Elvhűség, jókedv, lokálpatriotizmus: megemlékezés Esterházy Jánosról a párkányi Sobieski-parkban
Méltóságteljes ünnepség keretében emlékezett meg a LIMES–ANAVUM Regionális Honismereti Társulás Esterházy János felvidéki mártír politikusról a párkányi Sobieski-parkban, az őt megidéző emlékkőnél.

Dániel Erzsébet, a társulás elnöke köszöntötte a résztvevőket, és ismertette az emlékhely történetét. Elmondta, a 25 éve alakult társulásuk a város segítségével alakította át az egykori elhanyagolt gyomterületet történelmi szakrális parkká, amely azóta lengyel zarándokhellyé is vált. A parkban áll III. Sobieski János lengyel király szobra, továbbá emlékkő őrzi Andrzej Przevozník, a lengyel menekültek, valamint 2018 óta Esterházy János emlékét is.
– hangsúlyozta Dániel Erzsébet.
A megemlékezésen ünnepi beszédet mondott Gubík László, a Magyar Szövetség országos elnöke, az Esterházy Akadémia megalapítója.
Esterházy János életművét egy kimeríthetetlen kincsesládához hasonlította, melyből ezúttal három "kincset” emelt ki:
A második kincs a jókedvvel párosult szervezőerő. A II. világháború idején indítványozta a Magyar Hírlap újra indítását, megalapította a Szlovenszkói Magyar Kultúregyesületet – a Csemadok elődjét –, ösztönözte a takarékszövetkezeti mozgalmat, és megszervezte a Magyar Házak hálózatát is. Mindezt páratlan derűvel, játékos szellemiséggel – ahogy Gubík fogalmazott: „csibészséggel”.
A harmadik kincs a programalapú gondolkodás, mert programra és politikai eszmékre szükség van. Esterházy a kereszténység társadalomszervező erejét és a szocializmust ötvözte,.
– zárta beszédét a Magyar Szövetség elnöke.
A rendezvényen jelen voltak: Csenger Tibor Nyitra megyei alispán, Farkas Iván és Vitkó Andrea megyei képviselők, Herbácskó Anita, a Magyar Szövetség országos elnökségi tagja, Szabó Jenő, Párkány polgármestere, Sztruhár Diana, a Csemadok járási elnöke, Fóthy Zoltán esperesplébános, Pólya Csaba református lelkész, valamint helyi és regionális intézmények képviselői.
A megemlékezést műsor is színesítette: fellépett Zsákovics László énekes Oroszkáról, Berényi Kornélia versmondó Szőgyénből, valamint az ifjú nánai versmondók: Danics Ádám, Danics Dávid és Khéli Emma.
A rendezvény koszorúzással és a magyar nemzeti ima, a Himnusz közös eléneklésével zárult.
