Élet a zsigárdi Kaszás Attila Tájházban
A zsigárdi Kaszás Attila Tájházban aktív kulturális és közösségi élet folyik a nyáron. Július 5-én elkezdődött a Kaszás Attila Kulturális Fesztivál első állomása, a kistérségi kézműves tábor, közben a tájházban megtekinthető a fiatalon elhunyt színművész születésének hatvanadik évfordulójára rendezett kiállítás is.

Gyermekzsivaj, kacagás és boldog játék hangjai visszhangoztak ezen a héten a zsigárdi Kaszás Attila Tájház udvaráról. A csodálatosan berendezett tájház már tizenharmadik éve ad méltó otthont a kistérségi kézműves tábornak, ahova az egész mikrorégióból érkeznek foglalkozásvezetők és gyerekek.
Kiss Marika, főszervező, táborvezető egész héten fáradhatatlanul tevékenykedett szorgos segítőivel együtt. Tízórait készítettek, gyermekkincseket csodáltak, rendezkedtek, szervezkedtek és játszottak a táborlakó gyerekekkel. Marika elmondta, első napon mindig kevesebben vannak a táborban, ilyenkor átlag harminc-harmincöt gyerek érkezik, keddenként aztán beindul az élet, idén is negyvenöt kis táborlakónál tartott a teljes létszám. A táborba napijegyet is lehet váltani, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, naponta 8-9 foglalkozásvezető kézműveskedik a gyerekekkel, a lényeg az, hogy természetes anyagokat felhasználva játékos módon készüljenek a kis csecse-becsék. Marika sóhajtva mondja, hogy elképesztő munka megszervezni a fesztivál táborait, rengeteg helyre kell pályázniuk és idén, a koronavírus járvány miatt bizony több helyről elapadtak az anyagi források, de azért örül annak, hogy a Kultminor és a község tudta támogatni a fesztivált. Bár a legendás néptánctábor most elmarad, de a Kiss Szilvia és Gál Tamás által vezetett verstáborra sort tudnak keríteni.
A zsigárdi tájházban nemcsak a táborozó gyerekeket találtuk, ritka műkincsekre is leltünk a kis mátyusföldi faluban. Az innen származó, fiatalon elhunyt színművész, Kaszás Attila születésének hatvanadik évfordulójára kiállítást rendeztek be a tájházban. A június 4-én, a trianoni centenárium napján megnyitott kiállítást Máthé Mária néni, a tájház ismerője és tárlatvezető mutatta be.
A látogatónak azonnal a szemébe tűnik egy gyöngyszövéssel készített Magyarország szimbólum. Ria néni elmondta, ezt egy tizenkét éves kislány készített a színművésznek, a tájház megnyitásakor került a tárlat darabjai közé.
Az expozíció darabjai között megtalálható egy üveg bor is, abból a márkából, amely Kaszás Attila kedvence volt, valamint a színművész pohara. Kaszás Attila nagyon szeretett olvasni, az a József Attila kötet, amely halála előtt az éjjeliszekrényén volt, könyvjelzővel mutatva az utoljára olvasott verset is a tájház tárlatába került, ugyanúgy, ahogy Kaszás Attila szemüvege is. Magyarországról került Zsigárdra a vasból készült rózsa és egy kis plüss bárányka is. Ria néni hozzátette, a művész úr nem tűrte a művirágokat, azért készítettek neki rózsát öntvényből.
A hirtelen jött véget az utolsó, félig elszívott szivar szimbolizálja a kis emléktárlatban, ahol megtalálhatók a rajongók által adott ajándékok is. A tájház szobájának falán fotók, színházi plakátok, portrék található, ezeket a felvételeket a zsigárdiak a Vígszínháztól kapták.
A Kaszás Attila Tájház szívesen vár minden látogatót, Ria néni szakavatott és nagy tudású idegenvezető, aki szívvel-lélekkel gondoskodik, magyaráz és minden kérdésre tudja a választ, ami a műtárgyakat illeti.