2022. december 8., 11:17

Éjféli mise 30 fokban – Komáromfüssről mesél a Duna

A Vízsodorta históriák dokumentumfilm-sorozat immár második évadához érkezett. December 8-án Komáromfüssön vetítik azt a négy részt, ami erről az alig hétszáz lelkes Duna menti településről, annak múltjáról szól.

komáromfüss
Fotó: Vízsodorta históriák

Anégy epizód nagyjából 80 perces hallani- és látnivalót kínál mindenkinek, aki kíváncsi azokra a történésekre, amelyek a falu fejlődését formálták. Azt már előre garantálhatjuk, szem nem marad szárazon, olykor a sírástól, máskor a nevetéstől.

Zalka Lóránt forgatókönyvíró-rendező Kósa Lőrinc operatőrrel együtt álmodta meg ezt a sorozatot, annak érdekében, hogy a történetek megmaradjanak az utókor számára. Még élnek néhányan azok közül, akik mesélni tudnak sorsformáló időkről, csallóközi históriákról.

– Eredetileg kevesebb részt terveztünk, de mindig akad valami jó történet, amit bűn volna kihagyni. Komáromfüss érdekessége, hogy bencés birtok volt régen, ahol a papok jószágkormányzóként működtek. Legismertebb közülük Szeder Fábián volt, aki az ottani temetőben nyugszik. Hatalmas földterületen, vagy 1200 hektáron gazdálkodtak. Levendulát is termesztettek és lovakat tartottak. Az utolsó bencés pap, aki 1960 távozott Füssről, még megtanította az ottani földműves-szövetkezet dolgozóit a levendulatermesztés fortélyaira. Kissé tán szürrealisztikus, de ekképpen örökítették át a levendulatermesztés tudományát a bencés atyák a szocialista munkabrigádokra – meséli Lóránt.

A sorozat közös nevezője a Duna, amely afféle összekötő szalag. A kiválasztott települések mind a nagy folyó mentén találhatók, a mesebeli Csallóközben. Az itt élő emberek a fából, a nádból és a halból éltek.

Az új részek előkészítésére bőven jutott idejük, mert a járvány is közbeszólt. 2020 őszén kezdték az adatgyűjtést, amiben a járvány miatt megtorpantak, de 2021 tavaszán már folytatták is. Azt vették észre, hogy a Medvétől délebbre eső falvak, mintha elcsöndesednének. Kulcsodon, Csicsón és Füssön este az utcán már csak mély csönddel találkozik az ember. Talán azért is, mert messzebb esnek a 63-as főúttól…

kolozsnéma
Fotó:  Vízsodorta históriák
Az asztal közepén, felázott házban várta haza a kutya gazdáit

– Összesen húsz emlékező szólal meg az egyes füssi epizódokban. Ezúttal, újdonságként maguk a lakosok, a helybéliek mutatják be saját falujukat. Többen is megszólalnak, amit összevágtunk és egy rendkívüli falubemutató lett belőle. A falu történetének megkerülhetetlen része az árvíz és a lakosságcsere.

Az emberek elbeszéléseiben is mindig ez a két téma köszön vissza. A falu alacsonyabb tengerszint feletti magasságban fekszik, mint a környékbeli falvak és több árvizet is kapott, mint Csicsó.

Füss szinte teljesen víz alá került. Érdekesség viszont, hogy 1965-ben a gátszakadást követően csak két nap múlva ért oda az ár. Csak a templom és környéke maradt szárazon. Akkor döbbentek rá az emberek, hogy őseik milyen okosan építették templomaikat. Ennek, az árvíznek egy egész részt szentelünk – szövi tovább az emlékezés fonalát Lóránt.

Bartyik Anna néni csodálatos történetet mesélt el az árvízről. Amikor napok múlva visszatértek a házba, ahol még mindig állt a víz, meglátták elveszettnek hitt kutyájukat az asztalon ülve; valószínűleg napokig el sem mozdult onnan. Mellette ott volt a kenyér is, amihez viszont hozzá sem nyúlt az állat. Valószínűleg sokkot kapott.

– Kósa Lőrinc barátom pedig úgy gondolta, hogy ezt a jelenetet is meg kell örökíteni. Leszigeteltek egy öreg házat, vizet engedtek bele, és egy vadászkutyát tettek az asztalra. Nem kis türelem kellett hozzá, de sikerült felvenni a jelenetet.

A füssiek különben nem ismertek lehetetlent. Amit csak kitaláltunk, elterveztünk, azt mindet megcsinálták. Intézkedtek, szerveztek, a kezünk alá dolgoztak. Száztíz név szerepel a stáblistán! A tömegjelenetek forgatása sem okozott problémát.

A községi hivatal dolgozói is odatették magukat. Pedig az elején, a forgatás kezdetekor csak öt ember jelent meg, de bizonyára a legjobbak voltak ott, akik elosztották a feladatokat és aztán minden zökkenőmentesen folyt. Szinte hihetetlen, hogy munkagépek és tűzoltóautó is bevetésre került – idézi fel a filmforgatásokat a rendező, aki szerint ez mindig életre szóló hatalmas kaland.

Kiderült, hogy még az egyetlen fácánkakasukat is elhozták a forgatásra, de halakat is szereztek az árvízi jelenetekhez. Sőt, kialakították magát az árvízsújtotta területet is.

– Hogy mi mindenre voltak képesek, annak jó példája, hogy júniusban a harminc fokos hőségben éjféli misét vettünk fel a templomban. A szereplők nyakig beöltözve, leizzadva, és amikor kiléptek a templomból, akkor hó fogadta őket a bokrokon. A tűzoltók habbal varázsoltak téli tájat a trópusi nyárba.

Rengeteg terepmunkát is végeztek a forgatás során, padlásokon kutattak régi értékek után, ahogy Lóránt meséli, fülig koszosan-mocskosan kerültek elő, és a néha 12 órás forgatási nap végére el is fáradtak.
Vigyázz a kaszára, mert az még otthonról van!

A falu életére igencsak hatással volt a lakosságcsere is, amikor Békéscsaba környékéről ide telepítettek ottani szlovák lakosokat. De először Csehországba vitték őket, ahol nehéz fizikai munkát végeztek. A szószólóik intézkedtek aztán Pozsonyban, hogy nekik nem ezt ígérték. A füssi magyarok pedig a helyükre, Magyarországra kerültek. És többé nem tértek vissza.

A legszebb az egészben, hogy a füssiek mindig, mint nagyon jó emberekről beszélnek a betelepültekről. A leszármazottjaikkal is készítettünk felvételeket, természetesen magyarul.

Emlékszem, Mura Anna néni, aki 92 éves volt a forgatás idején, de már nincs az élők sorában, kimondta kerek perec: Beneš, az igen rossz elnök volt… A füssiek befogadták az ide érkező hat-hét idegen családot, és a mai napig a legnagyobb békességben élnek velük. Kardos Emil, volt polgármester, aki szintén meghalt már, elmesélte, hogy nagyapját mint kulákot vitték el, pedig nem volt sok földje. Ő egyszer elment Tótkomlós környékére, ahol az egyik udvaron talált egy öreg kaszát. Megfogta és ki akarta próbálni. A háziasszony meg rászólt: Fiam, vigyázz arra a kaszára, mert az még otthonról van – idézi fel a sorozat egyik megható jelenetét. Hiába fújta a történelem vihara szülőhazájuktól messze a füssieket, szívükben örökké megőrizték az édes otthont.   

Megjelent a Magyar7 2022/49. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.