2023. július 1., 08:34

Emléktáblát avattak Pozsonyban Janda Ivánnak

Több éves adósság törlesztésére került sor június 30-án Pozsonyban, amikor is a Csemadok Pozsonyligetfalui Alapszervezete, a Petržalka-Engerau-Ligetfalu polgári társulás és a Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium szervezésében sor került az iskola egykori igazgatója, Janda Iván emléktáblájának a felavatására a Duna utcai iskola épületének homlokzatán.

Janda-emléktábla
Fotó: ma7

Az emléktáblát már a volt iskolaigazgató születésének meg nem élt 90. évfordulójára szerették volna felállítani, Motesíky Árpád újságíró és vadászati szakíró, Janda Iván volt barátjának kezdeményezesére, sajnos azonban erre nem kerülhetett sor.  Időközben Motesíky Árpád is elhalálozott, így az emléktábla felállításának ügyét Dunajszky Géza Janda Iván egykori karnagytársa vette a kezébe.

Kellenek a példaképek

„A felvidéki magyar közéletből hiányoznak a példaképek. Kevés olyan ember van, aki az itteni magyarság számára példaként állítható, ezért tartottam fontosnak, hogy Janda Ivánról ily módon is megemlékezzünk, hogy fennmaradjon az az egyéni szerepvállalása a felvidéki közéletben, amit pedagógusként, karnagyként, zenerajongóként, sportolóként tett” – fogalmazott portálunknak Dunajszky Géza, a Petržalka-Engerau-Ligetfalu polgári társulás elnöke. Mint mondta, 28 évig szinte napi szinten kapcsolatban volt Janda Ivánnal, és közeli barátjának tartotta őt.

Janda-emléktábla
Zsidek Veronika és Dunajszky Géza a rendezvény főszervezői
Fotó:  ma7

„Én szinte második apámnak tartottam őt, főleg miután 1979-ben felkerültem Pozsonyba, és gyökeret kellett eresztenem ebben a rideg, elszlávosodott városban. Iván volt az, aki tanácsokkal látott el, és bevezetett azokba a berkekbe és társaságokba, amelyek azt a munkát végezték itt, ami nekem is szimpatikus volt: az itteni kóruséneklésbe, a zenei életbe, az ezekkel kapcsolatos társadalmi és Csemadok-munkába” – fogalmazott. Mint mondta, reggeltől estig volt mit csinálniuk, nem voltak üresjáratok azokban az években.

Janda-emléktábla
Az ünnepség résztvevői
Fotó:  Dunajszky Éva
Számomra Janda Iván egy igazi példa volt és maradt is, és úgy gondoltam, hogy Pozsonyban emléktáblát kell neki állítani, mert megérdemli. Ezt az ötletet most mások segítségével sikerült megvalósítani.

Sok akadályt kellett legyőzni, hogy a tábla a helyére kerülhessen, de úgy érzem, és velem együtt sokan mások is, hogy megérte” – tette még hozzá Dunajszky Géza.

Janda Iván által vezényelt kórusművek is elhangzottak a táblaavatón

A táblaavató emlékünnepségre az iskola épülete előtt került sor, rövid kis kultúrműsor kíséretében, amely során a gimnázium diákja, Popálená Izabella előadásában  az Ave Mariát hallhatták az egybegyűltek, illetve kórusművek felvételei hangzottak el Janda Iván vezényletében, aki amellett, hogy hosszú évekig a Duna utcai iskola igazgatója volt, a Szlovákiai Magyar Tanítók Vass Lajos Kórusának (akkoriban még Csehszlovákai Magyar Tanítók Központi Énekkarának nevezték) a karnagya és művészeti vezetője is volt. A Tanítókórus jelenlévő tagjai és a közönség Józsa Mónika, a kórus jelenlegi karnagyának vezényletével közösen elénekelte Janda Iván kedvelt népdalát, az A csitári hegyek alatt című népdalt, amely gyermekkorára utal, a Nyitra-vidéki Nagylapás községre, ahol a gyermekéveit töltötte.

Janda-emléktábla
Morvay Katalin iskolaigazgató méltatta Janda Ivánt
Fotó:  ma7

Az emléktáblaavató ünnepi beszédét a Duna utcai MTAG jelenlegi igazgató asszonya, Morvay Katalin tartotta, aki ismertette tevékeny elődje tevékenységét és pályafutását, gyermekkori éveit a Nyitra-vidéki Nagylapáson, ahol kántortanító apja és édesanyja tanítóskodott, majd a pozsonyi gimnáziumi évekről beszélt.

Janda-emléktábla
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke, Morvay Katalin iskolaigazgató és Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke
Fotó:  ma7

„A zene iránti érdeklődését mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 17 évesen megszervezte és vezényelte a főiskolások és középiskolások száztagú vegyeskórusát” – mondta az igazgató asszony.

A gimnázium és párhuzamosan a konzervatórium elvégzése után, mivel élsportoló volt, a testnevelési főiskolát is elvégezte, ahol egy ideig asszisztens is volt. "1942-ben szlovákiai bajnok volt középtávfutásban, eredményét, ami akkor 1000 méteren 2 perc 23 mp volt, tíz évig senkinek nem sikerült megdöntenie” – mondta az igazgató asszony. A következő állomás a pozsonyi Comenius Egyetem Zenetudományi Kara volt az életében, ahol olyan tanárai voltak, mint Eugen Suchoň vagy Albrecht Sándor. 

