2024. március 13., 12:24

Emlékezz! 1944–2024

Ezzel a címmel nyílt kiállítás a királyhelmeci múzeumban, amellyel az 1944 május végén, a sátoraljaújhelyi gettóból a birkenaui lágerbe elhurcolt 11 ezer bodrogközi zsidóra emlékeznek. Közülük 970 volt királyhelmeci, és alig százan tértek vissza.

zsidóság
Egy bélyi nő gyerekkora zsidó hentesének nevét keresi a listán
Fotó: Molnár Gabriella

A kettős gondolatfonál mentén összeállított kiállítás egyrészt általánosságban bemutatja a múlt századi zsidó életet, másrészt a bodrogközi zsidók sorsára fókuszál, így nem véletlen, hogy kétnyelvű. A múzeum nagy kiállítási termét egy stilizált vasúti vagon osztja ketté, amelyben életnagyságú bábuk a mellükre tűzött sárga csillaggal és egy korabeli bőrönddel szemléltetik a deportálás pillanatait. A vagon falán lévő Arbeit Macht Frei felirat utal a terem hátsó felében megjelenő koncentrációs táborra.  A vagon eme felén lévő teremrészben a kiállítás vázát adó szlovák nyelvű molinók és makettek a Tőketerebesi Múzeum munkatársainak munkáját dicsérik.

A 2022-es holokauszt emlékév alkalmából összeállított, jelenleg Királyhelmecre kölcsönzött kiállítási anyagban olvashatjuk, hogy a Tiso-féle fasiszta szlovák bábállam területéről mintegy 60 ezer zsidó lakost deportáltak, és mindegyikük után 500 birodalmi márkát fizetett az állam. A molinók szövegei felvázolják a zsidóság mindennapjait a Magyar Királyság területén, egészen a trianoni időkig. A királyhelmeci múzeumi csapat egy helyi lakos által a kassai antikváriumban vásárolt, héber–angol nyelvű, 40 évvel ezelőtt, Tel Avivban kiadott könyv autentikus adataira támaszkodva tudta összeállítani a kulturálisan magyar identitású bodrogközi zsidóságra vonatkozó kiállítási részt.

A könyv holokauszt-túlélő szerzője azt írja, hogy a 19. század végére, a 20. század elejére jellemző zsidó vallási-nemzeti vita ellenére a helmeci zsidóság egyszerre volt lokálpatrióta és tagja az egészséges és kreatív diaszpóra közösségeknek, amelyek egyenes, öntudatos polgárokat neveltek. Az újonnan megalakult Csehszlovák Köztársaság nagyvárosi, Kassa, Ungvár, Munkács erős zsidó közösségei mellett a helmeci zsidóság a büszke diaszpóra igazi példája volt: az ortodox, a haszid és a haladó ág tagjai harmóniában és kölcsönös tiszteletben éltek egymással csakúgy, mint a helyi keresztény lakossággal. 

khelmec
A kiállítás megnyitójára Cigándról és Sátoraljaújhelyről is érkeztek vendégek
Fotó:  Molnár Gabriella
A királyhelmeci zsidóság

Az idézett könyv név szerint említi a városba a 17. században bevándorló zsidó kereskedőket. Kezdetben az alapvető vallási és egyéb speciális szükségleteik kielégítésében a 18. század elején megalapított sátoraljaújhelyi rabbinátus volt a segítségükre, mivel a helmeciek alig alkottak egy minyant (a minyan tíz felnőtt zsidóból álló kvórum, amely bizonyos vallási kötelezettségekhez szükséges – a szerk. megj.). 1840-ig az ottani rabbi tisztségét Moshe Teitelbaum, az első magyarországi haszid rabbidinasztia alapító tagja töltötte be. Pár évtizeddel később, az egyre gyarapodó helmeci közösségnek már volt saját rabbija. 1850-ben a helmeci zsidóság saját forrásból építette a máig álló, de időközben elmagányosodott, kiüresedett zsinagógáját. 1865-ben a tagok száma elérte a 300-at, megalakult a jesiva, ami színvonalas tanítási intézményként negyven diák oktatását és ellátását tudta biztosítani.

Két imaházuk volt, összhangban a különböző liturgiahasználatokkal. A beth-haknesseth-ben a díszesebb askenázi imádság kevésbé dallamos formáját gyakorolták, míg az 1888-ban épített beth-hamidrash-ban a szefárdi ima érvényesült. A fejlődő helmeci zsidó gyülekezet létrehozásának következő nyilvánvaló lépése az iskolák, a chéder és a Talmud-Tóra megalapítása volt. Az 1890-ben felavatott héber nyelvű vallási iskola három osztályában évente 60 gyerek tanult hároméves kortól a bar-micváig, a 13 éves fiú vallási nagykorúságáig. A szerző visszaemlékezései szerint a katolikus templomtól pár száz méterre lévő zsinagóga nagyterme csak szombatonként, ünnepek, illetve különleges alkalmak esetén volt nyitva. A hétköznapi istentiszteleteket és összejöveteleket egy kisebb, jól felszerelt imateremben tartották.

A kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy a rituális alámerítések céljára mikve is épült, fűtött mély talajvíz-medencével, számos zárt kabinnal és gőzfürdővel. A vezetékes víz nélküli időkben, lévén ez volt a város egyetlen közfürdője, bizonyos napokon a nem zsidók számára is elérhetővé vált. A kincset érő könyvben a visszaemlékező megemlíti azt is, hogy a városba betelepült zsidók temetkezési társaságot alapítottak, és 1852-ben megnyílt a zsidó temető is.

zsidóság
A megmaradt kevés királyhelmeci zsidó tárgyi emlékek egyike, a Talmud
Fotó:  Molnár Gabriella
A zsidóság meghatározó szerepe

A királyhelmeci zsidóság demográfiai, szakmai és gazdasági helyzete hasonló volt, mint a többi felvidéki kisvárosban. Hivatalos források alapján 1941-ben a helmeci 3800 lakosból 890 – mintegy 140 család – volt izraelita. 1880-tól 1941-ig a helmeci gyülekezet létszáma 311-ről 890-re nőtt, míg a környező falvakban csökkent, valószínűleg a városba költözés miatt. Királyhelmecen 25, a régió falvaiban a lakosság 10 százaléka volt zsidó, ám szerepük a kereskedelemben és az iparban számarányuknál jelentősebb volt.

A feljegyzések tanúsága szerint hat ügyvéd, öt orvos, két fogorvos, tizenöt nagykereskedő, harmincöt kiskereskedő, két vállalkozó volt a gyülekezetben. Egyiküknek 2000 hektáros mintagazdasága volt, aminek köszönhetően 10 rászoruló családot tudott támogatni. Ügyes bádogosok, szabók, pékek, hentesek, nyomdászok és cipészek is voltak köztük. Zsidó tulajdonban volt a helmeci lisztmalom, a kocsmák, az éttermek és a szórakozóhelyek. Szarvasmarhával, borral, gabonával, bőrrel, vasáruval és egyéb vegyes áruval kereskedtek.

A Fő utca városképét hajdanán meghatározó, kereskedő zsidó családok kezében lévő épületek közül a legikonikusabb ma is áll, a volt Braun vaskereskedés, ami ma a városi könyvtárnak ad otthont. A Királyhelmeci múzeumban nyílt Emlékezz! 1942–2024 elnevezésű kiállítás május végéig tekinthető meg.

Megjelent a Magyar7 2024/10. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.