Élet a birtokon címmel nyílt új kiállítás a tőketerebesi Adrássy-kastélyban
Egy virtuális séta és a kiterjesztett valóság eszközeinek segítségével a Tőketerebesi Múzeum visszahozza az életet az Andrássy-birtokra.

A Tőketerebesi Dél-Zempléni Múzeum és Kulturális Központ, Kassa Megye kulturális intézménye a megye belső pályázati keretében megvalósult legsikeresebb "A hagyományok a megújulások ihletői 2022" tematikus pályázat keretén belül eleveníti fel az Andrássyak egykori birtokának életét. A nagyközönség számára múlt csütörtökön, ünnepélyes keretek között megnyílt az Élet a birtokon elnevezésű új virtuális kiállítás egy olyan alkalmazás segítségével jött létre, ami a kiterjesztett valóság technológiáját, az úgynevezett Augmented Realityt használja. Ez a technológia a látogatók számára lehetővé teszi, hogy mobil eszközeiken keresztül találkozhassanak a terebesi uradalom egykori személyzetével és lakóival.
Nagy hangsúlyt fektetünk a regionális turizmus támogatására. Ezért örülök annak, hogy egy ilyen innovatív és érdekes, megyén belüli új, eddig sehol máshol meg nem valósított ötletet tudtunk támogatni. Hiszem, hogy ennek a kiállításnak köszönhetően sikerül felkeltenünk a fiatalabb generáció érdeklődését saját történelme iránt. "
– árulta el Rastislav Trnka, Kassa Megye főispánja a nyitórendezvény közönségének.
A múzeumba látogatók megtudhatják, milyen gazdasági és lakóépületek voltak a terebesi uradalom területén, hogyan is nézhettek ezek ki valaha. Megismerkedhetnek az itt dolgozókkal, valamint azt is láthatják, hogyan öltözködtek a 20. század elején nemcsak az egyszerű emberek, hanem a grófi család tagjai is, mi tetszett és mi nem a nemeseknek és a szolgáknak , de azt is, milyen hagyományai és szokásai voltak a kastély lakóinak.
- mondta Beáta Kereštanová, az intézmény igazgatónője.
Az alkalmazás 6 karakterrel és egy zenekarral kelti életre a kastély épületét. A látogatóknak így lehetőségük lesz megismerni a szakácsnőt, a szobalányt, a lovászfiút, a kertészt, a grófot és a grófnőt, valamint a cigány muzsikosakat, akik egykor a kastély lakói számára a talpalávalót húzták. Ezeket az alakokat ismert szlovák és magyar színészek keltik életre, a szakácsnő szerepét a Kassai Thália Színáz színművésznője, Varga Anikó.
