2021. szeptember 26., 17:13

Éljen soká a Pro Kultúra Füleki Férfikar!

„Zene nélkül nincs teljes ember” – vallotta Kodály Zoltán, és tudják ezt a Pro Kultúra Füleki Férfikar tagjai is, akik hisznek a kóruséneklés közösségformáló erejében. A kórustagok zenét és közösséget, valamint kultúrájukat szerető emberek, akik büszkén képviselik Füleket, és tesznek is a zömében magyarlakta kisváros folyton gazdagodó kulturális hagyományainak tovább éléséért.

Füleki énekkar
Felvidék egyetlen férfikórusa

Megérte a centenáriumot a Felvidéken egyedülinek számító férfikar, amely meghatározó szerepet tölt be a város és a régió zenei, művészeti életében. Összesen 244 tagjuk volt, több mint 110 településen léptek fel, 120 kórusmű volt és van a repertoárjukon.

1920. december 5-én, tehát 101 esztendeje alakultak. A kórus tagjainak zömét zománcgyári munkások alkották. A Csemadok megalakulása után Munkásdalárda néven szerepeltek egészen a 80-as évekig. A létszám 50-60 fő között mozgott. Repertoárjukon Bartók, Kodály, Karai, Bárdos művei, munkásdalok, népdalfeldolgozások, napjainkban pedig szakrális művek szerepelnek.

Füleki Férfikar
Magyar Dalkör
Fotó:  Schnelczer Zoltán archívuma

Fehér Miklós, a kórus jelenlegi karnagya 29 éve dirigálja az arany diplomás együttest. Így emlékszik a kezdetekre.

Az első próba beivódott az emlékezetembe, mert nagyon izgultam, de legalább annyira izgultak az engem fogadó kórustársak is. Mert idejön egy fiatalember, és vajon mi fog történni? Mit akar velünk csinálni? Volt egy kis beéneklés, hangadás, éneklés, csak egy hangot, csak egy szép hangot énekeljünk közösen, de hosszasan, lágyan, kéz után

– gondoltam magamban. És ebben a világban elvarázsolódtunk. Arra is emlékszem, hogy megérkezésemkor már mindenki ült a helyén, senki nem késett, és nagyon szerettek volna sikeresek lenni – osztotta meg emlékeit a karnagy.

Nyolcszoros aranydiplomások

A siker nem maradt el. A közel három évtized alatt eredményeik egyre rangosabbak lettek. A karnagy és a kórus között kialakult gyümölcsöző munkakapcsolat a Galántai Kodály Napok minősítő rendszerében 8 ízben arany diplomát eredményezett, kétszer a zsűri dicséretét nyerték el, a Szerencsi Férfikari Találkozón pedig egy alkalommal arany minősítésben volt részük. Fülek város nagydíja mellé kétszer kaptak polgármesteri elismerést.

A szakmai eredményesség számtalan bel- és külföldi meghívást hozott számukra.

A három évtized nagy idő, ebbe sok minden belefért. Többek között egy finn kórusbarátság. Lieksában jártunk, ahova repülővel utaztunk. Már maga a repülés is élmény volt sokunknak, hiszen először ültünk repülőgépen. És annak megélése is, hogy a zenei anyanyelv mennyire európai, de mennyire sajátos, lokális is egyszerre. Tehát mindkét kórus máshogy énekelte ugyanazt a Kodály kórusművet. Megkaptuk a finn dalok kottáit, azokat énekeltük. Megtapsoltak bennünket, majd megmutatták, ők hogyan éneklik, és az egészen máshogy szólt

– emlékezett a karnagy.

