hazai bemutatóján Gyurán Ágnes, a Bátkai Települési Értéktár elnöke. Elmondta, hogy ilyen módon is szerette volna felhívni a kollégák figyelmét az értékmentés lehetőségére, fontosságára és a pedagógusok személyes felelősségére ebben a folyamatban.
Stílusát tekintve a kötet az album és a krónika keveréke, mivel az eseményeket időrendi sorrendben mutatja be, viszont a felkutatott anyagot, értékeket is tartalmazza olyan formában, ahogy az az értéktárban szerepel.
A szerző szerint az értéknek nincs definíciója, hanem maga a közösség dönti el, hogy mit tart annak. A helyi értékek köre nagyon széles körű, de általában olyan valami, ami nem található meg másutt. Konkrét népszokástól, hagyománytól kezdve, a népviseleten át egy tradicionális ételig sok minden lehet. Ezekre bárki tehet javaslatot, majd azt követően az értéktár bizottság hagyja jóvá. A piramisszerű besorolás alján vannak a települési, majd a tájegységi értékek, ennél magasabb szintet képviselnek a felvidéki és a kiemelt nemzeti értékek, s legfölül vannak a hungarikumok.
A Felvidéki Magyar Értéktárba legutóbb két bátkai vonatkozású érték, mégpedig Boholy János gömbsakkja és kulturális örökségként Pósa Lajos nemzetnevelő munkássága került be.
A kötetben azonban számos más személyiséget, írót, előadót, kézművest is bemutatnak, de olvashatunk a Nyári Balogvölgyi Fesztiválokról, a Pósa-emlékévről, vagy megtaláljuk benne a pampuska és a kálvinista mennyország receptjét is.
Megjelent a Magyar7 2022/14. számában.
