2024. november 14., 08:25

Emléktáblát kapott Szinyén az amerikai könnyűlovasság megalapítója

Emléktáblát avattak Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, nemzetközileg elismert huszártiszt, az amerikai függetlenségi háború hőse, az amerikai könnyűlovasság alapítója tiszteletére az Eperjeshez közeli Szinyén. Az emléktábla annak a felújított kápolnának a falára került, amelyet felesége emeltetett emlékére 1780-ban.

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Galéria
+33 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

2024-ben emlékezünk meg Fabriczy Kováts Mihály (Karcag, 1724 – Charleston, Dél-Karolina, 1779. május 11.) huszárezredes születésének 300., hősi halálának 245. évfordulójáról. Egyike a nemzetközileg is elismert magyar huszártiszteknek. Óriási kultusza épült ki Amerikában a függetlenségi háború hőseként, de nevét a magyar Hávor-, a francia Bercsényi-, a porosz Székely-huszárok sorában és a lengyel szabadságharc tisztjeként is számon tartják.

1777 tavaszán érkezett Bostonba, ahol jelentkezett az amerikai Kontinentális Hadseregbe. Fogadta őt George Washington főparancsnok is, és 1778-ban az amerikai Pułaski-légió kiképzőtisztjének, majd lovassági parancsnokának nevezték ki. Fabriczy Kováts Mihály készítette el az amerikai lovasság első szabályzatát, lengyel harcostársával, Kazimierz Pułaskival együtt őt nevezik az „amerikai lovasság atyjának”. Charleston ostrománál esett el 1779-ben, ott temették el. Charlestonban szobor és emléktábla is őrzi a vitéz ezredes emlékét, az Amerikai Egyesült Államok szenátusa pedig Kováts Mihály-emléknappá nyilvánította május 11-ét. Halálát követően felesége, Szinyei Merse Franciska kápolnát emeltetett a tiszteletére Szinyén.

Élettörténetük feltűnő azonosságára alapozva egyesek úgy vélik, hogy Petőfi Sándor 1844-es elbeszélő költeménye, a János vitéz fő alakját, Kukorica Jancsit, azaz János Vitézt Fabriczy Kováts Mihály alakja ihlette.

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Fotó:  Fábián Gergely

A Kováts 300 emlékév keretében nagyszabású rendezvényekre került sor Karcagon, az ezredes szülővárosában, a Magyar Posta emlékbélyeget adott ki az évfordulóra, a washingtoni Kossuth Házban pedig 2024. október 25-én ünnepélyes keretek között avatták fel Györfi Sándor Kossuth-díjas karcagi szobrászművész Fabriczy Kováts Mihálynak emléket állító alkotását.

 A karcagi Kováts Mihály Baráti Társaság Egyesület kezdeményezésére Magyarország Kassai Főkonzulátusa megkereste Szinye település polgármesterét, hogy a felesége által a huszárezredes emlékére állított kápolnán emléktáblát helyezzenek el. A településsel együttműködve – a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával – sikerült felújíttatni a kápolnát, és Borbás Márton magyarországi szobrászművésszel elkészíttetni az emléktáblát Fabriczy Kováts Mihály születésének 300. évfordulója alkalmából, amelynek ünnepélyes átadására 2024. november 13-án került sor.

Történelmi örökségünk összeköt bennünket

Vargha Tamás miniszterhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára ünnepi beszédében úgy fogalmazott, történelmünk meghatározó alakjainak sikerei az egész nemzet számára erőt adnak és büszkeséggel töltik el az embereket. Inspirálnak bennünket és utat mutatnak, hogy mi magunk is törekedjünk tudásunk legjavára, akár újító szándékkal is. Mint mondta, a magyarok és a közép-európaiak kitartásának híre, tudása és leleményessége a világ minden pontját bejárta már. Hozzátette, méltán vagyunk büszkék arra, hogy a legnehezebb helyzetekből is megtaláljuk a kiutat és gyakran olyan innovatív gondolatokkal járunk élen, amelyek alapjaiban formálják nemcsak a saját társadalmukat, hanem a világ fejlődését is.

„Az immáron 300 esztendővel ezelőtt született huszárezredes, Fabriczi Kováts Mihály megérdemelten tartozik a magyar újítók soraiba. Egyike azon történelmi személyiségeinknek, akinek köszönhetően a világ számos hadseregében alkalmazták a magyar katonák különleges könnyűlovas harcmodorát, a huszárságot” – fogalmazott Vargha Tamás. Hozzáfűzte, a huszárezredes Karcagtól egészen az Új Világig jutott és megmutatta, hogy a magyar katonák tudása és kitartása minden korban és mindenhol megállja a helyét.

„Fabriczi Kováts Mihály személye olyan kapocs Magyarország és az Egyesült Államok között, amely kifejezi, hogy a magyar és az amerikai nép egyaránt küzdött már a szabadságáért, a függetlenségért és a demokráciáért. Történelmi örökségünk összeköt bennünket, az amerikai könnyűlovasság megalkotása, a szabadság tisztelete és szeretete stabil alapként szolgál az országaink közötti kapcsolatok további bővítéséhez és gyarapításához” – mondta.

