2022. október 11., 09:28

Emlékműavatás és múzeumnyitás Lekéren

2022. október 9-én került sor a Lekér részét képező Garamvezekény felújított hősi emlékművének felavatására, valamint a Lekéri Helytörténelmi Múzeum ünnepélyes átadására.

Lekéri Helytörténelmi Múzeum
Galéria
+6 kép a galériában
Juhász Gábor (középen) a lévai Barsi Múzeum vezetőjével, Bali Henriettával és Nyitra megye alelnökével, Csenger Tiborral
Fotó: Juhász Gábor

A Nyitra Megye Önkormányzatának támogatásával megvalósult emlékműavatáson – az oroszkai Hadtörténeti Múzeum jóvoltából – első és második világháborús öltözéket viselő hagyományőrzők is jelen voltak. Šarovecky Ágota Csontos Vilmos-verseket szavalt, a Nagy Csomor István vezette Nagyölvedi Dalárda pedig katonadalokat adott elő. Juhász Gábor, a Dudich Ferenc polgári társulás elnöke az emlékmű történetét ismertette, s hangsúlyozta a béke megbecsülésének fontosságát. Az emlékmű megáldásáról és felszenteléséről a Barsi Református Egyházközség esperese, Révész Tibor, a helyi gyülekezet lelkipásztora, Révész Csilla és a lekéri római katolikus plébános, Rácz István gondoskodott.

A garamvezekényi parkban található hősi emlékmű 1943-ban épült eredetileg országzászlós emlékműként, de már a második világháború során megsérült, s a szocializmus évei alatt a magyar címert is levakolták, majd eltávolították. Az emlékművet ugyan később a Helyi Nemzeti Bizottság felújította, de az idő vasfoga nem kímélte a gyenge minőségű anyagból készült névtáblákat. Az új tábla a garammikolai kőfaragónak, Tóth Gyulának és fiának, Endrének köszönhetően már gránitból készült el”

– fogalmazott Juhász Gábor, aki arról is szót ejtett, hogy a névsort nyolc személy nevével is kibővítették, külön említve a civil és a katonai lakosságot.

A magyar címer újra helyet kapott az emlékművön, aminek a tetejére egy turulmadár került.

A rendezvény résztvevői az emlékműtől Lekér garamdamásdi településrészébe vonultak át, ahol az Ifjúsági utca 12. szám alatt került sor a Lekéri Helytörténelmi Múzeum ünnepélyes megnyitására. A mintegy százéves épületben korábban alapiskola és könyvtár is működött, majd a katolikus egyház birtokába került vissza. A Dudich Ferenc polgári társulás a helyi katolikus egyházközséget képviselő Rácz István plébánossal közös megegyezésre jutott az épület kihasználásával kapcsolatban. Ezt követően a Magyar Kormány támogatásából lettek kicserélve az épület nyílászárói. A beltéri felújítások további költségeit Juhász Gábor felajánlásainak köszönhetően, valamint a polgári társulás költségvetéséből fedezték.

Olyan kőkorszaki munkaeszközök, amelyek a falu határában kerültek elő, római kori cserepek, pénzérmék, zománcozott pléhtáblák a falu elnevezéseivel, háromszáz éves imádságoskönyvek, régi pecsétlenyomók, több tucat bankjegy, egy ostyasütő szerkezet, egy 1938-as bevonulási zászló, a helyi kötődésű Zelenyák János könyvei és rengeteg fénykép, így a lekéri apátság irat- és képanyaga is”

– sorolta a tárlatanyag egy-egy részét Juhász Gábor. Ahogy arról beszámolt, a múzeum legrégibb eredeti térképe Lekért és Oroszkát is ábrázolja, s 1784-ből, az első katonai felmérés idejéből származik.

Nagy érték Zelenyák János herbáriuma, vagyis papírlapokra ragasztott, szárított gyógynövényeinek a gyűjteménye is. Ez azért egyedülálló, mert szerepel rajtuk a gyűjtés helye és ideje.

A lekéri volt az Alsó-Garam mente legnagyobb temploma Garamszentbenedek és Esztergom között. A kiállítás legértékesebb része az a ritkaságnak számító fotósorozat, amely a lekéri templom felrobbantása után készült; s a fényképeket nézve látható, hogy milyen volt, hogyan lőtték szét, s mi maradt belőle”

– tette hozzá a polgári társulás és a múzeum vezetője.

Az intézmény valódi élő múzeumként az állandó tárlaton kívül időszakos kiállításokkal is jelentkezne. A tervek szerint időről időre különböző témájú előadásoknak, beszámolóknak, könyvbemutatóknak és író-olvasó találkozóknak is helyet adna.

Lekéri Helytörténelmi Múzeum
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.