2025. január 21., 18:32

Élethű szobrok készítője

A faragás művészete évezredek óta jelen van kultúránkban, Kalinka Erik fafaragó, az élő hagyományok folytatója. Az ő kezében a fa életre kel, formát ölt, és mesélni kezd. A fafaragó jelenleg egy Füleken található műhelyben alkot, egy ideje már főállásban.

Kalinka Erik
Fotó: Kalinka Erik/FB

Látogatásomkor Erik egy mellszobron dolgozott. A munkát már hónapokkal ezelőtt megkezdte, ám az időjárási viszonyok és az egyéb kisebb munkák miatt több időbe telt elkészíteni azt. A fafaragó mindent alaposan és végtelen türelemmel végez. Először nagyol, aztán kidolgozza a részleteket, majd simára csiszolja a szobrot, végül pedig beolajozza. Mint mondja, az embereket ábrázoló szobrokon a legnehezebb munka az arc kidolgozása.

Munkáimból a legkelendőbb szobrok a bagoly, a madár és a medve. Sokan választják ezeket a szobrokat, melyek később a kertben kapnak helyet. Tölgyfából jobb kifaragni a formát, mint topolyafából, mivel az kiválóan alkalmas kültérre”

– mondja a mester, aki autodidakta módon kezdte tanulni a fafaragást, eredeti szakmája mészáros.

Kalinka Erik
Fából készült Betlehem
Fotó:  Kalinka Erik/FB
12 évesen kezdtem faragni. A szomszédban lakott egy fafaragó, aki nagyon szép dolgokat készített, és megtetszett ez a munka. Eleinte bicskával kezdtem, próbálkoztam, és pozitív visszajelzéseket kaptam a munkámra. A dicséret természetesen jól esik az embernek, úgyhogy folytattam tovább. Az elmúlt években pedig már nagyobb szobrokat is készítek, amiknél motorfűrészt használok. Legutóbb több mint 3 méteres alakot faragtam”

– avat be Erik, aki kiváló példája annak, hogy a pályaváltás bármilyen életkorban lehetséges, hiszen manapság az internet segítségével rengeteg mindent meg lehet tanulni és kitartással elérhetjük céljainkat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.