Emlékműavatás és múzeumnyitás Lekéren
2022. október 9-én került sor a Lekér részét képező Garamvezekény felújított hősi emlékművének felavatására, valamint a Lekéri Helytörténelmi Múzeum ünnepélyes átadására.
A Nyitra Megye Önkormányzatának támogatásával megvalósult emlékműavatáson – az oroszkai Hadtörténeti Múzeum jóvoltából – első és második világháborús öltözéket viselő hagyományőrzők is jelen voltak. Šarovecky Ágota Csontos Vilmos-verseket szavalt, a Nagy Csomor István vezette Nagyölvedi Dalárda pedig katonadalokat adott elő. Juhász Gábor, a Dudich Ferenc polgári társulás elnöke az emlékmű történetét ismertette, s hangsúlyozta a béke megbecsülésének fontosságát. Az emlékmű megáldásáról és felszenteléséről a Barsi Református Egyházközség esperese, Révész Tibor, a helyi gyülekezet lelkipásztora, Révész Csilla és a lekéri római katolikus plébános, Rácz István gondoskodott.
– fogalmazott Juhász Gábor, aki arról is szót ejtett, hogy a névsort nyolc személy nevével is kibővítették, külön említve a civil és a katonai lakosságot.
A magyar címer újra helyet kapott az emlékművön, aminek a tetejére egy turulmadár került.
A rendezvény résztvevői az emlékműtől Lekér garamdamásdi településrészébe vonultak át, ahol az Ifjúsági utca 12. szám alatt került sor a Lekéri Helytörténelmi Múzeum ünnepélyes megnyitására. A mintegy százéves épületben korábban alapiskola és könyvtár is működött, majd a katolikus egyház birtokába került vissza. A Dudich Ferenc polgári társulás a helyi katolikus egyházközséget képviselő Rácz István plébánossal közös megegyezésre jutott az épület kihasználásával kapcsolatban. Ezt követően a Magyar Kormány támogatásából lettek kicserélve az épület nyílászárói. A beltéri felújítások további költségeit Juhász Gábor felajánlásainak köszönhetően, valamint a polgári társulás költségvetéséből fedezték.
– sorolta a tárlatanyag egy-egy részét Juhász Gábor. Ahogy arról beszámolt, a múzeum legrégibb eredeti térképe Lekért és Oroszkát is ábrázolja, s 1784-ből, az első katonai felmérés idejéből származik.
Nagy érték Zelenyák János herbáriuma, vagyis papírlapokra ragasztott, szárított gyógynövényeinek a gyűjteménye is. Ez azért egyedülálló, mert szerepel rajtuk a gyűjtés helye és ideje.
– tette hozzá a polgári társulás és a múzeum vezetője.
Az intézmény valódi élő múzeumként az állandó tárlaton kívül időszakos kiállításokkal is jelentkezne. A tervek szerint időről időre különböző témájú előadásoknak, beszámolóknak, könyvbemutatóknak és író-olvasó találkozóknak is helyet adna.
