2020. április 6., 20:20

Eleink élete is sokszor volt csapásokkal teli: marhavész, dögvész, tűzvész nehezítette sorsukat

Sokat szenvedett az Esztergomhoz közeli Szőgyén a kuruc-labanc harcokban. Mikor a fegyverropogás elült, új ellenség jelentkezett.

E helyen állott a Kontra Mihály által az 1710-es nagy pestisjárvány idején emelt kápolna. Egy szélviharban megsemmisült. Helyébe az itt látható Szent Család kápolna épült.

Az embereket a pestis, a jószágot a marhavész pusztította. Esztergom lakosságának negyede halt bele a pestisjárványba, amely Szőgyénben 1710-ben aratott. Egész családok váltak e megfékezhetetlen ellenség áldozatává. Az állapotokat jól tükrözi egy, az esztergomi levéltárban megmaradt levél:

Mi, előbb íratott néhai nemes Jósa Andrásnak maradott fiai, adjuk tudtára mindenkinek, az kiknek illik, hogy mind az elmúlt 1710. esztendőben a dögletes pestisben édesatyánk és anyánk, öreg bátyánkkal, úgy mint Jósa Istvánnal, öcséinkkel s húgainkkal mind meghalának, úgy, hogy csak ketten ifjak maradánk.”

Mind Németszőgyén, mind Magyarszőgyén lakossága annyira megfogyatkozott, hogy ismét idegenek betelepítését látták jónak az illetékesek. Az új lakók több hullámban érkeztek.

Már 1711-ben 15 német család a Rajna mellékéről, 1716-ban és 1720-ban újabb 10 – 10 család ugyaninnen.

A svábok között iparosok is voltak. Őket a jobb megélhetés reménye sodorta Európa közepébe, ahol a lakosság fogyatkozása miatt szívesen fogadták, sőt csalogatták őket. Az újak hamar megszokták a vidéket, ahol megtalálták számításukat, megbarátkoztak és házasságok révén gyorsan keveredtek az őslakos magyarokkal, melynek következtében nyelvüket is hamar elfelejtették.

1716-ban újabb csapás érte a községet, ezúttal vagyonuk fele pusztult el tűzvészben. Leégtek még a szőlőhegyen lévő hajlékok is.

A templom a plébániával, a benne lévő eszközökkel együtt porrá égett, még Jókay plébános reverendája is meggyulladt és csak nehezen szabadította ki magát a veszedelemből. A templom kegytárgyait ugyan sikerült megmentenie, de az anyakönyvek és iratok elpusztultak. 1754-ből újabb tűzvészt jelez a krónika. A szőgyéniek két kápolnát és egy keresztet is állítottak hálául az 1710-es pestisjárvány túléléséért, de sajnos, már egyik sincs meg.

Gábris József: Szőgyén című könyve nyomán

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.