További különleges élményekkel folytatja, hisz Budapesten a Parlamentben, a Zeneakadémián, a Vigadóban, a Magyar Kultúra Alapítvány székházában is énekeltek, vagy Debrecenben, a Református Nagytemplomban, Kossuth Lajos szobrának avatásán. De felléptek Pécsett, a Bordalfesztiválon, Salgótarjánban, Egerben, Sepsiszentgyörgyön, Gyergyószentmiklóson, illetve számos sikeres belföldi szereplést tudhatnak maguk mögött. Szoros szakmai és baráti kapcsolatot tartanak fenn több hazai és külföldi férfi- és női kórussal.

A fülekiek  egyik legrégibb barátja a Lampart Budafok Vegyeskar, amellyel több mint 40 éves kapcsolatot ápolnak.

Füleken és Budafokon is működött zománcgyár, mindkettőnek volt kórusa. A gyárak tönkrementek, de a kórusok megmaradtak, önálló életet kezdtek élni, és a barátságuk változatlanul megmaradt

– mondta Vorel Ferenc, a Lampart Budafok Vegyeskar titkára, aki a centenárium apropóján a barátság fájával, egy kislevelű hárssal ajándékozta meg a férfikart.

Füleki Férfikar
Nemzeti identitásunk erősítői

A 100 év alatt sok sikeres időszakot és hullámvölgyet élt meg a kórus, ma mégis itt van, eleven, aktív résztvevője Fülek szerteágazó kulturális életének.

Bár a pandémia miatt hosszú ideig nem tudtak próbálni, és a jubileumi ünnepségre is egy év csúszással került sor, mégis méltó, lélekemelő programot állítottak össze a szeptember 11-én megvalósult hangversenyre, amelyre az elmúlt 30 év dalterméséből készítettek válogatást. Repertoárjuk legjavát blokkokban adták elő. Népdalok, egyházi énekek, műzene, nemzeti énekek és klasszikus slágerek is felcsendültek a férfikar előadásában. Az est különleges színfoltja volt a Hűség-himnusz, amely Simon Jánosnak, a füleki római katolikus templom kántorának, a férfikar tagjának a szerzeménye. Elmondta, a 2004-es kettős állampolgárságról szóló sikertelen népszavazás ihlette meg, s azóta több kórus is elkérte a Hűség-himnusz szövegét és kottáját, hogy megtanulhassák és énekelhessék. Köztük az erdélyi László Attila, a Csillag születik felfedezettje is.

Testvér, kitől elvették a hazát, földet s gyökeret, E szó: MAGYAR összeszorítja a szívedet, Hogy védelmezd néped, minden nap megvívod harcod, A Szózat és Szent Korona könnyekkel áztatja arcod. Tudd hát, hogy nem vagy egyedül, ha élő hited, Légy még egyszer büszke és emeld fel a fejed. Az Isten velünk van, ő a remény és vigasz, Csak azt veszíted el, amiről végleg lemondasz, önként lemondasz

– hangzik a Hűség-himnusz szövege, mely bizonyítja, hogy a Pro Kultúra Füleki Férfikar tagjai nemzeti identitásunk, keresztény értékeink védelmét, erősítését szolgálják, amelyre korunkban különösen nagy szükség van.

Füleki Férfikar
Fotó:  Schnelczer Zoltán
„Egy (több mint) 100 éves énekkar története”

A centenáriumi ünnepségre a kórus jubileumi kiadványt is készített, amelyet a gálaműsort követően Jakab József, a kórus tiszteletbeli elnöke, és Puntigán József társszerző mutatott be. Az „Egy (több mint) 100 éves énekkar története” című kötetet fényképekkel, idézetekkel, sajtómegjelenésekkel színesítették, és összegyűjtötték, feldolgozták a kórusról és annak elődjéről fellelhető írásos és tárgyi emlékeket.

A Pro Kultúra Füleki Férfikar egy kiállítás keretében is összegzi az elmúlt 100 évet. Ha a járványügyi helyzet engedi, a Füleki Városi Honismereti Múzeumban október 1-jén nyílik meg a kórus történetét bemutató tárlat, amely november közepéig lesz látogatható. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/38. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.