Ízig-vérig tanár volt

1950-től volt a Pozsonyi Magyar Gimnázium tanára, 28 éven keresztül pedig a pozsonyi magyar alapiskola és gimnázium igazgatója. „Igazgatói munkája mellett a felvidéki magyar zenei élet vezető és meghatározó egyénisége. Alapítója és karnagya volt az Ifjú Szivek énekkarának, majd 1964-ben Szíjjártó Jenő karnaggyal, népdalgyűjtővel és a szlovákiai magyar kórusmozgalom újjászervezőjével, illetve Gyurcsó István költővel megalakították a Csehszlovákai Magyar Tanítók Központi Énekkarát, amelynek 2007. április 3-án bekövetkezett haláláig karnagya és művészeti vezetője volt” – mondta Morvay Katalin.

Janda-emléktábla
A rendezvény résztvevői
Fotó:  ma7

Hozzátette, emellett több társadalmi szerepvállalása is volt, Pozsony I. városkerületének képviselője is volt, tagja a Csemadok Központi Bizottságának, a Szlovákiai Magyar Zeneszerzők Szövetségének Kóruskarnagyi Bizottságának tagja, a  Pozsonyi Népművelési Intézet Zenei Tanácsadó Testületének tagja, és mindemellett tankönyveket is írt. „Janda Iván iskolaigazgató, karnagy, művészeti vezető, kultúraszervező, sokunk Iván bácsija pályafutása során intézkedett, szervezett, kiváló érzékkel, remek taktikával és eleganciával, konfliktusmentes vezetési stílusával méltóan reprezentálta 28 éven keresztül eme nagy múltú intézményt, melynek jóhírét megteremtette.

Janda-emléktábla
Az ünnepség résztvevői
Fotó:  ma7
Az iskola igazi kultúrműhellyé és magas szintű oktatási központtá vált a vezetése alatt. Igazi tanári hitvallást fogalmazott meg, amikor így nyilatkozott: azt teszem, amire képes vagyok, elsősorban pedagógusnak érzem magam, számomra talán halálomig a gyermekek sorsának alakulása a legizgalmasabb”

– zárta Janda Iván méltatását Morvay Katalin.

Janda-emléktábla
Túri Török Tibor, a dombormű alkotója
Fotó:  ma7

A Janda-dombormű alkotója Túri Török Tibor Podmaniczky-díjas szobrászművész. Mint a ünnepélyes táblaavatón elmondta, Pozsonyban eddig még nem volt alkotása, ezért is volt örömteli számára a megbízás. „Amikor egy portré elém kerül, az számomra egy sík lap, nekem ebből a sík lapból kell 3D-t csinálnom, teret formáznom, és kapcsolatot teremtenem a modellel, valahogy megtudni azt is, hogy belülről milyen” – mondta az alkotó hozzátéve, Janda Iván arca jóérzésről, jóindulatról árulkodik, egy joviális ember szép magyar arca.

Az alkotónak egy ilyen arc felüdülés, mert ahol tiszta a lélek, ott tiszta az arcvonal is. Ahogy Márai is mondta, 40 év felett mindenki tehet a saját arcáról, azaz az arc árulkodik a belbecsről”

– mondta a művész hozzátéve, a végeredményben kicsit az alkotó lelke is benne van. „Az, hogy én hogy találtam meg őt a képen keresztül” – tette még hozzá Túri Török Tibor.

Janda-emléktábla
Janda Iván felesége és lánya is részt vett az ünnepségen
Fotó:  ma7

Az emlékünnepségen részt vett Janda Iván felesége, Jandáné Hegedűs Magda és a lánya, Schreiberné Janda Ildikó zenetörténész is. Portálunknak Janda Iván felesége elmondta, régóta várt már erre az emléktáblára. „Talán nem szerénytelenség a részemről, ha azt mondom, hogy megérdemelte, mert nagyon sokat tett ezért az iskoláért, azért hogy az itt, a város közepén megmaradhasson” – tette hozzá Janda Iván felesége.

Janda-emléktábla
Az emléktábla megkoszorúzása: Forró Krisztián, Zsidek Veronika és Dunajszky Géza
Fotó:  ma7

Az emléktáblaavató ünnepséget megtisztelte jelenlétével Forró Krisztán, a Szövetség elnöke és Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is. Forró Krisztián a táblaavató kapcsán közösségi oldalán azt írta, Janda Iván karnagy, a felvidéki kórusművészet megkerülhetetlen alakja volt, kivételes karnagyként inspirálta a kórusokat.

Janda-emléktábla
A Csemadok országos elnöke, Bárdos Gyula és pozsonyi elnök asszonya, Jégh Izabella koszorúz
Fotó:  ma7

„Egy kórus megszólalása is a különböző hangok egységétől szép. Janda Iván élete és munkássága példa arra, hogy a kórusművészet mennyire gazdagítja az életünket. De nemcsak nagyszerű karnagy, kiváló pedagógus is volt, közel három évtizedig állt a Pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium élén.

A felvidéki magyarságnak több Janda Ivánhoz hasonlatos személyiségre lenne szüksége!”

– olvasható a Szövetség elnökének bejegyzésében.

Janda-emléktábla
A Duna utcai MTAG vezetése koszorúz
Fotó:  ma7
Janda-emléktábla
Közös fotó a Janda-tábla alatt
Fotó:  ma7
Janda-emléktábla
Vezényel Janda Iván - egy régi felvételen
Fotó:  ma7
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.