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Vargha Tamás miniszterhelyettes
Fotó:  Fábián Gergely

Keresnünk kell, ami összeköt

Miroslav Nawrat, Szinye község polgármestere elmondta, először Hetey Ágota főkonzultól hallott arról, hogy a helyi templom közelében álló kápolnának fontos magyar vonatkozása van, s azt a település fejlődésében jelentős szerepet játszó Szinyei Merse család egyik tagja, Szinyei Merse Franciska, a huszárezredes felesége építtette. Kiemelte, az emléktábla ötletét örömmel fogadta.

„Fontosnak tartom a közös történelmünk ápolását, hiszen egymás szomszédságában élő nemzetek vagyunk, keresnünk kell és kiemelnünk azt, ami összeköt. Ez az emléktábla számomra azt is jelképezi, hogy mindig nyitott szemmel kell járnunk, akár már ismerős helyeken is, és mindig készen kell állnunk arra, hogy felismerjük, hogyan tudjuk ünneppé tenni a hétköznapokat” – mondta a polgármester.

Igazi huszár

Hermann Róbert főtanácsos, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese rámutatott, Fabriczy Kováts Mihály az amerikai-magyar kapcsolatok első igazán fontos személyisége. 1777-ben ment a függetlenségükért küzdő gyarmatokra és felajánlotta szolgálatait.

„Egy vonását szeretném kiemelni: olyan volt, mint az igazi huszár, aki soha nem számlálta az ellenséget, hanem nekiment” – mondta. Ilyen volt az egyik első nagy akciója, amikor a háromszoros túlerőben levő brit erőket szorították vissza Pułaskival, és az utolsó akciója is. 1779. május 11-én, Charleston brit ostrománál a város vezetői már fel akarták adni a települést, de Kováts és Pułaski nem engedték. Megrohanták a támadásra induló brit erőket, a küzdelemben Kováts hősi halált halt, igazi huszárként, szablyával a kezében. A hősiessége még a briteket is elkápráztatta, ők voltak azok, akik megadták neki a végtisztességet.

„Kováts még halálában is győztes maradt, hiszen a brit erők feladták Charleston ostromát és visszafordultak. Azt hiszem, ez az a fajta katonai éthosz, az a katonai magatartás, ami örökké érték marad és megérdemli, hogy emlékezzünk rá” – mondta Hermann Róbert.

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Hermann Róbert
Fotó:  Fábián Gergely

George Washington magyar huszárezredese

Örlős László, a Kováts Mihály Baráti Társaság Egyesület alelnöke felidézte, idén tavasszal, egy családi kirándulás keretében Póka-Pivny Aladár, a Kováts-életmű kiváló kutatója által közölt 1936-os felvétel alapján sikerült beazonosítani az emlékkápolnát.

„Szinyei Merse Franciska néhai nagynevű, vitéz katonaférje emlékezetére, mivel sírját nem látogathatta, még 1780-ban Szinyén kis emlékkápolnát emeltetett a templom közelében. A kápolnácska, melyet 1853-ban, a templom restaurálása alkalmával újból fedtek s azóta is karban tartottak, ma is megvan az egykorú terebélyes hársak közepette, ahol ... /immár 244 éve/ hirdeti az ősi földön az amerikai szabadságért hősi halált halt magyar huszártiszt, az Egyesült Államok lovassága első kiképzőmesterének emlékét” – idézte Póka-Pivny Aladárt.

Mint mondta, Fabriczy Kováts Mihály, az amerikai könnyűlovasság alapítója születésének 300., hősi áldozatvállalásának 245. évfordulóját ünnepeljük idén. A halálának évfordulóján májusban Karcagon megkezdett megemlékezések sorában kiemelkednek a Kováts Mihály Baráti Társaság Egyesület, a washingtoni Hungary Foundation és a Kossuth Foundation vezetőiből álló Kováts Mihály Emlékbizottság szerepvállalásával október végén Washingtonban, a dél-karolinai Charlestonban és New Yorkban megrendezett Kováts-ünnepségek. „Ezek az amerikai magyar diaszpóra és az amerikaiak részéről is egyaránt méltó és inspiráló módon idézték fel George Washington magyar huszárezredesének emlékét. Ebbe a nagyszerű eseménysorba illeszkedik a mai szinyei ünnep, amellyel a szabadságszerető Kováts Mihály emlékének Szlovákia és Magyarország közösen adózik” – mondta Örlős László.

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Hetey Ágota főkonzul, Vargha Tamás miniszterhelyettes, Miroslav Nawrat polgármester, Marián Brinček ezredes
Fotó:  Fábián Gergely

Az emléktáblát, Borbás Márton szobrászművész alkotását Vargha Tamás miniszterhelyettes, Hetey Ágota főkonzul, Miroslav Nawrat polgármester, valamint a szlovák honvédelmi minisztérium képviseletében Marián Brinček ezredes, a 65. felderítő zászlóalj parancsnoka leplezte le. A rendezvényen a magyar, a lengyel és az amerikai katonai attasé is részt vett.  

2024-11-13 Szinye, Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, emléktábla
Galéria
+33 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.