Elnökváltás a Csemadok Nyitrai Területi Konferenciáján
Immár negyvenedik alkalommal került sor a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának konferenciájára, amelyet Kalász községben tartottak kedden.

Már maga a tény, hogy negyvenedik alkalommal kerül sor egy eseményre is azt mutatja, hogy a Csemadok milyen stabil része a szlovákiai magyarság fundamentumának. Az immár a szórványmagyarság körülményei között dolgozó nyitrai területi szervezet aktív tagsága és alapszervezetei számban ugyan meg sem közelítik a tömbmagyarság egy-egy járásának masszív létszámát, a keddi konferencia napirendje mégis több mint egy tucat megtárgyalni való témát jelzett, mutatva ezzel, hogy ha aktív emberek irányítanak egy számbeli hátrányban lévő területi egységet, az felvirágoztatja a közösségi munkát is.
Ez a megállapítás az eddigi választmányi elnök, Gyepes Lajos munkájának is az eredménye, ennek ellenére Gyepes a mostani ülésen lemondott elnöki pozíciójáról, mivel annak további magasszintű ellátását egészségi állapota nem teszi lehetővé.
Gyepes Lajos megtartotta elnöki beszámolóját is, amelyben összefoglalta a közelmúlt legfontosabb szervezeti történéseit. A kívülálló csak csodálkozni tudna, hogy egy ilyen, nehezebb körülmények között dolgozó szervezet ilyen gazdag tevékenységet tud felmutatni, amely nemcsak a szervezeti életben jelenik meg, hanem elsősorban a környékbeli magyarság identitásának megerősítését szolgálja. Ilyen például a Generációk Találkozója nevű többnapos rendezvény vagy a Gyermeklánc Fesztivál, illetve a régió FTC szurkolóit összefogó klub tevékenysége. Azt is megtudtuk, hogy immár nem szokatlan, ha a rendezvényekre a szlovák nemzetiségű lakosság is ellátogat.
Ahogy azt már Jancsó Károly, a területi szervezet titkára summázta, számukra a szórványkezelő és identitásőrző tevékenység a meghatározó, majd ismertette a következő időszakra vonatkozó program tervezetét.
A lemondását benyújtó Gyepes Lajos helyett a küldöttek pedig Csekei Tamást választották meg a területi választmány új elnökének. Az új elnök megköszönte a bizalmat, illetve elődje munkáját, majd rövid beszédben határozta meg az előtte álló munkát, a fő szempontokat, amelyek közül kiemelte az együtt dolgozás és összetartás szükségességét. Ezzel mintegy utalt arra, hogy az aktív alapszervezetek mellett vannak olyan egységek is, akik nem hozzák a tőlük elvárható és az alapszabály által meghatározott feladatokat.
Az új területi választmányi elnök és annak helyettesei (Berkes Mária és Paulisz Marián), valamint a további funkciók betöltése után sor került az Csemadok országos elnökére tett személyi javaslat megtárgyalására és a területi választmány által támogatott jelölt megválasztására is.
A jelölt hozzátette, hogy ezen őszinte véleménye miatt sokszor nem is válik népszerűvé. A jelenlevők nagy tapsát váltotta ki, amikor a leköszönő területi elnök, Gyepes Lajos munkáját dicsérve elmondta, hogy az országos központ sokszor nem kellően állt ehhez a munkához. Hangsúlyozta, hogy a Csemadok munkájában is korszakváltás kell, de hozzátette, hogy a békés korszakváltást tartja a szükségesnek. A maga részéről az alapszervezetekkel való munkát tartja legfontosabbnak, amelyeket szavai szerint meg kell erősíteni, fel kell „tuningolni”, s a cél a közösségépítés kell, hogy legyen! A beszéd elhangzása után Petheő Attilát a konferencia egyhangúlag támogatta a Csemadok országos elnökének jelöltjelöltjeként.
A negyvenedik Csemadok Nyitrai Területi Konferencia ez után belső szervezeti kérdéseket vitatott meg, amely már az új területi elnöki időszak első lépéseit jelentik majd.
